دانلود پایان نامه ارشد درباره شهرستان اردل، دوره قاجار، سنگ نوشته

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید
پلنگ، ‌‌‌کل و بز با جمعیت قابل توجهی می باشند. در این منطقه امکان شکار با کسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد. نزدیکترین شهر به منطقه تنگ صیاد فرخشهر است.
امکانات و تسهیلات: راه دسترسی آسفالته، ‌‌‌آب آشامیدنی، ‌‌‌سرویس بهداشتی، ‌‌‌فضای سبز، ‌‌‌سکوی نشیمن، ‌‌‌دسترسی به واحدهای پذیرایی و اقامتی شهرکرد، ‌‌‌پارکینگ (شیوندی، ‌نظریان، ‌۴۹، ‌۱۳۸۵) .
۳-۱۳-۲-منطقه حفاظت شده سبزکوه:
این منطقه زیبا با وسعتی در حدود ۶۲۰۰۰ هکتار در سه شهرستان بروجن، ‌‌‌لردگان و عمدتاً اردل گستردگی دارد و دارای اکوسیستم های ویژه و چشم اندازهای طبیعی، ‌‌‌مرتعی، ‌‌‌جنگلی و کوهستانی می باشد. آبشارهای پرآب و دیدنی مثل تنگ زندان و معدن زیبایی منطقه را دوچندان کرده است. این منطقه دارای سه نوع آب و هوا می باشد و به تبع آن جانورانی چون پلنگ، ‌‌‌خرس قهوه ای، ‌‌‌سنجاب بلوطهای غرب ایران، ‌‌‌کل، ‌‌‌بز و کبک دری در این منطقه زندگی می کنند. مناسبترین فصل بازدید از این منطقه فصل بهار است.
امکانات و تسهیلات: راه دسترسی آسفالته، ‌‌‌فضای سبز، ‌‌‌آب آشامیدن، ‌‌‌فاصله تا اولین پمپ بنزین (ناغان ۱۰ کیلومتر).(مهندسین مشاور برکلی، ‌۳۵۴، ‌۱۳۸۸)
۳-۱۴- ویژگیهای تاریخی استان:
قدیمی ترین آثار سکونت و استقرار بشر اولیه در استان متعلق به هزاره ۷ قبل از میلاد به این سو در بررسی و گمانه زنی های دشتهای لردگان، ‌‌‌خا نمیرزا و فلارد در شهرستان لردگان و بلداجی (در شهرستان بروجن) و نیز در دشت شهرکرد کشف گردیده است. نام شهرکرد که در گذشته نه چندان دور (دهکرد) خوانده می‌شد از دوره زندیه به این سو در منابع دیده می شود. عشایر بختیاری یکی از تیره های آریایی نژاد ایرانی الاصل می باشند که نیاکانشان برای یافتن چراگاه مناسب و سرزمین مطلوب کوچ بی برگشت خود را از نواحی شمال آسیا شروع کردند و در حاشیه شرقی خوزستان فعلی برای همیشه سکنی گزیدند. از آغازسلسله صفوی تاریخ بختیاری روشن تر است. آنچه در بررسی های تاریخی و وضع اجتماعی و سیاسی قوم بختیاری بدست آمده حاکی از آن است که بختیاری ها یکی از بزرگترین قوم کوچنده ایران بوده اند که سالیان درازی با قدرت توانستند بر قسمتی از اراضی ایران حکومت کنند. بارزترین نقش بختیاری ها در تحولات دوران مشروطیت و رهبری بخش مهمی از این جنبش عظیم ملی روی داد. در حال حاضر در استان بیش از ۱۵۰ جاذبه شناخته شده تاریخی و مذهبی وجود دارد (مهندسین مشاور اسپادانا، ‌۷۱، ‌۱۳۸۷).
۳-۱۵-جاذبه های تاریخی و مذهبی:
در این استان حدود ۵۰ اثر تاریخی وجود دارد که برخی از آنها اهمیت تاریخی معماری داشته و برخی نیز علاوه بر دارا بودن این دو ویژگی دارای اهمیت مذهبی زیارتگاهی نیز می باشند. برخی از این آثار عبارتند از:
آثار سنگی صخره ای بردگوری ها (در بهمن آباد و دوآب صمصامی و سرخون) نقوش برجسته سنگی (شیرین او، ‌‌‌الگی در بازفت) مربوط به دوره الیماییان، ‌‌‌طاق سنگی های حوالی جونقان، ‌‌‌پل خدا آفرین در بازفت، ‌‌‌کتیبه های سنگی، ‌‌‌تصویر نگاری جهان بین، ‌‌‌نقوش چوپانی، ‌‌‌قلعه تک، ‌‌‌کتیبه های سنگی رخ، ‌‌‌کتیبه های مشروطیت در پیرغار (فارسان).
۳-۱۵-۱-اماکن مذهبی :
مساجد اتابکان شهرکرد، ‌‌‌جامع شهرهای شهرکرد، ‌‌‌نقنه، ‌‌‌کیان، ‌‌‌هرچگان، ‌‌‌فارسان، ‌‌‌هفشجان و دستگرد، ‌‌‌امامزاده حاج شیخ علی بروجن، ‌‌‌بقاع متبرکه امامزادگان حمزه علی در بلداجی، ‌‌‌سید بهاءالدین در شیخ شبان، ‌‌‌محمد، ‌‌‌درباره عبدالله در سورک، ‌‌‌عسگرعلی در گندمان، ‌‌‌حیدربن مالک (در باباحیدر)، ‌‌‌حلیمه و حکیمه خاتون در شهرکرد، ‌‌‌علی اکبر در دستگرد و… سقاخانه حضرت ابوالفضل در شهرکرد.
۳-۱۵-۲-بناهای عام المنفعه:
پلها: زمانخان در سامان، ‌‌‌بارز در لردگان، ‌‌‌دوپلان در مسیر شهرکرد به خوزستان، ‌‌‌بهشت آباد و دوازده امام در شهرستان اردل
آسیابها و حمامها: آسیاب جنب پل زمانخان، ‌‌‌آسیاب جنب آتشگاه لردگان
بناهای اختصاصی: قلعه های دزک، ‌‌‌چالشتر، ‌‌‌جونقان، ‌‌‌سورک، ‌‌‌بارده، ‌‌‌شلمزار.
۳-۱۵-۳-پل زمانخان:
پل تاریخی زمانخان در مجاورت شهر سامان واقع شده است. تفکر اولیه ساخت پل در این مکان به دوره ساسانیان باز می گردد. این پل به دستور زمانخان رئیس یکی از ایلات قشقایی که زمانی دامنه کوچ آنها تا آن منطقه می رسید بر روی رودخانه زاینده رود احداث گردید. ترکیب مناظر رود خروشان زاینده رود، ‌‌‌پل زمانخان و طبیعت زیبای منطقه و نیز اقدامات انجام شده جهت رفاه گردش‌گران، ‌‌‌این ناحیه را از مهمترین قطبهای گردش‌گری استان قرار داده است. دهکده سیاحتی زاگرس که دارای واحدهای اقامتی زیبا و مشرف به زاینده رود و پل زمانخان است در مجاورت این پل بنا شده است.
مشخصات پل زمانخان: طول ۲۲ متر ارتفاع ۱۳ متر فاصله تا شهرکرد ۲۲ کیلومتر تعداد دهنه ۲ دهنه ۸ متری آخرین مرمت ۱۳۲۲ ه.ق.
امکانات و تسهیلات: جاده آسفالته، ‌‌‌واحدهای اقامتی و پذیرایی (هتل گلهای سامان و مجتمع توریستی) پارکینگ، ‌‌‌سکوی نشیمن، ‌‌‌فاصله تا پمپ بنزین سامان (۲ کیلومتری) آب آشامیدنی، ‌‌‌تجهیزات جهت بازی کودکان، ‌‌‌فضای سبز.(امینی، ‌۱۵، ‌۱۳۸۴)
۳-۱۵-۴-قلعه دزک:
این بنا در روستای دزک و در
فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد توسط لطفعلی خان امیر مفخم احداث گردیده و شاهد حوادث فراوانی بوده که مهمترین آنها ایفای نقش در جریان اعاده مشروطیت است. از نظر معماری، ‌‌‌این قلعه به تقلید از قصرهای اروپایی قرون گذشته با آرایشی ایرانی ساخته شده است. جالبترین قسمت این بنا، ‌‌‌تالار سفره خانه و اتاق آیینه می باشد. در حال حاضر این کاخ قلعه ۲۰/۵۰۷۶ مترمربع وسعت دارد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. علامه فقید علی اکبر دهخدا مولف لغت نامه مشهور مدتی را در این قلعه به سر برده است.
۳-۱۵-۵-قلعه سردار اسعد بختیاری:
کاخ قلعه سردار اسعد بختیاری در فاصله ۴۲ کیلومتری شهرکرد و در مرکز شهر جونقان واقع شده است و فاقد هر گونه کتیبه تاریخدار است. این قلعه توسط علی قلی خان سردار اسعد بختیاری در زمانی که وی زمامداری ایل بختیاری را به عهده داشت ساخته شده است. و بر این اساس قدمت آن به بیش از یکصد سال می رسد مصالح به کار رفته در این بنای دو طبقه خشت با نمای آجر با ملات گچ و خاک است و هنرهای حجاری، ‌‌‌چوب بری، ‌‌‌گچ بری، ‌‌‌آیینه کاری و نقاشی در آن به کار رفته است. (امینی، ‌۴۲، ‌۱۳۸۴)
۳-۱۵-۶-خانه آزاده چالشتر:
این بنا به مناسبت سکونت حاج مهدی خان آزاده چالشتری در بین مردم محل به این نام معروف گردیده قدیمی ترین بنای مسکونی استان (۱۲۰۶ ه.ق) محسوب می شود که از نظر ویژگی های معماری سه نوع بافت متمایز متعلق به ادوار زندیه تا معاصر به همراه تزئینات گچبری، ‌‌‌نقاشی های دیواری و هنرهای روی چوب را می توان در کالبد آن مشاهده نمود. این بنا در قسمت غربی شهرکرد (چالشتر) قرار دارد و در سال ۱۳۵۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
۳-۱۵-۷-خانه ستوده چالشتر:
خانه ستوده فی الواقع جز آخرین بخشهای بر جای ما نده از مجموعه بناهای مرتبط با ارگ چالشتر و مربوط به اواخر دوره صفوی تا آخر دوره قاجاری بحساب می آید که قسمت اندرونی بخش حاکم نشین قلعه مذکور را تشکیل می داده است. شالوده اصلی این بخش در سال ۱۳۲۳ ه.ق به پایان رسیده که دارای ازاره های سنگی ارزشمند، ‌‌‌تراش خورده و نقاشی های نفیس می باشد. این خانه در قسمت غربی شهرکرد و در نزدیکی خانه آزاده قرار دارد.(مهندسین مشاور اسپادانا، ‌۸۰، ‌۱۳۸۷)
۳-۱۵-۸-سنگ نوشته های مشروطیت:
گردشگاه پیرغار در ۵ کیلومتری جنوب شهر فارسان، ‌‌‌۳۷ کیلومتری شهرکرد و در مجاورت روستای ده چشمه گردشگاهی مصفا به نام پیرغار وجود دارد. بر روی قسمتی از تپه سنگی مشرف به این گردشگاه سه کتیبه به خط نستعلیق وجود دارد. متن این کتیبه ها مجملی از شرح لشکر کشی بختیاری ها به تهران و اصفهان و نقش سرداران بختیاری در سرکوبی استبداد صغیر و سقوط محمدعلی شاه در واقعه مشروطیت است. این سه کتیبه به دستور سردار اسعد و سردار ظفر از رهبران مشروطه خواهی بختیاری نوشته شده است. مجموع عوامل گردشگاه از جمله چشمه پرآب، ‌‌‌سایه سار درختان، ‌‌‌آبشار زیبا، ‌‌‌کوههای اطراف و هوای پاک و خنک و نیز غار موجود در محل سبب جذب روزانه صدها گردش‌گر می گردد.
امکانات و تسهیلات: جاده آسفالته فضای سبز، ‌‌‌سرویس بهداشتی، ‌‌‌پارکینگ، ‌‌‌آب آشامیدنی، ‌‌‌سکوی نشیمن، ‌‌‌دسترسی به واحدهای اقامتی و پذیرایی.(سایت میراث فرهنگی‌، ‌صنایع دستی و گردش‌گری استان چهارمحال و بختیاری)
۳-۱۵-۹-اطاق سنگی های جونقان (خان اوی):
طاق سنگی های جونقان واقع در ۸ کیلومتری شهر جونقان و در ابتدای تنگه در کش ورکش (مسیر شهرکرد- اردل) با شیوه ای خارق العاده به صورت خشکه چین احداث گردیده اند. در این مکان با بهره گرفتن از سنگهای تراش و با بهره گیری از فن نخ کشی طاقهای قوسی تا عمق ۷ متر، ‌‌‌ارتفاع ۵/۲ و عرض ۳ متر ساخته شده که طی قرون متمادی در برابر زلزله های فراوان و سایر عوامل طبیعی تخریبگر، ‌‌‌مقاومت نموده و بخشی از بنا به دست عوامل انسانی تخریب شده است.(امینی، ‌۴۴، ‌۱۳۸۴)
۳-۱۵-۱۰-شیر سنگی بختیاری ها:
برای پاسداشت جنگاوران و دلاوران خود بر روی قبر آنان مجسمه ای تراشیده از سنگ و به شکل شیر با نقوشی از اسب و شمشیر قرار می دادند. این نقوش هر کدام معنا و مفهوم خاص خود را دارد. شیر سنگی بر روی قبور دلاوران و جوانان بختیاری یادآور تاریخ پرحادثه و فراز و نشیب گذشته این ایل است. قدیمی ترین شیر سنگی موجود در استان مربوط به دوره صفوی است. www.wikipedia.org))
3-15-11-بردگوری ها (سنگ گبری ها):
قدیمی ترین آثار سنگی استان می باشند که به دوره ماد تا پایان حکومت ساسانیان تعلق دارند. در دین زرتشت به علت اعتقاد به مقدس بودن خاک از دفن کردن اجساد خودداری کرده و آنها را در محفظه هایی از سنگ که استودان (استخوان دان) نامیده می شد و در اصطلاح بختیاری به آنها بردگوری (به معنی سنگ گبری) می گویند قرار می دادند. در خطه بختیاری در دل صخره ها و یا سنگهای عظیم فضاهایی با متوسط طول ۳۰/۳ و عرض ۲ و ارتفاع ۲۰/۱ ایجاد می کردند که دارای دریچه های مربع شکل با در سنگی بوده اند. بردگوری ها به گونه ای انفرادی و یا چند تایی حفر گردیده و بیانگر فرهنگ تدفین در طول بیش از ۱۵۰۰ سال در منطقه و نفوذ مذهب زرتشت و پیروان آن در این خطه هستند. بردگوری ها در بخشهای دیناران، ‌‌‌میانکوه و بازفت پراکنده اند.(مهندسین مشاور اسپادانا، ‌۷۵، ‌۱۳۸۷)
شکل شماره۳-۱۵بردگوری
منبع:طرح اسپادانا
۳-۱۵-۱۲-مسجد اتابکان:
مسجد اتابکان که در زمره بناهای محوری بافت قدیمی شهرکرد محسوب می گردد. قد
یمی ترین بنای مذهبی شناخته شده در استان است و در اوایل قرن هفتم ه.ق (۶۰۵) در دوران حکومت سلسله محلی اتابکان لر بزرگ به سبک مساجد قرون اولیه اسلامی شناخته شده است. این بنا در دوره های صفوی و قاجاری مرمت شده و جنس آن از خشت است. در چوبی ارزشمند آن به دلیل کاربری انواع هنرهای روی چوب از اسناد مهم تاریخی و فرهنگی محسوب می گردد.
بقعه امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون از نوادگان امام موسی کاظم(ع) در مجاورت مسجد اتابکان و در مرکز شهرکرد واقع شده است.(امینی، ‌۱۶، ‌۱۳۸۴)
۳-۱۶-موقعیت جغرافیایی منطقه سامان :
منطقه سامان از لحاظ تقسیمات سیاسی بخشی از شهرستان شهرکرد واقع در شرق استان چهارمحال و بختیاری است.‌‌استان چهارمحال و بختیاری با مساحت ????? کیلومتر مربع بین ?? درجه و ? دقیقه تا ?? درجه و ?? دقیقه عرض شمالی و ?? درجه و ?? دقیقه تا ?? درجه و ?? دقیقه طول شرقی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *