مهر ۵, ۱۳۹۹

دانلود پایان نامه ارشد درباره اوقات فراغت، استان خوزستان، شهرستان اردل

دارای خطوط سیاه و سفید می باشد.
جاجیم‌
بافته ای است که تماما از پشم با فته می شود با قطعات مناسب بهم دوخته میشود و به مصرف رو انداز می‌رسد.
سایر صنایع کوچک
شامل تزیینات سیاه چادر، ‌‌‌گهواره بند، ‌‌‌میش بند، ‌‌‌شکار بند، ‌‌‌می باشد.
تو لیدات دامی
از تو لیدات دامی می توان به محصو لات شیر، ‌‌‌ماست، ‌‌‌کره، ‌‌‌پنیر، ‌‌‌دوغ، ‌‌‌قارا، ‌‌‌کشک، ‌‌‌روغن، ‌‌‌پشم، ‌‌‌پوست و کرک اشاره کرد.
از دیگر کارهای زنان عشایر می توان تهیه خیک روغن، ‌‌‌مشک آب، ‌‌‌مشک دوغ، ‌‌‌پوست جهت حمل و نگهداری پنیر اشاره کرد.(سایت میراث فرهنگی‌، ‌‌‌گردش گری و صنایع دستی استان چهارمحال و بختیاری)
سوغات استان
گز بلداجی دارای انواع گوناگون است که بر اساس میزان مغز پسته و مغز بادام و ماده گیاهی مورد مصرف و شکل ظاهری آن به ۳ دسته تقسیم بندی می شوند.
بر اساس میزان مغز پسته یا بادام به چهار دسته ممتاز، ‌‌‌مخصوص، ‌‌‌سفارشی و معمولی تقسیم می شود.
تقسیم بندی بر اساس ماده گیاهی که در این گز به کار رفته نیز شامل گز انگبینی، ‌‌‌گز زعفرانی و سایر اسانس ها و در تقسیم بندی دیگر بر اساس شکل ظاهری شامل گز آردی با قطعه بزرگ، ‌‌‌گز آردی با قطعه کوچک، ‌‌‌گز لقمه و گز شکلاتی است.
جاجیم، ‌‌‌گلیم، ‌‌‌قالی ( بی بی باف)، ‌‌‌گیوه، ‌‌‌نمد، ‌‌‌چوخا ( چوغا یا چغا)، ‌‌‌خورجین، ‌‌‌سیاه چادر، ‌‌‌خور، ‌‌‌پلاس، ‌‌‌کمچه دان، ‌‌‌جل از دیگر سوغات این استان می باشد. و تولیدات دامی شامل:کشک‌،‌‌‌ قارا و روغن حیوانی می‌باشد. (سازمان میراث فرهنگی کل کشور )
۳-۹-جاذبه های طبیعی اکوتوریسمی استان چهارمحال و بختیاری:
به سبب موقعیت جغرافیایی استان و وجود کوهستانهای بلند زاگرس و حجم بارش سالانه قابل توجه (حدود ۶۰۰ میلیمتر در سال) رودخانه های پرآب، ‌‌‌طویل و دائمی متعددی در این استان بوجود آمده اند. حدود ۱۸ رودخانه دایمی و پرآب همچون بازفت، ‌‌‌خرسان، ‌‌‌زاینده رود، ‌‌‌کوهرنگ، ‌‌‌کارون و. . .‌‌ در این استان وجود دارد. حواشی این رودخانه ها مکانهای مناسبی را برای فعالیت های توریستی و تفریحی و گذران اوقات فراغت مهیا می کنند و انجام ورزشهای مختلفی از جمله قایق سواری، ‌‌‌ماهیگیری، ‌‌‌شنا و. . .‌‌ در این رودخانه ها‌امکان پذیر است. سالانه حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب آب از طریق رودخانه های استان (بالاخص کارون و زاینده رود ) به خارج از استان منتقل می شود.
۳-۹-۱-دشت لاله های واژگون:
مهمترین ویژگی‌های طبیعی در استان، ‌‌‌شگفتی‌های طبیعت در دشت لاله‌های واژگون است که این لاله‌ها، ‌‌‌روستای بنواستکی را به یکی از دیدنی‌ترین نقاط کشور مبدل کرده‌اند. این دشت زیر پوششی رنگارنگ از لاله های سرخ رنگ و واژگون، ‌‌‌در ۱۲ کیلو متری چلگرد ودر نزدیکی روستای بنواستکی کوهرنگ آرمیده است. لاله‌های واژگون زیبایی خاصی به دشت بنواستکی بخشیده و هر ساله هزاران طبیعت‌دوست را به این دشت که در شمال دشت خوربه و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان فارسان قرار گرفته، ‌‌‌می‌کشانند. وسعت زیاد، ‌‌‌پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، ‌‌‌لاله های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه های قطب سیاحتی کوهرنگ از این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است. زمان رویش و شکفتن لاله های واژگون در این دشت از اواسط فروردین ماه شروع و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد.
امکانات و تسهیلات: راه دسترسی آسفالته، ‌‌‌آب آشامیدنی، ‌‌‌سرویس بهداشتی، ‌‌‌فضای سبز، ‌‌‌سکوی نشیمن، ‌‌‌دسترسی به هتل کوهرنگ، ‌‌‌پارکینگ. (مهندسین مشاور برکلی،‌‌‌ ۵۳،‌‌‌ ۱۳۸۸)
شکل۳-۱۳ لاله های واژگون
منبع:میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری
۳-۹-۲-آبشار دره عشق: نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید
آبشار دره عشق در منطقه مشایخ شهرستان اردل مجاور روستای دره عشق و در ۱۳۰ کیلو متری شهرکرد قرار دارد. این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و یکصد متر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان و شالیزارهای روستای دره عشق و دورک اناری فضای شگفت انگیزی را بوجود آورده است.
در اکثر فصول سال بویژه بهار بازدید از این آبشار مناسب است.
امکانات و تسهیلات: جاده دسترسی آسفالته، ‌‌‌پارکینگ، ‌‌‌آب آشامیدنی، ‌‌‌فضای سبز.(جهانیان ونادعلی،‌‌‌ ۸۹ ،‌‌‌ ۱۳۸۹)
۳-۹-۳-آبشار آتشگاه:
این آبشار در یکصد و نود کیلومتری شهرکرد و چهل کیلومتری شهر لردگان بعد از روستای میلاس و سردشت در دره ای روح افزا و دلگشا به طول دو کیلومتر در بالادست روستای کوچک آتشگاه قرار گرفته است. روستای آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی‌را به یاد می آورد دره ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی است که در میان دره، ‌‌‌نهر خروشانی جاری است و سنگهای آهکی، ‌‌‌گچی، ‌‌‌درختان کهن سال گردو، ‌‌‌چنار، ‌‌‌بلوط و زبان گنجشک پیرامون آنرا فرا گرفته است. مسیر این آبشار از سرچشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است. شیب زیاد و پستی و بلندی های دره بطول ۳ کیلو متر، ‌‌‌آبشار های متعدد کوچک و بزرگی را ایجاد کرده است که در فاصله ۲۰۰ متری ۲ آبشار بزرگ خود نمایی می کند.‌پیوند عناصر زیبای طبیعی چون دره، ‌‌‌سبزه زار و اقلیم مناسب، ‌‌‌فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج و گشت و گذار در این مکان فراهم می آورد. سراسر بهار و تابستان این آبشار قابل مشاهده است.
امکانات و تسهیلات: جاده آسفالته، ‌‌‌آب آشامیدنی، ‌‌‌سکوی نشیمن، ‌‌‌فاصله تا اولین پمپ بنزین (لردگان ۴۰ کیلومتر)، ‌‌‌دسترسی به مهمانسرای جهان‌گردی لردگان، ‌‌‌سرویس بهداشتی، ‌‌‌پارکینگ و کمپینگ.(سیمای محیط زیست در استان چهارمحال و بختیاری۳۶،‌‌‌ ۱۳۸۵)
شکل شماره۳-۱۴آبشار آتشگاه
منبع:میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری
۳-۹-۴-آبشار تونل کوهرنگ:
این تونل در سال ۱۳۲۲ جهت انتقال قسمتی از آب چشمه کوهرنگ و چشمه های مجاور به زاینده رود در چلگرد ساخته شد. تلاش برای انتقال آب این چشمه به ازمنه بسیار دور بر می گردد. در دوران صفویان تلاش برای ایجاد شکاف در کوه کارکنان وانتقال آب، ‌‌‌راه به جایی نبرد. آثار این تلاش و شکاف هنوز بر پیکره کوه کارکنان پیداست. (www.wikipedia.org)
3-9-5-غار یخی چما:
در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ علیخان، ‌‌‌یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیل های فراوان یخی واقع شده است. از زیر یخ های این غار، ‌‌‌چشمه ای با آب سرد در جریان است که نهایتا به سد کوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل های یخ و توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.( ostan-chb.ir)
3-9-6-غار سراب:
غار سراب در ۵۶ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و حدود ۷ کیلومتری شهر باباحیدر در مسیر دره ای زیبا، ‌‌‌در مجاورت روستای امیدآباد قرار گرفته است. این غار شگفت انگیز دو دهانه دارد و به دلیل وجود موانع طبیعی بیش از ۶۰۰ متر از آن قابل دسترسی نیست. از یکی از دهانه های غار، ‌‌‌آبی خروشان و خنک بیرون می آید. ارتفاع سقف غار در بعضی از نقاط به ۱۵ متر می رسد. در دالان طویل غار قندیل های آهکی زیبا به وفور وجود دارد.(مهندسین مشاور برکلی،‌‌۵۶،‌‌ ۱۳۸۸)
۳-۹-۷-پیر غار:
در جنوب روستای ده چشمه به فاصله ۶ کیلو متری فارسان و ۳۸ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد گردشگاهی به غایت مصفا و مفرح آرمیده است.. بر روی قسمتی از تپه سنگی مشرف به این گردشگاه سه کتیبه به خط نستعلیق به دستور خسرو خان سردار ظفر بختیاری حک شده است. متن این کتیبه ها مجملی از شرح لشگر کشی بختیاری ها به اصفهان و تهران و نقش سرداران بختیاری در سرکوبی استبداد صغیر و سقوط محمد علی شاه در واقعه مشروطیت است. مجموعه عوامل گردشگاه از جمله کتیبه های ارزشمند تاریخی‌، ‌‌‌چشمه پر آب، ‌‌‌سایه سار درختان، ‌‌‌آبشار زیبا و بلند، ‌‌‌کوههای اطراف و غار موجود در محل که از نظر مذهبی مورد توجه اهالی می باشد، ‌‌‌سبب جذب روزانه صدها گردش‌گر وعلاقه مند به این مکان می‌گردد.)امینی، ۴۱، ‌‌۱۳۸۴)
۳-۹-۸-غار منج:
این غاردر مسیر روستای منج به قلعه مدرسه واقع میباشد و مورد استفاده انسانهای اولیه غار نشین بوده که دراین غار ابزارآلات، ‌‌‌تیغه های ساده ودندانه دار، ‌‌‌نوک پیکان سنگی ودرفش بدست آمده است. www.wikipedia.org))
3-9-9-غار خراجی:
در حد فاصل روستای شمس آباد به خراجی که تنگ خراجی نامیده میشود تعدادی غار و پناهگاه سنگی وجود دارد که آثار متعلق به ادوار پالئولتیک در آنها شناسایی شده است.
۳-۱۰-دریاچه ها و تالاب ها:
به سبب خصوصیات زمین شناختی و اقلیمی، ‌‌‌دریاچه ها و تالابهای طبیعی متعددی به صورت دایمی و فصلی در استان وجود دارد که از جمله آنها‌می توان به سولگان، ‌‌‌دریاچه های گندمان، ‌‌‌تالاب چغاخور، ‌‌‌کوچک چرو و لاغرک و تالاب دهنو اشاره کرد. این تالابها با داشتن طبیعت و مناظر زیبا، ‌‌‌در فرورفتگی های بین کوهستانها و یا بر فراز آنها شکل گرفته اند و همه ساله در فصول مختلف مأمن و مکان مناسبی برای پرندگان مهاجر هستند. علاوه بر امکان گذران اوقات فراغت در کنار این تالابها، ‌‌‌تفریحاتی همچون اسکی روی آب، ‌‌‌شنا، ‌‌‌ماهیگیری، ‌‌‌قایق سواری و. . .‌‌ فراهم می باشد. از دیگر دریاچه های مصنوعی در استان می توان به دریاچه های دو سد اول و دوم کوهرنگ در در حوزه توریستی چلگرد اشاره کرد.
۳-۱۰-۱-تالاب چغاخور:
تـالاب چـغاخـور با مساحت بیش از ۲۳۰۰ هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در نزدیکی شهر بلداجی همچون نگینی می درخشد و هر ساله پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی شامل انواع مرغابی، ‌‌‌حواصیل، ‌‌‌لک لک سفید، ‌‌‌خروس کولی و آبزیانی چون ماهی کپور و نوعی از ماهیان گورخری( گامبوزیا) است. هوای مطبوع و چشم انداز های زیبایی که در این مکان قرار دارد آن را در ردیف یکی از مهم ترین کانون های سیاحتی استان قرار داده است. این تالاب در مسیر شهرکرد – ایذه (استان خوزستان) واقع شده و با شهرکرد ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.(شیوندی، نظریان، ۳۲،‌‌ ۱۳۸۵)
۳-۱۰-۲-تالاب‌ دهنو :
تالاب‌ دهنو در ناحیه‌ بهشت‌ آباد قرار دارد. این‌ تالاب‌ (سرآب‌) به‌ علت‌ نزدیکی‌ به‌ شهرهای‌ بروجن‌، ‌‌‌گندمان‌، ‌‌‌شهرکرد و بلداجی‌ و امکانات‌ دسترسی‌ مناسب‌، ‌‌‌اهمیت‌ تفرجگاهی‌ بسیاری‌ دارد. محل‌ سراب‌ به‌ دلیل‌قرار گرفتن‌ در زیر کوه‌ موقعیت‌ و چشم‌انداز بسیار زیبایی‌ دارد. )جهانیان ونادعلی،‌‌ ۹۰،۱۳۸۹)
۳-۱۰-۳-تالاب‌ گندمان‌ :
تالاب گندمان به عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آق بلاغ با فاصله‌ای نه‌ چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است، ‌‌‌به طوری که بخشی از خروجی تالاب چغاخور به این تالاب سرآزیر می‌شود. رشته‌ کوه‌ چرو با ‌۳۵۰۰ متر ارتفاع‌ از غرب‌ تا جنوب‌ این‌ تالاب‌ کشیده ‌شده‌ است‌. انعکاس‌ ارتفاعات‌ آن‌ در آب‌ آرام‌ تالاب‌ جذابیت‌ فوق‌العاده‌ای‌ بوجود می‌آورد.‌پوشش دایمی آب این تالاب در حدود ۷۰۰ هکتار است. اطراف آن نیز همچون تالاب چغاخور پوشیده از مرغزاری زیباست که معمولاً به عنوان مرتع غنی برای چرای احشام استفاده می‌شود. چشمه‌های اطراف تالاب علاوه بر آنکه مکان مناسبی برای گذران اوغات فراغت به شمار می‌آیند، ‌‌‌آب تالاب را نیز تأمین می‌کنند.‌از مهم‌ترین‌ این‌ چشمه‌ها می‌توان‌ به‌ چشمه‌ نصیر آباد، ‌‌‌گل‌ گپ‌، ‌‌‌چشمه‌ بیدک‌ و چشمه‌ وستگان‌ اشاره‌ کرد.‌از انواع پرندگان دایمی و مهاجری که در تالاب شناسایی شده‌اند میتوان به انواع مرغابی‌ها، ‌‌‌کوکر و آنقوت اشاره