افزایش سرعت با حافظه کش مرورگر

به کار گیری حافظه کش مرورگر

حافظه کش مرورگر چیه؟

افزایش سرعت بارگزاری صفحات توسط ذخیره فایل های پر استفاده روی مرورگر کاربران رو حافظه کش مرورگر Browser Caching  می نامیم. هر بار که مرورگر شما صفحه ای رو لود می کنه همه فایل های موجود در اون صفحه رو هم دانلود می کنه که شامل فایل های CSS، HTML، javascript و تصاویر می شه. بعضی از صفحات فایل های کمی در خود دارن و حجم اون ها از چندیدن کیلوبایت تجاوز نمی کنه، ولی صفحاتی هستن که با در نظر گرفتن محتوای خود فایل های زیادی رو شامل می شن و ممکنه تا چندیدن مگابایت از پهنای باند رو مصرف کنن، بطور مثال حجم سایت Twitter.com بیشتر از ۲ مگابایته. به کار گیری حافظه کش مرورگر راهی واسه مقابله با این مشکله.

دو نکته اینجا روش زوم شده:

۱- بعضی از این فایل ها زمان زیادی واسه دانلود نیاز دارن و واسه سرعت های پایین اینترنت عذاب آور هستن.

۲-هر فایل واسه دانلود یه درخواست جداگونه به سرور ارسال می کنه که موجب فشار بیشتر به سرور و کاهش سرعت سایت شما می شه.

با به کار گیری حافظه کش مرورگر می تونید بعضی از این فایل ها رو روی مرورگر کاربران ذخیره کنین. اولین بازدید کاربران از سایت شما به اندازه واقعی از اون ها زمان می گیرد ولی وقتی که واسه بار دوم به سایت شما مراجعه می کنن یا از صفحه ای به صفحه دیگه می روند قسمت بزرگی از فایل ها رو در حافظه کش مرورگر خود دارن. در نتیجه حجم فایل های دانلودی بوسیله مرورگر و تعداد درخواست های ارسالی به سرور شما کاهش می یابد که موجب افزایش سرعت بارگذاری سایت شما می شه.

به چه دلیل به کار گیری حافظه کش مرورگر اهمیت داره؟

دلیل اصلی به کار گیری این وسیله کاهش سرعت بارگذاری صفحات سایت و جلب رضایت بازدیدکنندگانه. علاوه بر این به کار گیری حافظه کش مرورگر امتیاز بیشتری واسه شما در سایت هایی مانند Google page speed و GTmetrix به همراه داره. امروزه سرعت بارگذاری صفحات سایت عامل مهمی در سئو حساب شده و گوگل رتبه های بهتری رو در صفحه یافته های جستجوی خود به سایت های سبک تر میده.

چیجوری از حافظه کش مرورگر استفاده کنیم؟

واسه فعال کردن حافظه کش مرورگر باید فایل های هدر HTTP خود رو تغییر داده و واسه فایل های خود تاریخ انقضا تعریف کنین.

فایل htaccess. خود رو در ریشه اصلی هاست پیدا کنین، شما می تونید اون رو از طریق نوت پد یا هر ویرایشگر متن دیگری تغییر بدید. در این فایل پارامترها رو بگونه ای معرفی می کنیم که مرورگر تشخیص بده چه فایل هایی رو و تا چه مدت در حافظه کش خود نگه داره. (منبع کد)

## EXPIRES CACHING ##

ExpiresActive On

ExpiresByType image/jpg “access 1 year”

ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”

ExpiresByType image/gif “access 1 year”

ExpiresByType image/png “access 1 year”

ExpiresByType text/css “access 1 month”

ExpiresByType application/pdf “access 1 month”

ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”

ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”

ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”

ExpiresDefault “access 2 days”

## EXPIRES CACHING ##

با در نظر گرفتن نوع فایل و زمان تغییر در اون می تونید تاریخ انقضا رو مشخص کنین، واسه فایل هایی که بیشتر بروزرسانی و تغییر دارن تاریخ انقضای کمتری در نظر بگیرین.

پیشنهاد می شه که تاریخ تعیین شده رو بیشتر از یه سال و کمتر از یه ماه قرار ندین، مگه واسه فایل های خاص با تغییرات هفتگی.

واسه درک بهتر تاثیر به کار گیری حافظه کش مرورگر و این چند خط کد ساده، گزارش سایت GTmetrix از وبسیما رو واسه دو حالت قبل و بعد از استفاده حافظه کش مرورگر رو اینجا قرار می بدیم. همونطور که مشاهده می شه تاثیر این کار بر سرعت سایت خیلی زیاده.

گزارش قبل از استفاده حافظه کش مرورگر

گزارش قبل از استفاده حافظه کش مرورگر

 

گزارش بعد از استفاده حافظه کش مرورگر

گزارش بعد از استفاده حافظه کش مرورگر

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

 

تجربیات خود رو در این مورد با ما در میان بذارین، اگه با به کار گیری حافظه کش مرورگر کارکرد سایت شما بهتر شده و یا در مراحل اجرای به کار گیری حافظه کش مرورگر سوالی دارین در همین صفحه مطرح کنین تا درحد توان به شما کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *