مرداد ۱۶, ۱۳۹۹

با افسردگی همسرم چه کنم؟

افسردگی همسر

این روشای هوشمندانه رو واسه کمک به هر دوی شما موقع تقویت پیوند بین خود امتحان کنین.

براندی واترز افسردگی شوهرش رو واسه مسائل زناشویی سرزنش نمی کنه. اون خود رو سرزنش می کنه.

آناپولیس، مریلند مادر دو بچه میگه، “تقصیر منه.من باید به خودم می گفتم، تو اون رو دوست داری، تو با اون ازدواج کردی… و این دستیه که گرفتی، پس رهاش نکن.”

به گزارش آلامتو به نقل از سایت prevention؛ این یه موقعیت غیر عادی نیس. حدود ۱۴.۸ میلیون بزرگسال آمریکایی با یه جور مشکل افسردگی روبرو هستن و مریضی اونا بیشتر به اونا و هم همسرشون آسیب میرسونه.

تعدادی از تحقیقات حتی مشکلات روانی مانند افسردگی رو به خطر طلاق مربوط می دونن.

واترز مانند خیلی از مردم میگه مصممه زندگی ۱۴ ساله خود رو با همسرش حفظ کنه.

علائم رو بشناسین

جیل موری، PhD، دکتر ازدواج و متخصص خانوادگی در Laguna Niguel، کالیفرنیا میگه بیشتر اولین کسی که متوجه افسردگی می شه، همسر فرده. دیدن چیزی و انجام کاری در مورد اون کلیدی واسه کمک به همسرتانه، اگر ازدواج شما سالم باشه.

به گفته موری، تشخیص درست افسردگی، به جای غم و اندوه، که هر کسی بعضی وقتا دچار اون می شه، با یه دوره دو هفته ای از دست کم پنج مورد زیر مشخص می شه:

  • از دست دادن علاقه یا لذت
  • تغییر در اشتها یا زیاد شدن وزن (که مربوط به رژیم غذایی نیستن)
  • بی خوابی یا خواب زیادتر از اندازه
  • احساس بی قرارگی یا کم شدن سرعت
  • خستگی یا از دست دادن انرژی
  • نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

  • کاهش توانایی فکر کردن یا تمرکز، یا ناتوانی
  • احساس بی ارزش بودن یا گناه زیادتر از اندازه یا ناجور
  • افکار تکراری مرگ یا خودکشی

مهربون باشین.

اگه احساس می کنین باید با همسرتون درباره کمک گرفتن صحبت کنین، به آهستگی به اون بگید. افسردگی مثل مریضی دیابت یا سرطان یه بیماریه. حمله به کسی، افسردگی اون رو حل نمی کنه و می تونه تاثیر منفی طولانی یه مدت در رابطه داشته باشه.

موری پیشنهاد می کنه از بعضی تراوشات این نوشته استفاده کنین، “من عاشق تو و زندگیمون در کنار هم هستم. من مدت زمان زیادی رنج کشیدن تورو ناظر بودم و به نظر می رسه شرایط بهتر نمی شه. می خوام به تو و خونواده مون کمک کنم، پس می خوام با دکتر خانوادگیمان قراری بذارم و با هم پیش اون بریم. هیچ چیزی واسه خجالت کشیدن و هیچ دلیلی واسه احساس ضعف وجود نداره. من می دونم تو چقدر آدم قوی هستی و چیجوری با مشکلات مقابله میکنی. فکر میکنم با تموم قوا با این مشکل مقابله کردی و حالا باید به دنبال کمک حرفه ای باشیم تا دوباره خونواده ما بتونن در کنار همدیگه لذت ببرن.

تینا تسینا، دکترا، روان دکتر و نویسنده، این مسئله با تو تموم می شه: رشد و خروج از شرایط سخت،  میگه:” اگه همسر در مقابل درمان مقاومت نشون داد، در نظر داشته باشین که اون به اندازه کافی روشن فکر نمی کنه.” واسه اولین بار می تونین یه جلسه درمانی دو نفره داشته باشین. تاکید کنین که می خواین نگرانیای خود رو با یه فرد حرفه ای در میان بذارین و حضور هردوی شما لازمه.

مانند همسر باشین نه پدر و مادر:

بعضی وقتا مدیریت افسردگی مانند مدیریت درد به وجود اومده بوسیله سردرد ساده س!. باید در طول روند درمان صبور و حامی باشین. ممکنه درمان همیشه آسون نباشه.

تسینا میگه: “به همسر خود داروهایش رو یادآوری کنین، به دکتر مراجعه کنین، و بدونین انجام ورزش، فعالیتای داخل خونه یا اقدامات مراقبت از خود لازمه. “تسینا میگه هر کاری که می کنین، به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که همسر شما یه فرد بزرگساله. مطمئن شید که این امور هنوزم  در مسئولیت همسر شما هستن. هر دوی شما احساس بهتری دارید اگه مانند یه حامی رفتار کنین، نه مانند پدر و مادر” درمان رو به کارشناسان بسپرید.

وقتی که همسر شما تحت درمانه یا دارو مصرف می کنه، باید به کارشناسان اجازه بدید کار خود رو انجام بده. کورتنی جانسون (PhD)، متخصص روانپزشکی در دانشکده علوم اعصاب دانشگاه ایندیانا میگه: “چکاپ منظم از طریق دکتر خوبه، چون دکتر با درمان افسردگی آشنا هستش و می تونه نشونه های رفتار غیر عادی همسر شما رو فهمیده باشه.”

موری اضافه می کنه همسران بعضی وقتا دوست دارن “دکتر بازی ” کنن و به همسرشون پیشنهاد می کنن قرص خود رو عوض کنه و یا مصرف قرص رو متوقف کنه چون به نظر بهتر میاد. افراد دپرس ممکنه کمی احساس بهبود داشته باشن، چون قرصایی مصرف می کنن که مواد شیمیایی لازم مغز رو جفت و جور می کنن.

تعریف دوباره عشق.

افسردگی می تونه به روابط جنسی شما صدمه وارد کنه؛ در واقع ممکنه ظالمانه باشه اما قرصای درمان افسردگی مشکلات جانبی جنسی دارن. در مورد این مسئله همسر شما مقصر نیس – و اصلا مسئله شخصی نیس – ولی قرصا واسه رفع افسردگی و کمک به رابطه شما راهی طولانی رو طی می کنن.

تسینا پیشنهاد می کنه راه های مختلفی پیدا کنین تا بتونین به همسرتون نشون بدید اون رو دوست دارین. اون میگه: “هر کاری که می تونین انجام بدین تا رابطه فیزیکی بین شما، در کنار محدودیتای مربوط به مریضی، قوی بمونه. تلاش کنین تا جایی که می تونین خوشحال باشین و تموم شانسای خود رو امتحان کنین.  پیدا کردن راه های جدید واسه لذت بردن بیشتر رو به عنوان چالشی در نظر بگیرین و تلاش کنین به آرامش برسین و تا می تونین کنار همدیگه خوشحال باشین و بخندین.

این چیزیه که به  Brandie Waters و همسرش کمک کرده. اون میگه: “ما هر دو باید یاد می گرفتیم که به همدیگه گوش کنیم.اون منو متوجه این مسئله کرد که بفهمم واسه یه شب عاشقونه احتیاجی به خوردن غذا تو یه رستوران فانتزی نیس و به من گفت چقدر قدردان زحمات منه، این حرف اون خیلی برام با ارزش بود.”

هر از چندگاهی به خودتون فکر کنین:

تحقیقات نشون داده وقتی که همسر شما در حال مقابله با افسردگیه، خطر افسردگی شما هم بالا میره. واسه همینه که جانسون میگه مراقبت از خود خیلی با اهمیته؛ شاید بیشتر از همیشه. این مراقبت به شما کمک می کنه سلامت روان خود رو حفظ کنین و به جلوگیری از ایجاد خشم در رابطه کمک می کنه.

واسه خودتون وقت صرف کنین؛ می تونین از یه دوست یا اعضای خونواده بخواین چند ساعت با همسرتون بگذراند. اگه همسر شما به تنهایی نمی تونه به دکتر مراجعه کنه، از خونواده یا دوستان بخواین این مسئولیت رو بر گردن گرفته و با اون همراه شن.

مهمتر از همه، تسینا میگه: “هنگام زمان گذاشتن واسه خودتون احساس گناه نکنین. شما شک نداشته باشین به اون نیاز دارین! “

مگی می اترید، که خاطرات زندگی زناشویی ۱۵ ساله خود رو با یه مرد با مشکل دوقطبی و افسردگی نوشته، میگه: تلاش کنین با آدمایی در رابطه باشین که از مشکل همسر شما با خبر هستن. اون میگه پیوستن به یه گروه پشتیبانی یا خوندن یه کتاب که نویسنده اون در وضعیت مشابه شما بوده، می تونه به درک مریضی و روند درمان کمک کنه. اون میگه این مراحل هم اینکه می تونه به شما کمک کنه با احساسات به وجود اومده بوسیله خشم و سرخوردگی کنار بیایید.

تسلیم نشید:

درسته که افسردگی می تونه بر زندگی مشترک فشار وارد کنه، اما لزومی نداره ازدواج خود رو به هم بزنین. کارشناسان می گن وقتی که همسر شما در حال مقابله با مریضی روانی، راه درست رو پیدا میکنه، رابطه عمیق تری بین شما و اون برقرار می شه.

اگه می تونین فکر خود رو تغییر بدید و فهمیدین مریضی دشمن زندگی مشترک شما هستش، پس می تونین یه روش تیمی واسه بهبود مریضی پیدا کنین و با هم تصمیم بگیرین چیجوری به طور مشترک می تونین با رقابت روبرو شید. این کار باعث می شه احساس نزدیکی بیشتری با همسر خود داشته باشین و راحت تر با مشکلات کنار بیایید.

به چه دلیل من بیشتر بی دلیل احساس افسردگی می کنم؟

دلیل افسردگی چیه؟

اختصاصی افسردگی زناشویی