با آکواریوم اصفهان آشنا شوید

isfahan-aquarium

واسه یه جاذبه گردشگری عجیب احتیاجی نیس حتماً به بیرون مرز کشور سفر کنین اگه مسیرتون به اصفهان بخوره می تونین یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری دنیا رو تجربه کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ واسه شهر اصفهان چند سالیه که دست به ساخته شدن یه اکواریوم بزرگ زده تا علاوه بر جاذبه های گردشگری باستانی اش، به سرگرمیای هیجان انگیز این شهر اضافه کنه تا بتونه چیزهای مورد علاقه قشر وسیع تری از گردشگران رو پوشش دهد. قبل از بازدید از این آکواریوم قشنگتر، در این مطلب همراه ما باشین.

واسه دیدن یه سری از ماهیای عجیب و غریب باید زحمت یه مسافرت چند ساعته رو به خودتون بدین و به تونل آکواریوم اصفهان برید. یه تونل شش کیلومتری، در عمق شش متری زمین! دور تا دور تونل با آکواریومایی پوشونده شده و همه مدل ماهی در اون پیدا میشه. از هر قاره، اقیانوس، دریا، دریاچه و رودخانه معروف که فکرش رو بکنین یه نمونه ماهی اینجا پیدا می شه.

نکته جذاب این مجموعه اینه که بازدیدکنندگان می تونن با پستانک، شیشه شیر یا با دست به ماهیا غذا بدن و اوقات لذتبخشی رو در کنار ماهیا داشته باشن.

این تونل که اولین و بزرگ ترین تونل آکواریوم کشوره ۳۳ آکواریوم پنج تا ۱۰ متری رو در خود جای داده و در کل بیشتر از پنج هزار موجود زنده دریایی این آکواریوم در برابر نمایش گذاشته شده. یعنی با بازدید از این مجموعه می تونین عمق ۳۵ متری بزرگ ترین اقیانوسای جهان رو تجربه کنین.

در ۳۳ آکواریوم این تونل، گونه های مختلفی از آبزیان، ماهی ها آبای شور و شیرین و ستاره های دریایی از پنج قاره جور واجور جهان در برابر دید عموم قرار دارن. سیلندر آکواریوم یا آکواریومای استوانه ای، آکواریومای تماتیک و آکواریومای لمسی نمونه هایی از آکواریوم هاییه که در این مجموعه وجود دارن.

این اطلاعات رو مدیر روابط عمومی مجموعه آکواریوم بزرگ اصفهان، مهدی تقی پور، به ما میده و در ادامه میگه: «هرکدوم از این آکواریوما متناسب با نوع، اندازه، خوراک، محیط زندگی و… ماهیا تنظیم شده. مثلا آکواریومای تماتیک با ابعاد ۴ در ۱۰ متر، فضای اقیانوس مناطق دیگه رو مثل سازی می کنه و یا آکواریومای لمسی یه برش واقعی از رودخانه آمازون در آمریکای جنوبیه و بعضی از ماهیای موجود در رودخانه آمازون مثل گربه ماهی دم قرمز (ردتیل)، پاکو، اسکار، بوفالو و سفره ماهی آب شیرین در اون جای گرفتن.»

البته این فقط نمونه ای از ماهی هاییه که میشه در آکواریومای این مجموعه دید. ماهیای رودخانه ای آسیا، ماهی ها رودخانه های استرالیا، آنتن ماهی، دلقک ماهیا، خفاش ماهی، کلون فیش و… از گونه های دیگری هستن که در این مجموعه نگهداری می شن.

هم اینکه ببینین: نقشه گردشگری اصفهان

«در سیلندر آکواریوما، خونواده دلقک ماهیا، شکل های جور واجور مارماهیای مورن و ماهی کوپی باله بلند قرار داده شدن. کلا این ماهیا براساس طبع و نوع محیط زندگی شون دسته بندی شدن. ۱۰۰ قطعه از این آبزیان از خطرناک ترین، نادرترین و عجیب ترین گونه ماهیا حساب می شن و قراره شش کوسه هم به مجموعه مون اضافه کنیم.»

ماهیای تک همسر!

مطمئنا اسبای دریایی یکی از حیرت انگیزترین گونه از ماهیایی هستن که تا حالا مشاهده کردین. می پرسین به چه دلیل؟ آقای تقی پور جواب این سوالتان رو این جور میده: «اسب دریایی از جهاتی با ماهیای دیگه فرق داره. در این جور، ماهی ماده مانند بقیه ماهیا تخم نمی ریزد و اونا رو به حال خود رها نمی کنه بلکه تخما رو در داخل کیسه ای در بدن اسب دریایی نر گذاشته تا جنس نر تا هنگام خروج نوزاد از تخما مواظبت کنه.»

طول مدت حاملگی اسب دریایی معمولا دو تا سه هفته س و در این مدت، جنس نر کار مواظبت از تخمای ماهی رو رو دوش میگیره. تقی پور در این باره میگه: «اسبای دریایی از خونواده سوزن ماهی ها بوده و در آبای معتدل زندگی می کنن. شنا کردن این ماهیا هم کمی خاص تر از بقیه ماهی هاست. اسبای دریایی قدی بلند و غیرمعمول داشته و سرشون به شکل اسبه. به خاطر همین به سمت بالا شنا می کنن.»

این ماهیا معروف هستن که تو یه نقطه ساکن می شن. آقای تقی پور در این رابطه میگه: «اسبای دریایی می تونن مدت زیادی بدون حرکت ثابت بمونن. یعنی با گیر دادن دم شون بین مرجانا و جلبکای دریایی وای میستن و درواقع این حرکتشان انگار استتار در برابر دشمنه. بدن اسب دریایی از صفحات کوچیک استخوانی پوشیده شده و دارای یه جور اسکلت خارجیه. »

ویژگیای منحصر به فرد اسبای دریایی به اینجا ختم نمی شه. تک همسری یکی دیگه از خصوصیات اوناس که هنوزم محققان در مورد چرایی این مسئله به جوابی نرسیده ان. تقی پور در این باره میگه: «معمولا ماهیا واسه تخم ریزی و تولید مثل، جفت شون رو از بین شکل های جور واجور ماهیای ماده و همنوع شون انتخاب می کنن. اما اسبای دریایی این جوری نیستن و تنها گونه از ماهیای تک همسر جهان هستن.»

غذا دادن به ماهیا با شیشه شیر و پستانک!

ماهی کوی یا کپور ژاپنی از کشور ژاپن به این آکواریوم آمده. نکته خیلی مهم این جور ماهیا اینه که میشه دقیقا مثل نوزاد با به کار گیری شیشه شیر و پستانک به اونا غذا داد. آقای تقی پور در این باره میگه: «غذا دادن به این ماهی بوسیله شیشه شیر و پستانک در این آکواریوم انجام می شه و همه بازدیدکنندگان می تونن خیلی راحت این کار رو انجام داده و لذتش ببرن.»

البته به این نکته هم باید دقت داشت که رفتار این ماهیا باید دقیقا مثل نوزاد باشه چون که این ماهی ها بسیار حساس هستن. به خاطر همین باید خیلی با احتیاط کار غذا دادن شون رو انجام بدین. به قول تقی پور: «کویا در محیطای صخره ای زندگی می کنن و دارای گونه های تزیینی و رنگارنگی هستن. این ماهیا به اندازه ای قشنگتر هستن که به اونا «کپور زربفت» هم می گن.» کویا طرفداران زیادی در دنیا داشته و نماد عشق و دوستی میگن.

ماهیایی که گله ای زندگی می کنن

آقای تقی پور میگه: «ماهی پاکو ماهی آروم و صلح جوییه که معمولا به ماهیای کوچیک تر از خودش آسیبی نمی زنه. این ماهیا گیاهخوار بوده و در دمای ۲۲ تا ۲۸ درجه زندگی می کنن. اندازه پاکوها به ۱۱۰ سانتی متر هم می رسه.»

پاکوهایی که قرمزی شکم شون بیشتر و بالهای پشت شون نوک تیزتر باشه نر هستن. جنسیت این ماهی ها درواقع این جوری تشخیص داده می شه. این ماهیا باید به صورت گله ای زندگی کنن و فقط به صورت گروهی نگهداری می شن. پاکوها موجوداتی اجتماعی بوده و از تنهایی ترس زیادی دارن.

حتی ماهیای بالغ خیلی راحت دچار ترس می شن و در این جور موارد یهو فرار کرده و خودشون رو به شیشه می کوبن. انجام این کار بوسیله یه ماهی ۸۰ سانتی متری واقعا یه فاجعه به دنبال داره. واسه همینه که اونا رو به صورت گروهی نگه می دارن تا اینجور مشکلی پیش نیاد.

جراح ماهی لب ماتیکی دکتر متخصص!

یکی دیگه از ماهیای عجیبی که در تونل آکواریوم اصفهان هست جراح ماهی ناسو یا همون جراح ماهی لب ماتیکیه. این ماهیا درواقع مرجانا رو امتحان می کنن تا ببینن اونا قابل زندگی هستن یا خیر.

درواقع جراح ماهیای ناسو دکتر متخصص مرجانا حساب می شن. تقی پور در این رابطه میگه: «این دسته از ماهی ها گزینه خوبی واسه کنترل رشد جلبکا در آکواریوم هستن. هم اینکه مرجانایی که دیگه قابل زندگی نیستن شناسایی شده و از محیط زندگی اونا بیرون می رن تا اونا دچار بیماریای پوستی و حساسیتی نشن. چون که جراح ماهیا نسبت به این بیماریا بسیار حساس بوده و زود از پا در میان.»

جراح ماهیا دارای بدنی خاکستری تا قهوه ای رنگ، دوکی شکل و کشیده هستن. یه نوار زرد قشنگتر هم از بالای سرشون تا دور و بر لبا ادامه پیدا می کنه. باله دمی این ماهی با خطوط افقی مشکی و سفید پوشیده شده و در انتهای اونا یه خط عمودی زرد رنگ قشنگتر کشیده شده که از انتهای باله دمی به سمت بیرون با دو رشته دراز و باریک بیرون آمده. رنگ نارنجی لبای این ماهی، زیبایی خاصی به اون داده و به خاطر همین به اون لب ماتیکی می گن.

تقی پور میگه: «به کار گیری نام جراح واسه این خونواده به دلیل وجود تیغه ای در انتهای بدن به روی ساقه دمیه که از ستون فقرات ماهی اصل گرفته و شامل سمیه که می تونه روی شکارچیان کوچیک تاثیر فلج کننده داشته باشه. اما در آدم تنها باعث درد می شه.»

این تیغ تو یه شیار زیر پوست ماهی قرار داره تا ماهی بتونه هنگام خطر اون رو گسترش داده و از اون واسه دفاع از خودش استفاده کنه. این تیغه از طریق ماهیچه هایی به ستون فقرات ماهی وصل شده و وقتی که باز می شه مثل تیغ جراحی عمل می کنه.

یکی دیگه از ویژگیای عجیب این ماهیا از نظر آقای تقی پور اینه که جراح ماهیای ناسو با در نظر گرفتن شرایط روحی شون می تونن رنگ خود رو تغییر بدن. مثلا وقتی که در برابر استرس شدید قرار می گیرن پشت صخره ها مخفی شده و رنگ شون به مشکی تغییر می کنه و لکه هایی خاکستری روی بدنشون ظاهر می شه.

اطلاعات تماس آکواریوم اصفهان:

تلفن:٣٧٧٨٠٠١٣-۰۳۱

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

۰۳۱-۳۷۷۸۰۰۱۴

٣٧٧٨٠٠٨٢-۰۳۱

نشانی آکواریوم اصفهان:

اصفهان ، پارک ناژوان ، بلوار الفت ، آکواریوم اصفھان -کد پستی:۸۱۸۵۶۱۳۶۶۵

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

آکواریوم الی گشت تور ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *