با آخرین تکنولوژی فوتبال آشنا شوید!

این سیستم اطلاعات خیلی از جمله اندازه فاصله طی شده بوسیله هر بازیکن، اندازه سرعت بازیکنان در طول تمرین، شتاب بازیکنان، تعداد ضربان قلب و اندازه سوخت و ساز بدن بازیکنان رو در اختیار مربی قرار میده.

به گزارش آلامتو به نقل از مهر ، در حالی که امروزه تکنولوژی و وسایل ارتباطی و الکترونیکی در زندگی ما حرف اول رو می زنه، فوتبال شاید یکی از تک و توک پدیده هایی باشه که به طور کامل با تکنولوژی آغشته نشده. در روزگاری که خیلی از ورزشا مثل والیبال، بسکتبال، تکواندو و تنیس از فناوریای روز و مدرن استفاده میکردن، فوتبال هم کم کم به کار گیری تکنولوژیای جدید رو در دستور کار خود قرار میده.

به طور جدی، واسه اولین بار در جام جهانی ۲۰۱۴ بود که فیفا از تکنولوژی عبور توپ از خط دروازه به صورت رسمی استفاده کرد تا حرف و حدیثا و جنجالا رو نسبت به مسائل داوری کم کنه. بعد از این جام هم این تکنولوژی در چندین کشور از جمله انگلستان، واسه کمک به داوران استفاده شد؛ اما اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) عقیده داره که با این فناوریا جذابیت و هیجان در فوتبال از بین میره و از اون جایی که اشتباهات داوری هم جزئی از فوتباله، این اتحادیه بازم به به کار گیری داوران خط دروازه واسه فهمیدن به گل شدن توپ، اصرار داره.

حالا که به کار گیری اینجور وسیله پیشرفته ای در بین برگزاری مسابقات به درستی ممکن نیست، خیلی از مربیان و آنالیزورهای تیمای فوتبال عزمشونو جزم کردن تا از فناوریای نو موقع برگزاری تمرینات تیم خود سود ببرن. تازه ترین تکنولوژی که این روزا به کمک مربیان فوتبال اومده، GPS است که هممون بارها نام اون رو شنیده ایم اما وظیفه ای رو که GPS واسه ورزش فوتبال انجام میده، شاید به دور از خیالات ما باشه.

یه مدت قبل یه پروژه تحقیقاتی در کشور انگلستان پایه گذاری شد که می تونه در آینده تاثیر بسیاری رو روی فوتبال جهان بزاره. پروژه ای که در اون از GPS و شتاب سنجای کوچیک واسه بهتر مشخص کردن چند و چون تمرینات انجام شده از طرف بازیکنان و هم اینکه اندازه آمادگی جسمی اونا به کار برده می شه. این پروژه به کمک باشگاه نیوکاسل و بوسیله یه دانشجوی دکترا به نام «ریچارد آکنهد» انجام شد.

ریچارد در این باره میگه: «با GPS میشه سرعت بازیکنان و جهت و مسافتی که اونا موقع دویدن طی می کنن رو دید. هم اینکه با بررسی نوع و مدت تمرین میتونیم اندازه چگالی دوهای سریع اونا تا زمان ریکاوری رو محاسبه کنیم. در این تحقیق ریچارد یه سری از تستای جور واجور رو طراحی کرده که شامل تستای کارکرد و مقیاسای فیزیولوژیکی می شه. این اندازه ها شامل اندازه گیری تغییر ضربان قلب و غیره س که دو بار در هفته انجام می شه تا اندازه آمادگی جسمی و خستگی بازیکن رو در طول فصل، مشخص کنه.»

GPS در فوتبال

کدوم بازیکن در بازی بعدی مجروح می شه؟!

