دانلود پایان نامه ارشد درباره استان اصفهان، دانشگاه تهران، استان خوزستان

ورزش های جدید با اقبال بیشتری مواجه است.ورزش هایی مانند اسکی روی آب‌،‌‌‌ موج سواری در آب های خروشان،‌‌‌ اسکیت روی یخ،‌‌‌ گلف و ورزش های هوایی و ماجراجویانه از این جمله هستند.از طرفی بسیاری از ورزش ها مستقیما به نوع محیط بستگی دارد.برای مثال قایقرانی و موج سواری به آب وابسته اند و گلف به آب و هوای متمایل به گرم بستگی دارد. لذا میزان ظرفیت های توسعه گردش‌گری ورزشی در یک مقصد را منابع و زیر ساختهای آب تعیین می کند.گردش‌گرانی که در رویداد های ورزش همگانی شرکت می کنند نیز به جذابیت های آبی مانند شنا‌،‌‌‌ موج سواری‌،‌‌‌ غواصی و دیگر سرگرمی های آبی و پارک های آبی علاقه نشان می دهند.اما بایستی توجه داشت که علاوه بر دسترسی به دریا و ساحل و وجود علاقه در گردش‌گرن‌،‌‌‌ وجود زیر ساختهای مناسب برای تفریح و ورزش نیز اهمیت چشمگیری دارد.(جهانیان،‌‌‌ ناد علی پور‌،‌‌‌ و۲۳:۱۳۸۹)
۲-۲۰-۲-آب و گردش‌گری سلامت:
در گردش‌گری سلامت،‌‌‌ گردش‌گر برای اهداف درمانی سفر می کند گر چه هدف سفر‌،‌‌‌ می تواند درمان یا بهبود بیماری خاص یا تجدید قوا و افزایش توان بدنی باشد.این حرکت ممکن است داوطلبانه یا با توصیه پزشک انجام شود.(عمران،‌‌‌ ۱۲:۱۹۹۵).گردش‌گری آب درمانی معمولا تعبیر به گردش‌گری صحت یا بهبود می شود. ریشه این گردش‌گری را می توان در هزار سال پیش جستجو کرد‌،‌‌‌ اما در دوره جدید شروع آن را از سال ۱۹۳۹ می دانند.(جعفری،‌‌‌ ۴۱:۱۳۸۷)پیرامون گردش‌گری سلامت تعاریف گوناگونی ارائه شده است که در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره می شود.
– تدارک تسهیلات سلامتد با استفاده از منابع طبیعی کشور به خصوص آب های معدنی و آب و هوا. (اتحادیه بین المللی سازمان های رسمی مسافرتی)
– گردش‌گری سلامت به هر گونه تلاش یک مرکز یا مقصد گردش‌گری برای ارتقا تسهیلات و تجهیزات مراقبت های بهداشتی به منظور جذب گردش‌گر اطلاق می شود.
– فعالیت های تفریحی و آموزشی که به دور از محیط کاری انجام گرفته‌و در آن محصولات و خدمات گردش‌گری با هدف ارتقا سلامت و صحت ارائه می گردد.
– تعریف سازمان جهانی جهان‌گردی همه تعاریف مختلف را در بر می گیرد. گردش‌گری سلامت نوعی از گردش‌گری است که به منظور حفظ‌،‌‌‌ بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی به مدتی بیش از ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال صورت می گیرد.
فاکتور هایی که باعث افزایش و عمویت یافتن گردش‌گری سلامت شده است عبارتند از‌:
۱- اجتناب از لیست انتظار و صف های طولانی درمان در کشور خود
۲- بدست آوردن درمان با کیفیت مناسب هم از نظر تکنولوژی و هم از نظر استانداردهای جهانی
۳- هزینه پایین تر درمان
۴- کیفیت خوب پذیرایی و استراحت
۵- گردش و دیدن مکان های جذاب و دیدنی(جهانیان‌،‌‌‌ نادعلی،‌‌‌ ۲۴:۱۳۸۹)
بنابر تحقیقات انجام شده ۲۰ تا ۵۰ درصد گردش‌گران با نوعی بیماری خاص در طول سفر مواجه می شوند. البته این بیماری ها معمولا خیلی حاد نبوده مگر در انواعی از گردش‌گری مانند گردش‌گری مخاطره آمیز که رفتار گردش‌گر با خطر پذیری زیادی همراه باشد.(نعمتی‌،‌‌‌ ۱۳:۱۳۸۸) نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید
۲-۲۰-۳-گردش‌گری سلامت و چشمه های آب معدنی:
آب های معدنی آبهایی هستند که در یک کیلوگرم آن ها حداقل هزار میلی گرم نمک و یا ۲۵۰ میلی گرم انیدرید کربنیک آزاد موجود است (کیانی‌،‌‌‌ ۳۲:۱۳۸۷).آبهای معدنی علی رغم پیشرفت خای زیاد درمانی شیمیایی و بیو شیمیایی، ‌‌‌ارزش درمانی و بهداشتی خود را حفظ نموده و در کشورهایی که چشمه های معدنی وجود دارد (به ویژه کشورهای پیشرفته)حداکثر استفاده از آن ها می شود.آب معدنی از نخستین داروهای طبیعی است که بشر کشف کرده و سابقه استفاده از آن به چندین هزار سال پیش می رسد.بقراط در سال ۶۴۰ قبل از میلاد‌،‌‌‌ از خواص درمانی آبهای گرم و سرد صحبت به میان آورده و حتی از آن در درمان تشنج و درد مفاصل نیز استفاده کرده است.معالجه جدی با استفاده از خواص آبهای گرم وسرد چه به صورت شرب و چه با استحمام و یا استنشاق و امثال آن برای اولین بار و به طور جامع وگسترده توسط فردی به نام پلین‌و در سال ۱۹۷۹ از میلاد برای درمان امراض نقرس، ‌‌‌سیاتیک دردهای عصبی توصیه شده است.گردش‌گری سلامت از دیرزمان در یونان و روم باستان وجود داشته و سپس به بسیاری از کشورهای اروپایی و نقاط دیگر دنیا توسعه پیدا کرده است.از زمان باستان‌،‌‌‌ افراد زیادی به منظور فراغت روحی و روانی و درمانبه مجاورت رودخانه ها و آبهای معدنی سفر می نموده اند.در انگلستان توسعه اقامتگاههای کنار دریا از این باور که استفاده از آب دریا در درمان بیماری ها مفید است نشات می گرفت.در آسیا بیشترین رشد گردش‌گری آبهای گرم و معدنی در کشورهایی بوده که فعالیت های فرهنگی در این کشورها انجام گرفته است.در این مقاصداستفاده از ماساژ‌،‌‌‌ یوگا تمدد اعصاب به کار گرفته شده و در تفریحگاههای آبهای گرم و معدنی در سراسر مناطق ارائه می گردد،‌‌‌ این کار موجب جذب سرمایه های بسیاری شده است. (جهانیان،‌‌‌ ناد علی پور،‌‌‌ ۲۵:۱۳۸۹) لازم به ذکر است که بر طبق مطالعات و پژوهش هایی که توسط اساتید و دانشمندان دانشکده ی دارو سازی دانشگاه تهران انجام گرفته‌،‌‌‌ مشخص شده است که در سراسر ایران حدود ۴۰ منطقه و بیش از ۳۵۰ چشمه آب معدنی وجود دارد که بیشتر در ۲ رشته کوه اصلی البرز و زاگرس پ
راکنده هستند.‌‌ از این منظر ایران پتانسیل بالایی جهت توسعه گردش‌گری سلامت برخوردار می باشد (کیانی،‌‌‌ ۳۷:۱۳۸۷).
فصل سوم :معرفی منطقه مورد مطالعه
۳-۱-جغرافیای طبیعی استان چهارمحال و بختیاری:
۳-۱-۱-موقعیت جغرافیایی:
‌‌استان چهارمحال و بختیاری با مساحت ????? کیلومتر مربع بین ?? درجه و ? دقیقه تا ?? درجه و ?? دقیقه عرض شمالی و ?? درجه و ?? دقیقه تا ?? درجه و ?? دقیقه طول شرقی قرار دارد. این استان دربخش مرکزی کوههای زاگرس بین پیش کوههای داخلی و استان اصفهان واقع شده است. از شمال و شرق به استان اصفهان، ‌‌‌ازغرب به استان خوزستان، ‌‌‌از جنوب به کهکیلویه و بویر احمد و از شمال غرب به استان لرستان مرتبط می گردد. این استان با ارتفاع ۲۱۵۳ متر به بام ایران معروف است و سرزمینی مرتفع در قلمرو مرکزی فلات ایران می باشد که در میان رشته کوههای زاگرس مستقر شده و در طول تاریخ تکوین و توسعه یافته است. بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، ‌‌‌استان چهار محال و بختیاری دارای ۷ شهرستان ۳۱شهر و ۲۱ بخش و۴۴ دهستان می‌باشد. این استان یک درصد از کل وسعت ایران را فرا گرفته که در بستر سلسله جبال زاگرس واقع شده است و با وجود مساحت کم ده درصد از منابع آب کشور را در اختیار دارد. ارتفاعات استان اغلب پوشیده از برف بوده و جزء کانونهای آبگیر دائمی ایران محسوب می‌گردند.)شیوندی،‌‌‌ داود ونظریان،‌‌‌ علی رضا،‌‌‌ ۶:۱۳۸۵)
شکل۳-۱ نقشه موقعیت استان چهارمحال وبختیاری
منبع: سایت استانداری استان چهارمحال و بختیاری
بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، ‌‌‌استان چهار محال وبختیاری دارای۷ شهرستان ۲۴شهر و ۱۵بخش و۳۹ دهستان می‌باشد. این استان دارای ۷ شهرستان به شرح جدول (۳-۱) است.در شکل(۳-۲) درصد مساحت هر یک از شهرستان ها به کل استان درج شده است.‌
جدول شمار۳-۱ مشخصات عمومی شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری بر اساس تقسیمات کشوری – سال ۱۳۸۹
نام شهرستان
مساحت( کیلومتر مربع)
شهرکرد
۲۹۴۲٫۱۲
بروجن
۲۲۵۱٫۰۴
فارسان
۵۵۹٫۱۲
لردگان
۳۴۲۱٫۱
اردل
۱۷۷۷٫۴۰
کوهرنگ
۳۷۹۵٫۷
کیار
۱۶۵۷٫۰۳
‌‌‌‌منبع : سایت مرکز آمار ایران، ‌‌‌۱۳۹۱
شکل شماره ۳-۲ شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری
منبع: سایت استانداری استان چهارمحال و بختیاری
َ
شکل شماره۳-۳ مساحت شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری
منبع : سایت مرکز آمار ایران، ‌‌‌۱۳۹۱
شکل ۳-۴نقشه موقعیت استان چهارمحال و بختیاری در کشور
منبع:استانداری استان چهارمحال و بختیاری
۳-۲٫نا همواری های:
۳-۲-۱- زمین شناسی عمومی:
استان چهارمحال و بختیاری به واسطه اینکه در مجاورت ابر گسله زاگرس و در مرز تصادم دو صفحه عربستان و ایران مرکزی قرار گرفته در برگیرنده بخشی از زون های زاگرس چین خورده زاگرس مرتفع سنندج – سیرجان و به عقیده بعضی ایران مرکزی می باشد. استان چهار محال وبختیاری در واقع در دو واحد ژئورفولوژیک ایران شامل واحد جنوب غربی (واحد زاگرس چین خورده و واحد زاگرس مرتفع) و واحد ایران مرکزی (واحد کوههای ایران مرکزی واحد سنندج سیرجان) واقع گردیده است(علائی، ‌‌‌۱۳۸۱). از نگاه جغرافیایی و همچنین پهنه های ساختاری – رسوبی به جز حاشیه شمال خاوری استان، ‌‌‌بخش عمده استان چهارمحال و بختیاری در ارتفاعات زاگرس قرار دارد.
جایگاه و ویژگیهای زمین شناسی استان چهار محال وبختیاری، ‌‌‌از نگاه جغرافیایی و همچنین پهنه های ساختاری- رسوبی، ‌‌‌به جز حاشیه شمال خاوری استان، ‌‌‌بخش عمده در ارتفاعات زاگرس قرار دارد. مورفولوژی حاکم بر استان شامل تناوب منظمی از ارتفاعات شمال غربی – جنوب شرقی است که بوسیله دشت هایی با همان روند از یکدیگر فاصله دارند. جایگاه ساختاری استان چهارمحال و بختیاری شامل چند بلوک جدا شده با زونهای گسلی است که هر یک از آنها خاصه های لیتولوژیک و ساختاری ویژه دارند. بدین معنی که حاشیه شمال خاوری استان بخشی کوچک از پهنه دگرگونه سنندج – سیرجان است که نواحی واقع در شمال شهرکرد تا بروجن را در بر دارد. بخش باقیمانده استان گستره های متعلق به کوهزائی زاگرس هستند که در همه جا ساختار و لیتولوژی همسان ندارند. در شکل (۳-۵) نقشه زمین شناسی استان و راهنمای نقشه، ‌‌‌نمایش داده شده است.
شکل۳-۵ نقشه وراهنمای نقشه زمین شناسی استان چهار محال وبختیاری
( منبع : معاونت برنامه ریزی استانداری استان چهار محال وبختیاری)
۳-۲-۲-شیب ها:
شیب عاملی است که در جغرافیای طبیعی نقش تعین کننده در مکان گزینی وایجاد چشم اندازها دارد و در گردش‌گری نیز این عامل نقشی بسیار مهم بویژه در جهت استفاده سواحل دریاچه ها ایفا می نماید. از این رو شناخت انواع شیب‌وتعریف آن ضرورت می یابد. در جدول (۳-۲) به معرفی این بخش پرداخته شده است.
جدول شماره ۳-۲انواع شیب
میزان شیب
تا ۳%
۳% تا ۷%
۷% تا ۲۰%
۲۰% تا ۶۰%
۶۰% به بالا
تعریف
دشت
تپه ماهور
کوهستان
کوهستان سخت
کوهستان خیلی سخت
منبع : سازمان نقشه برداری کشور ۱۳۸۸
۳-۳-بررسی برخی متغیر های اقلیمی:
دربررسی ومطالعات اقلیمی بایدبین عناصروعوامل اقلیمی تفاوت قائل شد.دما،‌‌‌ فشار،‌‌‌ تابش هرکدام یک‌‌عنصر اقلیمی تلقی می شود.تلفیق وآمیزه ای از این عناصررانیز به عنوان عناصر اقلیمی درنظرمی گیرند. ارتفاع،‌‌‌ عرض جغرافیایی راعامل اقلیمی می نامند.
تشخیص کیفیت واقعی عوامل وعناصر یاد ش
ده در سنجش یا دیده بانی به هدف بررسی وشیوه مطالعه بستگی دارد.
عناصر متفاوت آب وهوایی غالبا درفواصل زمانی معین دستخوش نوسان می گردد،‌‌‌ به همین جهت تعیین دوره ی مناسب جهت تحلیل دانسته های اقلیمی اهمیت بسیار دارد،‌‌‌ دراینجا جهت مطالعه،‌‌‌ آمارموجودکلیه ی ایستگاه های هواشناسی پس ازبازسازی وهمگن نمودن‌،‌‌‌ یک دوره ی آماری ۴۱ساله(۱۹۶۰-۲۰۰۰) انتخاب گردیده است.
این بررسی حاوی نتیجه گیری کلی ازآمار دردسترس از عناصر جوی می باشد،‌‌‌ که درنهایت درطول روز مقداری از انرژی تابشی خورشید توسط‌سطح زمین جذب شده وتبدیل به انرژی حرارتی می شود.این انرژی به شکل دمای بیشتر تجلی یافته واحساس می شود.دمای هوازجمله عناصر مهم اقلیمی است که در ایجاد آن علاوه برانرژی تابشی خورشید،‌‌‌ عوامل دیگری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *