دانلود پایان نامه ارشد درباره چشم انداز، شهرستان اردل، استان اصفهان

کرد.
از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف تالاب، ‌‌‌پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است. پرورش اسب از زمان های بسیار دور در این منطقه، ‌‌‌بخصوص در بین قبایل بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه‌ای به وجود آورده است که آمیزه‌ای از نژاد بومی و عربی می‌باشد.
این‌ ناحیه‌، ‌‌‌آب ‌و هوایی‌ مرطوب‌ با تابستان‌های‌ معتدل‌ و زمستان‌های‌ سرد دارد و از نواحی‌ ییلاقی‌ چهارمحال‌ و بختیاری‌ محسوب‌ می‌شود. (مطالعات اکوتوریسم تالاب گندمان، ‌‌۱۷، ‌‌۱۳۸۷)
۳-۱۰-۴-تالاب‌ سولگان‌ :
این تالاب‌ بیش‌ از هشت‌ کیلومتر مربع‌ مساحت‌ دارد و محل‌ مناسبی‌ برای‌ زندگی‌ مرغان‌ آبی‌ است‌. از انواع‌ پرندگانی‌ که‌ در این‌ تالاب‌ مورد شناسایی‌ قرار گرفته‌اند، ‌‌‌می‌توان‌ به‌ چنگر، ‌‌‌یوزگنبی‌، ‌‌‌قورقور و قزل‌ غاز اشاره‌ کرد.
این تالاب زیبا و با شکوه در ۷۰ کیلومتری شهرکرد در مسیر شهرکرد به ایذه قرار گرفته و دارای اکوسیستمهای زیبایی است حضور عشایر ومهاجرت و زیست پرندگان مهاجر و رویش گلهای رنگارنگ در برخی فصول سال زیبایی این مکان را چند برابر کرده است.(شیوندی،‌‌‌ نظریان، ۳۳، ۱۳۸۵)
به‌ اقتضای‌ طبیعت‌ منطقه‌، ‌‌‌رودخانه‌ها و چشمه‌های‌ فراوانی‌ در نقاط‌ مختلف‌ استان جریان‌ دارند. شبکه‌ مویرگی‌چشمه‌ها و رودها‌ تمامی‌ وسعت‌ منطقه‌ را فرا گرفته‌اند و حاشیه‌ هر رود و چشمه‌ای‌ جلوه‌گاه‌ شگفت‌انگیز و زیبایی‌ است‌ که‌ مانند سینه‌ ریز فیروزه‌ای‌ در سراسر منطقه می‌درخشند. این‌ رودخانه‌ها و چشمه‌ها مأمن‌ و زیستگاه‌انواع‌ پرندگان‌، ‌‌‌آبزیان‌ و وحوش‌ است‌. از اینرو نه‌ تنها در شمار جاذبه‌های‌ طبیعی‌اند، ‌‌‌بلکه‌ امکان‌ بهره‌ برداری‌های ‌متنوع‌ دیگری‌، ‌‌‌از قبیل‌ شنا، ‌‌‌ماهیگیری‌ و قایقرانی‌ را فراهم‌ می‌آورند و مکان‌ مناسبی‌ برای‌ گذران‌ اوقات‌ فراغت‌ وجلب‌ جهان‌گردان‌ محسوب‌ می‌شوند. در استان‌ چهارمحال‌ و بختیاری‌ حدود ‌۲۰۰ رودخانه‌ بزرگ‌ و کوچک‌ همراه‌ با شبکه‌ گسترده‌ نهرها و جویبارهای‌ دو رودخانه‌ وسیع‌ و پر آب‌ کارون‌ و زاینده‌ رود جریان‌ دارند. اهم‌ رودخانه‌هایی‌ که‌ حواشی‌ آنها در حال‌ حاضر دارای‌ استفاده‌های‌ گردش‌گری‌ است‌ عبارتند از:
۳-۱۰-۵-رودخانه بازفت :
رودخانه‌ بازفت‌، ‌‌‌در مسیر جاده‌ شهرکرد – مسجد سلیمان‌، ‌‌‌از جنگل‌ها، ‌‌‌دره‌ها و گردنه‌های‌ پرپیچ‌ و خم‌ می‌گذرد و در مسیری‌ طولانی‌ پس‌ از سیراب‌ کردن‌ آبادی‌های‌ فراوان‌ و خلق‌ زیبایی‌های‌ شگفت‌انگیز وچشم‌اندازهای‌ بدیع‌ به‌ رودخانه‌ کارون‌ سرازیر می‌شود. بر فراز این‌ رودخانه‌ گردنه‌ چرمی‌ با همه‌ زیبایی‌ وعظمت‌ واقع‌ شده‌ است‌. این‌ گردنه‌ به‌ جهت‌ طبیعت‌ منحصر به‌ فرد، ‌‌‌ناحیه‌ سیاحتی‌ جالب‌ توجهی‌ به‌ شمارمی‌آید. بویژه‌ آنکه‌ جنگل‌های‌ نسبتاً متراکمی‌ اطراف‌ آنرا فرا گرفته‌اند.(جهانیان و نادعلی،‌‌ ۸۷،‌‌۱۳۸۹)
۳-۱۰-۶-رودخانه کارون:
بیشتر مساحت استان چهار محال و بختیاری را سر چشمه های کارون تشکیل می دهند که از اتصال سر شاخه های فرعی و اصلی مانند آبهای کوهرنگ، ‌‌‌بازفت، ‌‌‌کیار، ‌‌‌ونک‌و رود خانه های‌مار بره، ‌‌‌خرسان، ‌‌‌آقبلاق، ‌‌‌سولگان وسمیرم‌به وجود آمده و از مرکز تا جنوب و غرب منطقه را در بر میگیرد.
قلمروهای‌ غربی‌ و جنوب‌ غربی‌ استان‌ مشتمل‌ بر نواحی‌ لردگان‌، ‌‌‌خانمیرزا، ‌‌‌فلارد و جنوب‌ بازفت‌ که ‌سرشاخه‌های‌ متعدد رودخانه‌ کارون‌ در آنها جریان‌ دارد، ‌‌‌از قابلیت قابل‌ ملاحظه‌ تفرجگاهی‌ برخوردارند. در این ناحیه‌ چندین‌ عنصر ارزشمند تفرجگاهی‌ به‌ موازات‌ هم‌ و در کنار یکدیگر قرار دارند. آب‌ و هوای‌ مناسب‌ در فصل‌ زمستان‌، ‌‌‌شبکه‌ گسترده‌ سرشاخه‌های‌ کارون‌، ‌‌‌نزدیکی‌ و دسترسی‌ مناسب‌ به‌ خوزستان‌ از طریق‌ جاده‌های‌ آسفالته‌ و وجود جنگل‌های‌ نسبتاً متراکم‌ بلوط‌ در حواشی‌ مسیرهای‌ اصلی‌ از ویژگی های این رودخانه است.
حواشی‌ این‌ رود، ‌‌‌قرارگاه‌ آبادیها و اتراق‌گاه های‌ طوایف‌ ایل‌ بختیاری‌ است‌ و محور حیات‌ اجتماعی‌ واقتصادی‌ آنان‌ به‌ حساب‌ می‌آید. امکانات‌ ماهیگیری‌، ‌‌‌قایقرانی‌، ‌‌‌شنا و استراحت‌گاه های‌ اطراف‌ آن‌ همراه‌ بافضاهای‌ عشایری‌، ‌‌‌جاذبه‌های‌ سیاحتی‌ آنرا بطور چشمگیری‌ افزایش‌ می‌دهد(گروه مهندسین مشاور اسپادانا،۱۳۸۷، ‌‌۵۸)
۳-۱۰-۷-رودخانه زاینده رود:
سر چشمه زاینده رود در دامنه شمال شرقی زرد کوه در جنوب روستای دیمه ودر فاصله ۱۱ کیلومتری تونل های کوهرنگ است که در فاصله یک متری به موازات آب کوهرنگ جریان می یابد وقبل از اتصال به آن به شاخه دیگری به نام خربه متصل می شود. البته آب خربه از کوه کفت برد در شرق زرد کوه سرچشمه می‌گیرد و با پیشروی در جهت شمال به جنوب نزدیک روستای قلعه سبزی با رودخانه دیمه یکی شده وارد آب کوهرنگ می شود. نوع بستراصلی این رودخانه قلوه سنگی است. نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید
حوزه آبریز زاینده رود با مساحتی حدود ۳۲۰۰ کیلومتر مربع از قسمت شرق سلسله جبال زاگرس شروع و پس از طی مسافتی در حدود ۳۶۰ کیلومتر در جلگه اصفها
ن به باتلاق گاوخونی می ریزد. بیش از ۹۰ کیلومتر از رودخانه زاینده رود دو قسمت تشکیل دهنده و تغذیه کننده آن در محدوده استان چهار محال و بختیاری قرار دارد.
تمامی مسیر حاشیه زاینده رود از سامان تا قراقوش (نزدیک سد زاینده رود) دارای مناظر زیبا و چشم نواز است.
این مسیر بدلیل وجود مجموعه های تفریحی در محل پل زمانخان شرایط اقلیمی مناسب و دسترسی آسان به مرکز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردش‌گران بوده است در انتهای این مسیر سد و دریاچه زاینده رود و جود دارد که به نوبه خود زیباست در این مسیر زاینده رود هنوز از مناطق صنعتی عبور نکرده و رنگ آبی و تمیز آب همراه با هوای مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسیار دلپذیر است.(مهندسین مشاور تهران،‌‌ ۶۶،۱۳۸۸)
۳-۱۱-پیست اسکی چلگرد:
این پیست یکی از شناخته شده ترین پیست های اسکی واقع در زاگرس است. این پیست در شهر چلگرد در مجاورت تونل اول کوهرنگ در قسمت شرقی کوه کارکنان قرار گرفته است و طول آن حدود ۸۰۰ متر با شیب ۲۰% می باشد. این پیست دارای سه محوطه‌تفکیک شده جهت استفاده خانواده ها، ‌‌‌آقایان و خانمها بوده و به دلیل طولانی بودن فصل سرما و آرامش هوا در اکثر روز ها در تمام فصل زمستان قابل استفاده است. www.wikipedia.org))
3-12-چشمه های استان:
۳-۱۲-۱-چشمه دیمه:
چشمه دیمه، ‌‌‌سرچشمه اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونلهای کوهرنگ، ‌‌‌در ده کیلومتری چلگرد و در مجاورت روستای دیمه واقع گردیده است و تا مرکز استان ۸۵ کیلو متر فاصله دارد. آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی (جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه) نیز دارد. در نزدیکی این چشمه کارخانه آب معدنی دیمه قرار دارد. که محصولات آن به خارج از کشور صادر می‌گردد و در بازار داخلی نیز وجود دارد. همچنین چندین کارخانه دیگر در دست احداث است. مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی های اطراف چشمه، ‌‌‌این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه های شهرستان کوهرنگ قرار داده است. بهترین فصول بازدید از این جاذبه بهار و تابستان است. چشمه دیمه در منطقه کوهرنگ در مجاورت روستایی به همین نام که اهالی آنرا به کیکاووس از قهرمانان شاهنامه نسبت می دهند.
این مکان به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم و راه دسترسی آسفالته و سرویس بهداشتی و سکوی نشیمن اطراف خود از دیر باز به عنوان یکی از تجمع گاه های ایلات و عشایر بختیاری و گردش‌گران شناخته شده است.
امکانات و تسهیلات: راه دسترسی آسفالته، ‌‌‌آب آشامیدنی، ‌‌‌سرویس بهداشتی، ‌‌‌فضای سبز، ‌‌‌سکوی نشیمن، ‌‌‌دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی، ‌‌‌پارکینگ، ‌‌‌آلاچیق، ‌‌‌زمینهای ورزشی و بازی کودکان. (جهانیان و نادعلی،‌‌‌ ۸۹،‌‌۱۳۸۹)
۳-۱۲-۲-چشمه کوهرنگ:
این چشمه با دبی آب بسیار زیاد از دامنه های زردکوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آنرا دوچندان کرده است. دستیابی به این نقطه ( که بیشتر در فصول بهار و تابستان جهت بازدید توصیه می شود) براحتی با هر نوع خودرو امکان پذیر می‌باشد. این چشمه از چلگرد ۳۰ کیلومتر فاصله دارد.
امکانات و تسهیلات: راه دسترسی مناسب، ‌‌‌آب آشامیدنی، ‌‌‌فضای سبز، ‌‌‌دسترسی به هتل کوهرنگ.