مدت کوتاهی بعد از این انتشار یافته های این تحقیق، خیلی از مربیان باشگاه های بزرگ فوتبال جهان این موضوع به ذهنشون رسید تا از این تکنولوژی موقع تمرینات استفاده کنن تا با بررسی دقیق و فهمیدن به کارکرد تک تک بازیکنان، بتونن بهترین ترکیب ممکن رو واسه مسابقات خود انتخاب کنن. امروزه خیلی از تیما مانند بایرن مونیخ، رئال مادرید، بارسلونا، چلسی و بسیاری باشگاه های دیگه از این سیستم نوین در تمرینات خود استفاده می برن و به نکات بسیار به درد بخور و خیلی مهمی هم دست پیدا کردن.

این سیستم ارقام و اطلاعات بسیار زیادی رو در اختیار مربی می ذاره که از اون جمله میشه به اندازه فاصله طی شده بوسیله هر بازیکن، اندازه سرعت بازیکنان در طول تمرین در بازه های وقتی جور واجور، شتاب بازیکنان، تعداد ضربان قلب هر نفر و اندازه سوخت و ساز بدن بازیکنان اشاره کرد. جالبه بدونین جدیدترین فناوری به کار رفته در این سیستم به مربیان این اخطار رو می ده که کدوم یکی از بازیکنان در صورت شرکت در مسابقه پیش رو، دچار مصدومیت احتمالی می شه و یه مدت رو دور از میادین می گذرونه.

GPS در فوتبال

داده های سیستم GPS

وضعیت تیمای ایرونی چیجوریه؟

با همه گیر شدن این تکنولوژی، در کشور ما هم خیلی از مربیان ملی و باشگاهی خواهان به کار گیری GPS شدن اما به دلیل هزینه بالا و در دسترس نبودن این لوازم، تنها تیمای معدودی الان قادر به به کار گیری این فناوری هستن. به طور مثال کارلوس کی روش با رایزنیای بسیار موفق شد سیستم GPS رو جفت و جور کرده و درتمرینات تیم ملی از اون بهره ببره. بعضی از کارشناسان فکر می کنند یکی از دلایل جوون گرایی در تیم ملی، استفاده بهینه از GPS در تمرین هاس، چون خیلی از جوانان با انگیزه فراوون تلاش در انجام بهترین کارکرد ممکن در تمرینا رو دارن و سرمربی تیم با در نظر گرفتن نتایجی که سیستم GPS از کارکرد مطلوب این بازیکنان جوون نشون می داد، تلاش کرده تا بهره بیشتری رو از اونا ببره.

GPS در فوتبال

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

به کار گیری سیستم GPS در تمرینات تیم ملی

هم اینکه باشگاه نفت تهران (صدرنشین لیگ برتر فوتبال) هم تازگیا از این تکنولوژی در تمرینات خود استفاده میکرد. علی رضا منصوریان، سرمربی این تیم، با بیان خوشحالی و راضی بودن واسه استفاده ازاین سیستم میگه: «با کمک GPS در تمرینات، کارکرد هر بازیکن از نظر اندازه دوندگی، تعداد ضربان قلب، اندازه فشارخون، سرعت راه رفتن و دویدن در اختیار کادر فنی و حتی کادر پزشکی باشگاه قرار میگیره تا بشه واسه مسابقات آینده بهترین تصمیم رو واسه انتخاب بازیکنان گرفت. این سیستم باعث می شه تا بازیکنان فهمیده باشن که تک تک حرکات اونا زیر ذره بینه تا از تنبلی و شوخیای بیجا موقع تمرین دوری کنن.»

GPS در فوتبال

به کار گیری سیستم GPS در تمرینات تیم باشگاهی نفت تهران

به نظر می رسه با در نظر گرفتن همگانی شدن به کار گیری تکنولوژیای مدرن در همه زمینه ها، ورزش فوتبال هم از این قانون مستثنی نباشه و به زودی تماشاگر استفاده ازسیستمای جدید و نوین در خیلی از زمینه ها در این ورزش محبوب باشیم.

همسران بازیکنان رئال مادرید با حجاب در مسجد!+عکس

باحال و خواندنی درباره لیونل مسی

noindex اخبار داغ فوتبالی خبرگزاری مهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *