مهر ۵, ۱۳۹۹

دانلود پایان نامه ارشد درباره استان مازندران، استان خوزستان، استان کردستان

نحو زیر به اصول اکوتوریسم احترام می گذارند:
۱٫ همه مسافران مسئولانه و آگاهانه به محیط طبیعی سفر می کنند (محیط مورد نظر رودخانه، ‌‌‌ساحل و منطقه پیرامون رودخانه است).
۲٫ باعث حفاظت از محیط طبیعی و آلوده نکردن محیط زیست می شود. یعنی نه تنها به محیط طبیعی احترام گذاشته و آن را آلوده نمی کنند بلکه زباله های دیگران را نیز جمع آوری کرده و در عمل به سایر گرشگران و افراد محلی حفاظت از محیط زیست را آموزش می دهند.
۳٫ باعث اشتغالزایی شده و به رشد اقتصادی جامعه محلی کمک می نمایند. کادر اجرایی شامل راهنمایان قایقرانی، ‌‌‌امدادگران، ‌‌‌گروه تدارکات، ‌‌‌آشپز و. .. همگی از جامعه محلی (جامعه میزبان) می‌باشند و هزینه های پرداختی توسط مسافران به طور مستقیم به رشد اقتصاد محلی کمک کرده و به طور غیر مستقیم باعث حفاظت از محیط می شود. یعنی برگزارکنندگان محلی به خاطر شغل و درآمد خود به حفاظت از محیط طبیعی کمک می کنند.
۴٫ باعث ایجاد آگاهی های محیطی و فرهنگی و احترام می شوند. توریست ها با حضور خود در مناطق طبیعی و جمع آوری زباله ها به صورت عملی حفاظت از طبیعت و مبارزه با آلودگی را آموزش داده و نیز به فرهنگ، ‌‌‌اعتقادات و باورهای جامعه میزبان احترام می گذارند. و از سویی دیگر آگاهی شان نسبت به نحوه زندگی و باورهای فرهنگی و دینی جامعه محلی بیشتر می شود.
۵٫ توریست ها به فرهنگ، ‌‌‌اعتقادات و باورها، ‌‌‌حساسیت های اجتماعی و سیاسی احترام می گذارند. نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید
همانگونه که مشخص است در این نوع سفرها علاوه بر ایجاد تجربه مثبت هم برای توریست و هم برای جامعه میزبان، ‌‌‌هزینه های پرداختی صرف بهبود کیفی زندگی مردم محلی و حفاظت از محیط طبیعی می‌شود و دیگر نیازی به صرف هزینه های هنگفت جهت حفاظت از مناطق طبیعی نمی‌باشد.
در این رشته تفریحی-ورزشی، ‌‌‌راهنمایان می بایست بسیار مجرب و توانا بوده، ‌‌‌دوره های تخصصی مختلفی را گذرانده، ‌‌‌در هدایت قایق ها بسیار مسلط و کارشان بی نقص باشد. به علاوه امکانات و تجهیزات ورزشی و ایمنی بسیاری در این فعالیت مورد استفاده قرار می گیرد، ‌‌‌لذا نیازی به ورزشکار بودن و یا مهارت داشتن توریست ها نمی باشد. هر شخصی که دوستدار هیجان است می‌تواند به عنوان عضوی از تیم قایقرانان با استفاده از تجهیزات ویژه و با اتکاء به مهارت راهنما این کار را تجربه نماید. به همین دلیل رفتینگ روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند.
هیجان رفتینگ بستگی به درجه خروشان بودن امواج دارد (از درجه ? تا ?) که البته نوع امواج، ‌‌‌سرعت آب، ‌‌‌سطح آب، ‌‌‌ساحل رودخانه و حتی عمق آب نیز در میزان هیجان تاثیر گذار است. امواجی با درجات بین ? تا ? مناسب کار توریستی بوده چون درجات ? و ? بسیار خطرناک می باشند. در بسیاری از موارد قایق ها واژگون شده و مسافران می بایست مسیری را در آب شنا کنند. لذا نقش تجهیزات و نیز تجربه قایقرانان در این فعالیت بسیار مشخص و بارز است. توریست ها معمولا در اولین تجربه های خود امواجی با درجات ? و ? را تجربه می کنند و در تجربه های بعدی دوست دارند با امواجی با درجه سختی بیشتر دست و پنجه نرم کنند چرا که دیگر امواج کوچک برایشان ارضا کننده نیست و به دنبال هیجان بیشتر هستند.
رفتینگ به عنوان فعالیتی اکوتوریستی باعث رشد اقتصادی و فرهنگی معجزه آسایی در بسیاری از کشورهای دنیا نظیر نپال و هند شده است. چرا که بیشتر رودخانه ها در مناطق صعب العبور و کوهستانی واقع شده یعنی مناطقی که قابلیت پذیرش هیچ نوع گردش‌گری را نداشته و رفتینگ تنها گزینه ممکن بوده و باعث اشتغال بسیاری از روستاییان به عنوان راهنما، ‌‌‌آشپز، ‌‌‌مسئول تدارکات، ‌‌‌باربر، ‌‌‌راننده و. .. شده است.
شکل۲-۴ورزش رفتینگ
منبع:سایت فدراسیون ورزشی www.icf.ir
2-17-2- جذابیت ها و مخاطرات رفتینگ:
قایقرانی در رودخانه های وحشی بسیار جذاب است. هیجان رویارویی با امواج خروشان، ‌‌‌عبور از مناظر بکر طبیعی و تماشای کوه ها، ‌‌‌جنگل ها، ‌‌‌روستاها و. .. سوار بر قایق، ‌‌‌لذت صرف غذا در ساحل رودخانه، ‌‌‌تفریح و استراحت در ساحل رودخانه، ‌‌‌برپایی کمپ رودخانه ای و… کارهایی بسیار لذت بخش هستند که مسافران در سفرهای رودخانه ای می توانند تجربه کنند.
ولی رودخانه و محیط پیرامون آن برای افراد نا آشنا می تواند فعالیتی مخاطره آمیز باشد و لذت سفر را تبدیل به حادثه ای دلخراش بدل کند.
متاسفانه در سراسر دنیا افراد زیادی جان خود را در رودخانه ها از دست می دهند و کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست.
به دلیل مخاطرات رودخانه ها، ‌‌‌سفرهای رودخانه ای می بایست طبق استانداردهای ایمنی انجام شود. در کشورهای صاحب نام در این زمینه، ‌‌‌راهنمایان رودخانه می بایست دوره های مختلفی را بگذرانند و شرکت های برگزار کننده تورهای رفتینگ موظف هستند از راهنمایان قابل اطمینان و تجهیزات تخصصی این کار استفاده کنند.
شکل شماره۲-۵ مخاطرات ورش رفتینگ
منبع :سایت‌فدراسیون ورزشی www.icf.ir
2-17-3- شرایط سنی رفتینگ (رفتینگ برای چه افرادی مناسب است؟ :
رفتینگ همانند سایر فعالیت های ماجراجویانه از نظر سختی درجه بندی خود را دارد و افراد می‌بایست با توجه به توانایی های جسمی، ‌‌‌مهارت ها و تجربیات سفر خود را انتخاب کند. برای سطح بندی میزان سختی سفرهای رودخانه ای از سیستم درجه بندی بین المللی استفاده می شود. طبق این درجه بندی قسمت های خروشان رودخانه ها از ۱ تا ۶ سطح هستند.
رودخانه هایی که دارای قسمت های خروشان ۱ تا ۲ هستند تقریبا برای توردیست ها از ۶ تا ۶۰ سال و حتی بیشتر مناسب هستند. مثال-بیشتر قسمت های رودخانه سفیدرود در استان گیلان و زاینده رود در استان های اصفهان و چهار محال و بختیاری‌سطح ۲ تا ۳ برای توریست های ماجراجو که از نظر جسمی و روحی سالم و به دنبال هیجان هستند و در رده سنی ۱۲ تا ۵۰ سال قرار دارند. مثال- رودخانه ارمند حدفاصل روستای معدن تا پل ارمند در استان چهار محال و بختیاری، ‌‌‌بخشی از رودخانه هراز قبل از گزنک در استان مازندران، ‌‌‌سزار در استان لرستان، ‌‌‌سیروان در استان کردستان و کرمانشاه و. ..
شرکت در سفرهای رودخانه ای در رودخانه های سطح بالاتر از ۲ برای افرادی که دارای ناراحتی های تنفسی و قلبی و یا دارای معلولیت های جسمی هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود.
سطح ۳ تا ۴ برای قایقرانان حرفه ای و طبیعت گردان و ماجراجویان حرفه ای که با قایقرانی در رودخانه آشنایی دارند و به دنبال هیجان بسیار زیاد هستند. مثال-رودخانه ارمند قبل از روستای معدن
سطح ۴ تا ۵ برای قهرمانان قایقرانی در رودخانه های وحشی و قایقران های ماجراجو مناسب است. بخش هایی از رودخانه هراز در استان مازندران، ‌‌‌بختیاری در استان خوزستان و. ..
سطح ۵ تا ۶ برای قایقران های ماجراجو که قصد انجام کارهای بزرگ را دارند و حاضرند در این راه جان خود را به خطر بیندازند. بخش هایی از رودخانه هراز در استان مازندران، ‌‌‌بختیاری در استان خوزستان و. ..
سطح ۶ ویژه دبوانگان قایقرانی که قصد ثبت رکورد دارند، ‌‌‌مثلا پریدن با قایق از آبشاری به ارتفاع ۷۰ متر. در این سطح خطر مرگ قایقرانان را تهدید می کند و کوچکترین اشتباه می تواند منجر به مرگ قایقران شود. مثال- بیشتر آبشارها و قسمت های غیر قابل عبور رودخانه ها همانگونه که مشخص است افرادی که سابقه قایقرانی در رودخانه را ندارند به هیچ جه نباید در رودخانه ای که درجه سختی بیش از ۳ دارد شرکت کنند.
۲-۱۸-‌تاریخچه رفتینگ در جهان:
تاریخچه رفتینگ در جهان به قدمت طول تاریخ می باشد. از زمانی که بشر به ضرورت سفر های کوتاه بر روی آب پی برد متوجه شد به وسیله ای نیاز دارد که بتواند او را بر روی آب شناور کرده واز نقطه ای به سوی دیگر ببرد. کلمه رفت در لغت به معنای قایق های چوبی است که با کنار هم قرار دادن تعدادی الوار و بستن آنها به هم ساخته میشود که ما به آن کلک میگوییم.‌‌ بومیان آمریکایی اولین ابداع کننده ثبت شده قایق های رفت در جهان هستند و هنوز هم مسابقات سنتی آنها در آمریکای جنوبی بر گزار میگردد.
قایق های رفتینگ درابتدا فقط برای جابجایی افراد وحمل کالاهای مختلف مورد استفاده قرار می گرفت ولی از سال ۱۹۸۰این قایق ها برای مصارف توریستی تفریحی هم مورد استفاده قرار گرفت.درمبحث ساخت قایقهای رفتینگ،‌‌‌ بتدریج تفکراتی در خصوص اصلاح فرم و جنس کلکهای چوبی اولیه صورت گرفت.دراوایل سال ۱۸۴۰ یک آمریکایی بنام جان فرمونت (John Fremont)‌،‌‌‌ از تیوپ اتومبیل برای ساخت قایق رفتینگ استفاده کرد و برای بالا بردن مقاومت آن در برابر سنگهای رودخانه و پاره شدن، ‌‌‌آنرا با پارچه برزنتی محصور کرد. بعد از آن اوایل قرن بیستم قایقهای رفتینگ بادی با روکش pvc بشکل کنونی برای مصارف توریستی مورد استفاده قرار گرفت و بدنبال جذابیتهای ورزشی واقتصادی آن، ‌‌‌شرکت های خصوصی با حضور پر رنگ تر خود نقش مهمی در تقویت برنامه های رفتینگ وسفر های رودخانه ای ایفا کرده و تورهای هیجان انگیز در آبهای خروشان را راه اندازی کردند.امروزه درمبحث گردش‌گری‌،‌‌‌ رفتینگ بعنوان یکی ازشاخه های پرطرفدار صنعت توریسم بحساب می آید و بدلیل هیجان ونشاط آمیخته با این نوع برنامه ها‌، ‌‌‌هر روز به تعداد علاقمندان این رشته مفرح افزوده میشود.
۲-۱۹-پیشینه فعالیتهای رفتینگ در ایران:
رفتینگ در ایران ورزش و فعالیتی نوپا و جدید است.‌‌ از سال ۱۳۸۳ با مطالعاتی که صورت پذیرفت و وجود زمینه های اجتماعی و اقتصادی و همچنین جغرافیای مناسب شهر اصفهان و رودخانه زاینده رود و ارمند، ‌‌‌تورهای یک و چند روزه قایقرانی در آبهای خروشان(Rafting) راه اندازی شد و در ادامه مسیرهای امن مناسبی در رودخانه های ارمند،‌‌‌ کارون،‌‌‌ سزار و زاینده رود شناسائی گردید. برنامه ها یی نیز برای مسیر های مهیج تر مورد بررسی قرارگرفت.( www.icf.ir)
2-20- گردش‌گری مبتنی بر آب:‌
منابع آبی نقش بسزایی در تفریح و گردش‌گری ایفا می کنند. پیک نیک در کنار رودخانه هاو دریاچه ها‌،‌‌‌ استفاده از چشمه های آب معدنی‌،‌‌‌ دیدار از سواحل دریایی،‌‌‌ قایق رانی و غیره همگی از جمله تفریحاتی است که افراد برای گذراندن اوقات فراغت خود بر می گزینند. در طول تاریخ کناره های دریا محبوب ترین نقاط برای گردش‌گری بوده اند. پس از شرایط آب و هوایی‌،‌‌‌ جذابیت دریا و ماسه از محبوب ترین‌منابع گردش‌گری می باشد.(برتن‌،‌‌‌ ۱۸:۱۹۹۵).بررسی ها نشان داده است که در بسیاری از کشورهای جهان اقبال زیادی برای استفاده از ورزش ها‌،‌‌‌ تفریحات و سرگرمی های مرتبط با آب‌،‌‌‌ ساحل و دریا وجود دارد.
۲-۲۰-۱-آب و گردش‌گری تفریحی و ورزشی:
ورزش هایی که به منابع و جاذبه های طبیعی‌،‌‌‌ ساحلی و دریایی وابسته اند‌،‌‌‌ مهم ترین بخش توجه در این زمینه محسوب می شوند،‌‌‌ زیرا در این گونه ورزش ها‌،‌‌‌ شرکت کنندگان مجبورند به محلی غیر از محل زندگی خود مسافرت کنند. یادگیری غواصی با لوله تنفسی و با کپسول هوا‌،‌‌‌ یادگیری و پرداختن به جت اسکی از مواردی هستند که در اثر بازدید گردش‌گران از منابع و جاذبه های طبیعی در ساحلو دریا توسعه می‌یابند. همچنین بازدید از جاذبه های طبیعی زیر دریا از طریق غواصی یکی از اقسام گردش‌گری ورزشی پرطرفدار است.بازدید کنندگان‌با هدف قایقرانی‌،‌‌‌ موج سواری بادی‌،‌‌‌ اسکی روی آب‌،‌‌‌ ماهی گیری‌،‌‌‌ غواصی یا حتی آب بازی در آب های گرم و شفاف به این مکان سفر می کنند.آب همچنین از نقطه نظرگردش‌گری ورزشی برای شنا،‌‌‌ قایق رانی،‌‌‌ اسکی روی آب،‌‌‌ اسکی روی برف و غیره اهمیت زیادی دارد.
ورزش های آبی یکی از مهم ترین جاذبه های گردش‌گری و گردش‌گری ورزشی است.در بسیاری از کشورهای پیشرفته