۳-۱۲-۳-چشمه برم:
چشمه مصفای برم در مرکز شهر لردگان واقع گردیده و با شهرکرد ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد. این چشمه پرآب علاوه بر تامین آب کشاورزی، ‌‌‌یکی از سرشاخه های کارون به حساب آمده و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان بوجود آورده است. اطراف این چشمه بصورت پارکی جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالی شهر لردگان و گردش‌گران فضاسازی شده است.
امکانات و تسهیلات: جاده آسفالته، ‌‌‌فضای سبز، ‌‌‌سرویس بهداشتی، ‌‌‌آب آشامیدنی، ‌‌‌سکوی نشیمن، ‌‌‌دسترسی به واحد پذیرایی و اقامتی، ‌‌‌تجهیزات جهت بازی کودکان، ‌‌‌پارکینگ.. (جهانیان و نادعلی‌، ‌‌۹۰، ۱۳۸۹ )
۳-۱۲-۴-چشمه های مولا و سرداب:
این دو چشمه با فاصله نسبتا” نزدیک به هم به ترتیب در مجاورت روستای آلیکوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، ‌‌‌از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز بویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردش‌گر و مسافر از نقاط مختلف می باشند. برای رفاه مسافران اقدامات زیرساختی از قبیل جاده دسترسی، ‌‌‌ساخت سکوی نشیمن و سرویس بهداشتی در این دو مکان صورت گرفته است. فاصله این نقاط تا شهرکرد ۱۲۰ کیلومتر می باشد(. ostan-chb.ir)
3-12-5-چشمه سیاسرد:
چشمه سیاسرد در ۵ کیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. هوای خنک و مطبوع و درختان زیبا و کهنسال اطراف این چشمه مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساکنین شهر بروجن و سایر گردش‌گران به وجود آورده است؛ به طوری که همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل، ‌‌‌این مکان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردش‌گران می باشد. فضاسازی های مناسب و سهل الوصول بودن، ‌‌‌میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان کرده است.
امکانات و تسهیلات: جاده آسفالته، ‌‌‌فضای سبز، ‌‌‌سرویس بهداشتی، ‌‌‌سکوی نشیمن، ‌‌‌دسترسی به واحدهای اقامتی و پذیرایی شهر بروجن، ‌‌‌تجهیزات جهت بازی کودکان، ‌‌‌پارکینگ، ‌‌‌آب آشامیدنی… (جهانیان و نادعلی‌، ۹۰، ‌‌۱۳۸۹)
۳-۱۳-مناطق حفاظ
ت شده:
استان چهارمحال و بختیاری به دلیل خصوصیات جغرافیای و اکولوژیکی از مستعدترین نقاط شکارگاهی کشور ایران است. در حال حاضر حدود ۳۰ شکارگاه در این استان وجود دارد که انواع حیوانات و پرندگان همچون کل، ‌‌‌بز، ‌‌‌قوچ، ‌‌‌پلنگ، ‌‌‌خرس، ‌‌‌گراز، ‌‌‌خرگوش، ‌‌‌روباه و…‌‌ در آنها زندگی می کنند. ازجمله شکارگاه های مهم استان می توان به شکارگاهای بازفت، ‌‌‌گندمکار، ‌‌‌زردکوه‌، ‌‌‌تنگ صیاد و تنگ سرخون، ‌‌‌قیصری و لندی اشاره کرد.
۳-۱۳-۱-تنگ صیاد:
پارک ملی تنگ صیاد وسعتی معادل ۵۴۰۰ هکتار دارد. دستیابی به منطقه از طریق محور شهرکرد- اصفهان میسر است. تنگ صیاد بعلت داشتن تپه ماهورهای وسیع زیستگاه مناسبی جهت گونه قوچ و میش است. کوهستانهای جنوب منطقه دارای صخره های صعب العبور است و زیستگاه پلنگ کل و بز می باشد. از دیگر جانوران منطقه می توان گرگ، ‌‌‌روباه، ‌‌‌شغال، ‌‌‌کفتار، ‌‌‌کبک دری، ‌‌‌کبک چیل، ‌‌‌تیهو و عقاب را نام برد. تنگ صیاد به واسطه دارا بودن تپه ماهور های متعدد زیستگاه مناسبی جهت گونه قوچ و میش می باشد. کوهستانهای جنوبی منطقه دارای صخره های صعب العبور می باشد که زیستگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *