خطای ۵۰۳ چیست؟ و نحوه رفع آن

سرفصل محتوا

 • خطای ۵۰۳ Service Unavailable چیه؟
 • خطای ۵۰۳ به چه شکل (اشکالی) بروز می کنه
 • دلایل بروز خطای ۵۰۳ Service Unavailable
 • چگونگی خطای ۵۰۳ Service Unavailable رفع کنیم
 • حل خطای ۵۰۳ در سمت کاربر
 • حل خطای ۵۰۳ در سمت سرور
 • حل خطای ۵۰۳ در وردپرس
  • غیر فعال کردن افزونها
  • به کار گیری یکی از قالبای پیشفرض وردپرس
  • اگه هیچ کدوم نتیجه ای در بر نداشت

خطای ۵۰۳ Service Unavailable چیه؟

خطای ۵۰۳ Service Unavailable یکی از کدهای معروف http statusه که معنی اون به شکل کلمه ای سرویس در دسترس نیس ۵۰۳ می شه.

یه کد وضعیت HTTP از نوع کدهای ۵xxه خطای ۵۰۳ به این معنیه که سرویس دهنده سایت الان در دسترس نیس، خطای ۵۰۳ نتیجه ای بد واسه سئو سایت اگه تعداد دفعات و زمان اون بالا بره. به خاطر همین باید این موارد خطاها رو مانیتورینگ کرد و یکی از راه ها در search console گوگله که قابلیتی واسه نظارت هست.

خطای ۵۰۳ می تونه در هر سایتی که بروز کرده و یا در هر سرویس دهنده ای که تولید شده، سفارشی سازی شه (منظور ظاهر خطایی که در مرورگر نشون داده می شه)، پس روش و یا شکلی که ممکنه شما این خطا رو توجه کنین ممکنه خیلی فرق داشته باشه.

خطای ۵۰۳ به چه شکل (اشکالی) بروز می کنه

عادی ترین روش ها یا شکل بروز خطای “سرویس در دسترس نیس” عبارتند از:

۵۰۳ Error
HTTP 503
HTTP Error 503
HTTP Server Error 503
۵۰۳ Service Unavailable
Http/1.1 Service Unavailable
Error 503 Service Unavailable
Service Unavailable – DNS Failure
۵۰۳ Service Temporarily Unavailable

خطاهای ۵۰۳ Service Unavailable می تونه در هر مرورگر، سیستم عامل از جمله ویدوز ۱۰، ویندوز ایکس پی، سیستم عامل مک و چیزای دیگه ای به جز اینا و حتی در گوشی موبایل و دیگه رایانه های غیرمتداول نشون داده شه. هر جا دسترسی به اینترنته پس شما ممکن با خطای ۵۰۳ در موقعیتی خاص مواجه شید.
موبایل
این خطا در پنجره مرورگرها به صورتی نشون داده می شه که دیگه صفحات نشون داده می شن.

دلایل بروز خطای ۵۰۳ Service Unavailable

بیشتر مواقع خطای ۵۰۳ به خاطر این اتفاق می افته که سرویس دهنده یا سرور بسیار مشغوله یا اینکه تعمیراتی در مورد اون در حال اجرا هستش.

نکته: سایتایی که از مایکروسافت IIS استفاده می کنن ممکنه با اضافه کردن عددی به عدد ۵۰۳، اطلاعات بیشتری در مورد دلیل خطای سرویس در دسترس نیس (همون ارور ۵۰۳) ارائه بدن، مثلا HTTP Error 503.2 – Service Unavailable، که به این معنیه که محدودیت درخواستای همزمان زیاد شده. در این لینک می تونه ببینین.

چگونگی خطای ۵۰۳ Service Unavailable رفع کنیم

خطای سرویس در دسترس نیس (ارور ۵۰۳) یه خطا از طرف سروره (خطای سرور محور)، یعنی مشکل معمولا به سرویس دهنده سایت مربوط می شه.

ممکنه که رایانه شمام مشکلاتی داشته باشه که در بروز خطای ۵۰۳ نقش داشته باشه ولی در کل این (بروز خطای ۵۰۳ به دلیل رایانه شما) غیرمحتمله.

مشکلات

حل خطای ۵۰۳ در سمت کاربر

با کلیک روی دکمه بارگذاری دوباره یا همون تازه سازی یا فشردن دکمه F5، تلاش واسه دسترسی به نشانی سایت مورد نظر رو دوباره امتحان کنین.

هرچند خطای ۵۰۳ Service Unavailable به معنی وجود خطا در رایانه ای دیگه (منظور همون سرور) است، اما شایدَ این مسئله موقتی باشه. بعضی وقتا امتحان دوباره دسترسی به صفحه دلیل رفع خطا می شه.

نکته مهم: اگه پیغام ارور ۵۰۳ Service Unavailable هنگام پرداخت در خرید آنلاین ظاهر می شه، باید بدونین که تلاشای چندباره واسه بررسی، ممکنه دلیل ایجاد حالت چند دستوری و به دنبال اون هزینه های دوبرابر می شه!

بیشتر سیستمای پرداخت و بعضی از شرکتای کارت اعتباری در این امور دارای سیستم پشتیبانی هستن با این حال موارد دیگری هست که باید نسبت به اون بدونین و بهتره در سیستمای پرداخت یعنی در زمان وجود به درگاه پرداخت کلید F5 فشار ندین و اگه مشکلی بخوردید فقط اسکرین شات گرفته و با مستندات لازم با ادمین در تماس باشین.

مشکلی

روتر و مودم و بعد رایانه یا دستگاه خود رو راه اندازی دوباره کنین، به خصوص اگه شما با این پیغام خطا “سرویس در دسترس نیس – خرابی DNS” مواجه هستین.

نکته: اگه راه اندازی دوباره تجهیزاتی که گفته شد خطای خرابی DNS 503 رو رفع نکرد، ممکنه مسائلی موقت که به خود سرورهای DNS برمیگرده اتفاق افتاده باشه.

گزینه بعدی ایجاد تماس مستقیما با سایت واسه دریافت راهنماییه. احتمال زیادی هست که مدیران سایت هنگام بروز خطا از این موضوع باخبر شن اما بررسی وضعیت مشکل و اطلاع دادن از طرف شما به مدیران سایت هم فکر بدی نیس.

نکته باحال: در توییتر معمولا وقتی یه سایت به طور کامل Down یا به اصطلاح خوابیده می شه، مخصوصا اگه سایت Down شده جز وب سایتای محبوب و پرمخاطب باشه، پر از بحثای به شکل تویت می شه و اگه مثلا شما اینجور مشکلی خوردید در سایتای بزرگ، می تونین به این شبکه ها سر بزنین و با یه جستجو به اطلاعات لازم درباره خطاهای گذشته در اون سایت می رسید.

مثلا میشه از هشتگای مثل #websitedown در توییتر استفاده کرد واسه پیدا کردن یه سایت خاص. مثلا وقتی که سایت فیسبوک به مدت کوتاهی Down شد هشتگ facebookdown در این شبکه اجتماعی مورد استفاده زیادی قرار گرفت.

یا سایت آمازون هم در این شبکه اجتماعی مورد هدف کاربران گرفته و با هشتگ amazondown تویتای بسیاری رو می بینیم. در واقع این روش، ترفندی عالی واسه اطلاع از وضعیت دیگر سایتا به جز توییتره.

بعداَ دوباره مراجعه کنین. با در نظر گرفتن اون که پیغام Service Unavailable یه پیغام خطای عادی، هنگام افزایش بسیار زیاد ترافیک بازدیدکنندگان (که شمام یکی از اونا هستین) است و دلیل تسلیم ساختن سرورها در خیلی از وب سایتای معروفه، صبر یکی از بهترین گزینه ها میشه.

خیلی از سایتای بزرگ ایران مثل سایت آپارات ، دیجی کالا، بامیلو و … با این خطا ۵۰۳ روبه رو شدن مخصوصا وقتی که مناسبی فرا می رسه و یا تخفیفی در این سایتا داده می شه که با کمی صبر و تلاشای بعدی قابل رفعه.

حل خطای ۵۰۳ در سمت سرور

حتی با وجود گزینه های جور واجور سرویس دهنده های وب و هم دلایل کلی زیادی که واسه در دسترس نبودن سرویس شما هست، اگه سایت شما به کاربران یا استفاده کنندگان، پیغام ۵۰۳ رو نمایش میده، “چیزی که باید انجام بدین” خیلی راحت و سر راستی وجود نداره.

همونجوریکه قبلاَ گفته شد شک نداشته باشینَ مراحلی واسه دنبال کردن رفع مشکل هست… که پس از انجام اون باید امیدوار به رفع مشکل بود. پروسهای در حال اجرا رو راه اندازی دوباره کنین و امیدوار باشین که این کارا به درد بخور و موثر میشه.

علاوه بر این، در صورت امکان مواردی چون محدودیتای اتصال، کنترل گر پهنای باند، منابع سیستم کلی، خرابی- ایمنیایی که ممکنه شروع شده باشه و چیزای دیگه ای به جز اینا رو بررسی کنین.

و اون چه که ممکنه واسه سایت شما به معنی یه شمشیر دو لبه باشه اون هستش که ممکنه سایت شما خیلی، خیلی اتفاقی محبوب شه. گرفتن ترافیک بیشتر از سایت، دلیل می شه تقریباَ خطاهای ۵۰۳ رفع و یا کنترل شه.

به دلیل درگیر بودن سرور ممکنه با پیشرفت ورژن PHP سایت خود باعث بهتر شدن منابع سرور شید. چون که اخرین ورژن PHP دارای تغییرات بسیار زیادی در جهت بهینه سازی انجام شده.

پیش پیشنهاد می شه جهت درمان این خطا و یا پیشگیری از خطای ۵۰۳ روی سرور خود از اخرین نسخه PHP استفاده کنین.

به خاطر همین بالا باید برنامه های سایت خود و همینطور پلاگینای مربوط به اونو به اخرین نسخه بروزرسانی کنین، چون که در هر بار بروزرسانی تماشاگر تغییراتی بهینه سازی شده نسبت به ورژنای قبلی میشیم و با این بروزرسانی میشه در جهت درمان این ارور و یا پیشگیری از بروز این ارور ۵۰۳ کار کرد.

یکی دیگه از قدمایی که می تونه درگیری سرور رو کمتر کنه صفحه بندی نظرات یا کامنتا هستش که پیشنهاد می شه اگه تعداد نظرات خیلی از صفحات خود دارین اونا رو صفحه بندی کنین، در سایتای وردپرس خیلی راحت میشه این صفحه بندی رو در تنظیمات نظرات پیکربندی کرد.

اگه از سیستمای وردپرس یا جوملا استفاده می کنین تلاش کنین افزونه های غیر استفاده رو غیرفعال کنین و از طرفی بعضی افزونها هستن که فعال کردن اونا خیلی واسه سرور مناسب نیس، مثل افزونه های آمارگیر که به وسیله افزونها صورت میگیره.

پیشنهاد می شه از آمارگیرهایی که دیتابیس و هندل کردن اونا خارج از سایته استفاده شه، مثل گوگل آنالیتیکس

روش دیگه واسه بررسی ارور ۵۰۳ در وردپرس و جوملا اینه که از قالبای پیش فرض به شکل موقت استفاده کنین، درواقع قالب فعلی رو غیرفعال کرده و از قالبای ساده و پیش فرض این سی ام اسا استفاده کنین و اگه با رفع ارور ۵۰۳ روبه رو شدید به معنی اون هستش که قالب شما مشکلاتی داره و یا بیشتر از اندازه سنگینه.

همیشه باید فشار از سرور رو تا انجایی که می تونین کم کنین، کش کردن اطلاعات یکی از مواردیه که خیلی می تونه در بهره وری کاری سرور تاثیری مثبت بسازه.

اگه از CMSای رایگان مثل وردپرس استفاده می کنین نصب پلاگین سوپر کش می تونه مناسب باشه و یا اگه از جوملا استفاده میکنین کافیه در گوگل سرچ کنین کش کردن در جوملا.

اگه وب سایتی که خطای ۵۰۳ رو گزارش میده از راه وب سرور مایکروسافت IIS باشه جزئیات بیشتری رو نشون میده و بعد از عدد ۵۰۰ مقادیر دیگری رو هم اضافه می کنه، مثلا:

۵۰۳٫۰ Application pool unavailable. منبع نرم افزار در دسترس نیس.

۵۰۳٫۲ Concurrent request limit exceeded. دو درخواست همزمان بالاتر از حده.

۵۰۳٫۳ ASP.NET queue full سه لیست یا ردیف کامل ASP.NET

اطلاعات بیشتر در مورد کدهای IIS رو میشه در کد وضعیت صفحه اچ تی تی پی ISS 7.0، IIS 7.5 و IIS 8.0 یافت.

حل خطای ۵۰۳ در وردپرس

اولین نکته ای که باید در مورد خطای ۵۰۳ مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اینه که اگه هیچ نوع تغییری در سایت خود ایجاد نکردین و این خطا به صورت یهویی در سایت شما ایجاد شده، احتمال اینکه سایت شما به دلیل افزایش ترافیک، دچار کمبود منابع شده باشه زیاده.

این رو واسه نگران کردن شما نمیگیم ولی وبسایتا در صورت زیر حمله قرار گرفتن هم به دلیل کمبود منابع ممکنه با اینجور مشکلی بر بخورن. در هر کدوم از این حالات با کم شدن بار روی سایت، عموما خطا به صورت خود به خود برطرف می شه.

اگه مشکل شما به چیزی که در بالا توضیح داده شد مثل س و بدون اعمال هر نوع تغییری در سایت واسه شما پیش اومده، بهتره که اول با پشتیبان هاست خود مشورت کنین و بعد در صورت حصول اطمینان در مورد کمبود منابع در سایتتون، نسبت به پیشرفت پلن میزبانی خود دست به کار شین و یا اگه سایت شما تحت حمله قرار گرفته، می تونین از از خدمات سرویسی مثل CloudFlare در رفع مشکل خود بهره بگیرین.

اما بجز این حالت، حالات دیگری هم هست. خصوصا اگه تازگیا مبادرت به نصب افزونه ای جدید یا بروزرسانی یکی از افزونه های سایتتون کردین و یا قالب سایتتون رو تغییر داده باشین (یا هر نوع سفارشی سازی و تغییر دیگه)، احتمال اینکه مشکلی در کدنویسی یکی از افزونها یا قالب سایتتون وجود داشته باشه خیلی زیاده.

غیر فعال کردن افزونها

همونطور که اشاره کردیم، یکی از دلایل بروز خطای ۵۰۳ Service Unavailable میتونه به کار گیری افزونه های خراب و غیر بهینه باشه. اگه می دونین که دقیقا پس از نصب چه افزونه ای، این مشکل در سایت شما ایجاد شده که بسیار عالی! می تونین بدون این دست اون دست کردن به سراغ همون افزونه رفته و اونو از سایت خود خط بزنین.

ولی اگه تغییرات زیادی در سایت اعمال کردین و از اینکه کدوم افزونه باعث بروز مشکل در سایت شما شده مطمئن نیستین، لازمه که اول همه افزونه های نصب شده در سایت رو غیر فعال کنین. (قبل از ادامه دادن مطالعه و انجام مراحل فوق، پیشنهاد میکنیم که از سایت خود یه بکاپ کامل جفت و جور کنین) واسه غیر فعال کردن همه افزونها کافیه به شکل زیر عمل کنین :

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اگه افزونه ای واسه حالت تعمیر (maintenance) در سایتتون نصب کرده باشین ممکنه نمایش خطای ۵۰۳ به دلیل فعال بودن این افزونه اتفاق افتاده باشه. (خصوصا اگه خطا فقط در سمت کاربری سایت اتفاق میفته)

پس قبل از هر کاری این مسئله رو بررسی کرده و اگه اینجور افزونه ای در سایتتون موجود بود، اونو غیر فعال و خط بزنین. وگرنه واسه غیر فعال کردن همه افزونها مراحل بعدی رو دنبال کنین.

 1. اول با به کار گیری FTP یا با مراجعه به فایل منیجر هاستتان به فولدر wp-content مراجعه کنین. فولدر plugins رو یافته و نام اونو به نام جدیدی تغییر بدین. مثلا plugins-backup
 2. فولدر دیگری با نام plugins در همین محل بسازین.
 3. دوباره به بخشی که خطای ۵۰۳ در اون اتفاق افتاده مراجعه کنین و بررسی کنین که خطا برطرف شده یا خیر.
 4. در این مرحله اگه خطا برطرف شده باشه، یعنی مشکل به وسیله یکی از افزونها ایجاد شده بوده. واسه اینکه بتونین افزونه ای که منتهی به بروز خطا شده بوده رو پیدا کنین باید به شکل زیر عمل کنین.
 5. دوباره با به کار گیری فایل منجر یا کلاینت FTP به فولدر wp-contents مراجعه کنین.
 6. فولدر plugins رو که قبلا ایجاد کرده بودین، از هاست خود خط بزنین.
 7. فولدر اصلی پلاگینا رو که تغییر نام داده بودین به حالت اولیه خود برگردونین. مثلا اگه نام اونو به plugins-backup تغییر دادین، نام اونو ویرایش کرده و دوباره به plugins تغییر بدین.
 8. حالا به ناحیه مدیریت وردپرس مراجعه کرده و یه به یه شروع به فعال کردن افزونها کنین.
 9. اینجا پس از فعال کردن هر افزونه باید یه بار سایت رو بررسی کنین و از نبود وجود خطای ۵۰۳ مطمئن شین. این عمل رو تا جایی ادامه بدین که خطا دوباره در سایت ظاهر شه. در این حالت به آسونی می تونین افزونه ای که منتهی به بروز خطا در سایت شما شده رو شناسایی کرده و اونو از سایت خود خط بزنین.

اگه این روش به شما در برطرف کردن خطای ۵۰۳ Service Unavailable کمکی نکرد، به سراغ روش بعد برید.

به کار گیری یکی از قالبای پیشفرض وردپرس

خوب، حالا که به این مرحله رسیدین یعنی در روش قبلی فهمیدین که مشکل سایت از افزونها سرچشمه نمیگیره. در این مرحله لازمه که قالب فعلی سایت خود رو غیر فعال کنین. واسه این کار می تونین به شکل زیر عمل کنین :

 1. وارد فایل منیجر هاست خود شده و یا از راه FTP به هاست وصل شید.
 2. به فولدر wp-content/themes مراجعه کنین.
 3. قالب فعلی سایتتون رو یافته و اونو روی کامپیوتر خود دانلود کنین. پس از دانلود کردن قالب می تونین اونو از هاست خط بزنین. البته بجای انجام این کار می تونین نام فولدر قالب رو تغییر بدین و یا واسه دقایقی اونو به حالت فشرده در بیارین و بعد مبادرت به حذف فولدر قالب کنین.
 4. اینجا اتفاقی که میفته اینه که اگه یکی از قالبای پیشفرض وردپرس روی سایت موجود باشه، شاید سایت شما به قالب پیشفرض سوئیچ میکنه و یا وگرنه، سمت کاربری سایت صفحه ای رو نشون میده که میگه قلب x در دسترس نیس. اما به هر شکل در این حالت اگه مشکل شما از قالب سایت بوده باشه، باید مشکل برطرف شده باشه و دسترسی شما به ناحیه مدیریت دوباره برقرار شده باشه.

اگه مشکل شما با انجام این عمل برطرف شده، حالا می تونین وارد ناحیه مدیریت سایتتون شده و قالب جدیدی رو واسه سایت انتخاب کنین تا همه چیز به حالت طبیعی خود برگرده.

راستی یادتون نره که اگه در این مرحله، قالب اصلی سایتتون رو به صورت زیپ شده در آورده باشین، حالا هر شخص فرصت طلبی با دونستن نام قالب، میتونه، اونو از هاست شما دانلود کنه. پس بدون معطلی فایل اضافه رو پس از دانلود کردن، از هاست خود خط بزنین.

اگه هیچ کدوم نتیجه ای در بر نداشت

اگه از روشای بالا نتیجه ای حاصل نشد، خونسرد باشین. اول در صورت امکان لاگای خطای php رو با دقت بررسی کنین.

در ادامه اگه از لاگای خطا هم اطلاعات مفیدی کسب نشد، مراحلی که طی کردین رو با پشتیبان هاستینگ خود در میان بذارین و با اونا مشورت کنین.

شاید اونا بتونن در مورد پیدا کردن اصل این مشکل به شما کمک کنن. (و این رو هم یادتون نره که اگه نیاز به کمک دارین، رفتار طلبکارانه به هیچکی کمکی نمیکنه. پس با روی خوش و با رفتاری حرفه ای مشکل خود رو مطرح کنین)

و در آخر، اگه از همه جا ناامید شدید و به نظر میرسید که دیگه هیچ راهی باقی نمونده … از هاست خود یه بکاپ کامل جفت و جور کنین. کلیه اطلاعات موجود در وردپرس رو برون ریزی کنین. فولدر wp-content خود رو دانلود کنین.

وردپرس رو دوباره روی هاست نصب کرده و بعد با به کار گیری اطلاعات برون ریزی شده و فولدر wp-content که از پیش، از اون بکاپ گرفته بودین، سایتتون رو دوباره سر پا کنین.

با امید به اینکه کار شما به آخرین مرحله نکشد و بتونین با همون دو مرحله اصلی (یا شاید ۲٫۵ مرحله!) از دست این خطای آزار دهنده خلاص شید.

منبع : mrcode.ir – mizfa.com