مهر ۷, ۱۳۹۹

دانلود پایان نامه حقوق در مورد کنوانسیون حقوق کودک

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

ز زنان قربانی خشونت های خانوادگی، آموزش و دادن آگاهی های لازم به زنان در زمینه خطراتی که آن ها را تهدید می کند به منظور مراقبت از خویشتن، آموزش زنان نسبت به حقوق انسانی و قانونی خود از طریق کلیه رسانه ها و تشویق آنان به افشاگری خشونت ها علیه خود به ویژه در درون خانواده ها، حساسیت آفرینی و آموزش پرسنل پلیس، قضات و وکلا در خصوص چگونگی مقابله، پی گیری و برخورد قاطع با جرایم و خشونت هایی که زنان را قربانی می کند، ایجاد خانه های امن برای مراجعه زنان قربانی خشونت و…
با اینحال به نظر می رسد که بزه دیدگی زنان، مانعی جدی در مسیر توسعه اجتماعی و علمی و فرهنگی زنان و جامعه است . در این رابطه باید راه کارهای معقول و سنجیده مرتبط با مسأله بزه دیده گی زنان، در طرح یک سیاست جنایی شایسته ملحوظ نظر قرار گیرد و بر مسأله آموزش و تعلیم و تربیت دختران به عنوان یک امر بنیادی تکیه شود و به موازات آن سایر ساختارها نیز اصلاح و تعدیل شوند و ضعف حمایتی قوانین نیز بر طرف گردد که در چنین صورتی می توان به داشتن جامعه ای سالم و ایمن امید داشت.
ب- کودکان بزه دیده:
در این رابطه می توان به کودکانی که به شکل مستقیم یا غیر مستقیم از وقوع بزه و جرم متحمل خسارت اعم از مادی یا معنوی شده اند کودکان بزه دیده گفت.کودکان به علت اینکه نسبت به بزرگسالان از توانایی کمتری برخوردارند بیشتر در معرض بزه هستند و ممکن است به طرق مختلفی این امر صورت گیرد از اذیت و آزار کودکان در خانه گرفته تا اذیت و آزار آنها در جامعه ،که حمایت از این قبیل بزه دیدگان بسیار مهم و اساسی می باشد.در اینجا با اصطلاحی به نام کودک در خطر یا در آستانه خطر روبرو می شویم که به کودکی گفته می شود که سلامت بدنی، روانی و اخلاقی او در آستانه خطر شدید است. هرگاه این خطر ویژگی مجرمانه داشته باشد کودک در خطر بزه دیده انگاشته می شود.
در جرم شناسی، آسیب پذیری فرد یکی از معیار های اصلی طبقه بندی در بزه دیده شناسی نخستین است که در یکی از این طبقه بندی ها ، کودکان و نوجوانان بزه دیده بر پایه معیار آسیب شناسانه سن از بزرگ سالان بزه دیده جدا می شوند. پیامد چنین دیدگاهی عبارت بود از دگرگونی نگرش ها در چگونگی برخورد با بزهکاری کودکان و نوجوانان که به پیدایی سیاست جنایی به نام سیاست جنایی افتراقی در برابر کودکان و نوجوانان انجامید
*اینطور به نظر می رسد که در حقوق کار نیز کارشناسانی که طی سال‌های اخیر که موضوع به‌کارگیری کودکان در مشاغل پررنگ‌تر شده است، این موضوع را مورد پیگیری قرار داده‌اند، بر این باورند که تعریف کودک در ایران با تعریف کنوانسیون حقوق کودک تفاوتهایی دارد و شاید همین تفاوت سنگ ‌بنای تفاوت رفتاری با این قشر جامعه باشد. کنوانسیون حقوق کودک، افراد زیر ۱۸ سال را کودک اعلام کرده است. مثلا به‌کارگیری اطفال زیر ۱۲ سال در یک کارگاه، آزار تلقی می‌شود و مجازات تعیین‌شده‌ای دارد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که قوانین ما کامل و کافی نیستند و این موضوع می‌تواند منجر به افتراق دیدگاه‌ها و عملکردها باشد.
البته در ایران سن مسوولیت کیفری وجود دارد و افراد زیر ۱۸ سال که مرتکب تخلف می‌شوند در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می‌شوند. قانون در موضوع کودکان کار به این پدیده از دو زوایه نگریسته است؛ کارهایی که به صورت علنی انجام می‌شوند مثل فروختن فال، گل و … و اشتغال در کارگاه‌ها یا خانه‌ها به شکل سازمان یافته‌تر.
چالش قانونی که در این نقطه ایجاد می‌شود بحث عدم نظارت بر کارگاه‌های زیر ۱۰نفر است که این امر خلأ بزرگی در مورد اشتغال کودکان محسوب می‌شود زیرا مسائل بسیاری می‌تواند در همین دسته از کارگاه‌ها صورت بگیرد. موضوع به رسمیت شناختن کودک کار نه فقط برای آن دسته که در خیابان مشغول کار هستند، بلکه در مورد کودکانی که در هر جایی هستند نیز ضرورت دارد که ساز وکارهای بیشتری برای آنها لحاظ شود. بر اساس قانون کار، سن قانونی کار ۱۵ سال تمام است و کمتر از آن به‌عنوان کار کودکان منع قانونی دارد ولیکن بر پایه قانون استخدام کشوری سن قانونی کار ۱۸ سال تمام است.حقوقدانها بر این اعتقادند که چنانچه قوانین جلوگیری از کار کودکان به درستی اجرا شوند، کودکان در شرایطی قرار می‌گیرند که نباید کار کنند. حال با توجه به نگاهی که اسلام به حقوق افراد دارد و مخصوصا توجه ویژه‌ای که به حفظ کرامت مخصوصا در کودکان دارد نباید حمایت از کودکانی که به هر دلیلی تن به کار در سنین غیر متعارف می‌دهند، کار سختی باشد. اینکه روزانه هزاران کودک به بهانه‌های مختلف تن به کار می‌دهند خلاف قوانین ایران و جهان است. اصول کنوانسیون حقوق کودک که در زمینه حمایت از حقوق کودکان جایگاه ویژه‌ای در بسیاری از کشورهای دنیا دارد شامل تمامی کودکان جهان می‌شود. به‌طور کلی حقوق مندرج در کنوانسیون را می‌توان به اصول حقوق بنیادین و اساسی، حق مشارکت و آزادی‌های مدنی، حق حمایت و حق تأمین دسته‌بندی کرد.البته تناقض قوانین در ایران بسیار بارز است تا جایی که برخی منابع برای بلوغ دختران سن ۹ سالگی و برای بلوغ پسران سن ۱۴ سالگی را قائل شده است. در حالی که قوانین کار ایران می گوید کار کودکان بین ۱۵ تا ۱۸ سال بلامانع است.
یکی از مهمترین مباحثی که در مجازات کودکان بزهکار مطرح می شود ، مبحث بلوغ است. بلوغ پایان کودکی و آغاز یک مرحله جدید در زندگی انسان است. لذا ضرورت دارد که مفهوم و مشخصات آن مورد بررسی قرارگیرد تا معیار درستی برای شناخت کودکان و تفکیک آن از بزرگسالان به دست آید. متعاقب پیروزی انقلاب اسلامی قوانین مربوط به اطفال بزهکار و مسؤولیت کیفری آنها تغییر کرد. در قوانین مزبور چند نکته اساسی در مورد مسؤولیت کیفری اطفال محل بررسی است :
اولاً سن بلوغ وﺁمادگی برای پذیرش تکالیف و مسؤولیتهای قانونی کاملا تغییر یافته است.
ثانیاً عدم مسئولیت اطفال صریحا به عنوان یک اصل پذیرفته شده است.
ثالثاً اطفال در موارد استثنایی و بنا بر دلایل خاص عقلی یا نقلی مسئول شناخته می شوند.
مسؤلیت کیفری اطفال در ایران
نحوه رسیدگی به تظلمات در ایران باستان بیشتر تحت تأثیر عقاید مذهبی زمان هخامنشیان و طبق مقررات اوستایی و زرتشت صورت می گرفت. بر اساس محتویات اوستا سن بلوغ در کودکان پسر و دختر پانزده سال تمام است که معیار مسؤولیت صغار در همین سن مشخص شده و با احراز رسیدن فرد به سن پانزده سال ، وی را از جهت رشد ، کامل شناخته مکلف به انجام وظایف مذهبی و اجتماعی می دانستند. در این سنین طفل از قید و بند والدین آزاد و شخصاً مسؤول اعمال و رفتار خویش بود. اوستا دوران کودکی را به دو مرحله تقسیم کرده است :
۱- از بدو تولد تا هفت سالگی که آغاز رشد قوای عقلانی است.۲- از هفت سالگی تا پانزده سالگی که تمام شدن پانزده سال مصادف با آغاز سن مسؤولیت کودک تلقی می شود.
دین مبین اسلام در باره جرایم اطفال روشی متعادل را برگزید.
چنانکه آنها را بطور مطلق از مسؤولیت مبرا ندانست و از سوی دیگر مجازات بزرگسالان را هم به آنان تحمیل نکرد.

اکنون قوانین مربوط به اطفال را در سه مرحله زمانی بررسی می کنیم :
۱- مرحله اجرای قانون مجازات عمومی سابق مصوب ۱۳۰۴ (مواد ۳۴ ، ۳۵ و۳۶ ):
قانون مجازات عمومی ۱۳۰۴ فصل هشتم خود را به شرایط و موانع مجازات اختصاص داده بود. یکی از موضوعاتی که در این فصل مورد توجه قانونگذار وقت قرار گرفته بود ، مسؤولیت اطفال بود. بررسی این موضوع تحت عنوان شرایط و موانع مجازات را این گونه می توان توجیه نمود که یکی از شرایط مجازات ، رسیدن به سن معین قانونی ، و یکی از موانع مجازات عدم بلوغ است و قانونگذار ۱۳۰۴ در این قسمت با اینکه بیشتر تحت تأثیر قانون جزای ۱۸۱۰ فرانسه بوده ، لیکن در خصوص سن بلوغ ، تا حدی به نظرات شیعه ارج نهاده و آن گونه که از صدر ماده ۳۶ معلوم است ، سن بلوغ را بدون اینکه فرقی بین اناث و ذکور قائل شود ، در رسیدن به ۱۵ سالگی تمام دانسته بود. در ابتدای ماده مذکور اشخاصی که به سن ۱۵ سال تمام رسیده اند ، اشخاص بالغ شناخته می شود. ماده ۳۶ در عین حال که به تبعیت از فقهای شیعه در ظاهر ۱۵ سالگی را سن بلوغ اعلام داشته بود ، لیکن این مسأله را نادیده گرفته بود که سن بلوغ دختران در نظر دانشمندان شیعی ۹ سال قمری است نه ۱۵ سال. در موارد ۳۴ ، ۳۵ و ۳۶ برای سه دسته از افراد دارای گروه سنی خاص (کمتر از دوازده سال ، اطفال بین دوازده تا پانزده سال تمام ، و اشخاص بین پانزده تا هجده سال تمام ) تعیین تکلیف شده است.
مسؤولیت کیفری اطفال در قوانین بعد از انقلاب اسلامی
متعاقب پیروزی انقلاب اسلامی ایران بنا بر اقتضای ماهیت اسلامی انقلاب و به دستور اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی که مقرر می دارد : «کلیه قوانین و مقررات مدنی ، جزایی ، مالی ، اقتصادی ، دارایی ، فرهنگی ، نظامی ، سیاسی و غیر اینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد…». ضرورت ایجاد تغییر و تحول اساسی در کلّیه قوانین در جهت انطباق آنها با موازین شرع منور اسلام کاملاً احساس می شد ؛ لذا همین مجری بسیاری از قوانین مورد تجدید نظر و اصلاح قرار گرفت ، قانونی که بیشترین تغییر را پذیرفت ، قانون جزا بود ؛ به گونه ای که تقسیم بندی قبلی جرایم به خلاف ، جنحه و جنایت بطور کامل منسوخ گشت و بنا به ملاحظه حقوق جزای اسلامی تقسیم بندی جرایم به جرایم مستوجب قصاص ، دیات ، حدود و تعزیرات جایگزین آن شد و نیز در قانون راجع به مجازات اسلامی مصوب دی ۱۳۷۰ شمسی بنا به ضرورت هایی که احساس می شد ، جرایم مشمول کیفرهای بازدارنده به آنها افزوده شد. در مسیر همین تحولات مقررات مربوط به جرایم و مسؤولیت اطفال نیز منسوخ گشت و مقررات جدیدی منطبق با مقررات حقوق جزای اسلامی جانشین آنها گشت.
در قوانین مصوب پس از انقلاب چند نکته اساسی در مورد مسئولیت کیفری اطفال خود نمایی می کند اولاً : سن بلوغ و قابلیت برای پذیرش تکالیف و مسئولیت های قانونی کاملاً تغییر یافت.
ثانیاً : عدم مسئولیت اطفال صریحاً به عنوان یک اصل پذیرفته شده و این معافیت شامل تعدد ، تکرار ، شرکت و معاونت و شروع به جرم اطفال نیز شد.
ثالثاً : در موارد استثنایی و بنابر دلایل خاصّ عقلی یا نقلی اطفال می توانند مسئول شناخته شوند ؛ به علاوه در شرایط خاصی ، عاقله ، طفل مسؤولیّت جبران خسارت جرایم طفل را بر عهده می گیرد.
بعد از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی تغییرات عمده ای در وضعیت قضایی کشور انجام گرفت. از جمله مجازات جرایم به چهار قسم حدود ، قصاص ، دیات و تعزیرات تقسیم گردید و تشکیل محاکم و دادگاهها بر اساس آیین دادرسی کیفری تغییر کرد. تغییرات در قوانین جزایی ناظر به جرایم و مسؤولیت اطفال بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی در سه مرحله انجام گرفت :
۱- مرحله اجرای قوانین جزایی مصوب سال ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲
۲ – مرحله اجرای قوانین جزایی مصوب سال ۱۳۷۰
۳ – مرحله اجرای قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب ۲۸/۶/۱۳۷۸
در حال حاضر مهم ترین قواعد مربوط به دادرسی جرایم اطفال در مواد ۲۱۹ تا ۲۳۱ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب ، در امور کیفری پیش بینی شده است . به موجب این قانون , دادگاه اطفال که شعبه ای از دادگاه عمومی است و در کنار سایر پرونده ها به جرایم اطفال نیز رسیدگی می کند ،جرایم اشخاصی را مورد رسیدگی قرار می دهد که طبق مقررات عمومی تحت تعقیب و محاکمه قرار می گیرند . دادگاه اطفال در خصوص کودکی است که تحت تعقیب قرار می گیرد ، تبرئه می شود،محکوم می گردد یا قرار منع تعقیب در مورد او صادر می شود. بنابراین صدور قرار موقوفی در مورد نابالغ متهم جایز نیست. زیرا این مورد در ماده ۶ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری بیان نشده است. با اینحال دلایل بیان کننده نشان دهنده این است که اطفال قبل از اینکه متهم باشند ، خود قربانی جرم اند و یا در معرض بیماری قرار دارند و احتمالاً پدر و مادر در وظایف خود کوتاهی کرده اند یا کودک به کمال عقل نرسیده و درک درستی از زندگی اجتماعی ندارد لذا هدف تربیت و بازگشت طفل به جامعه است. پس هدف مجازات نیست ، بلکه پرکردن کاستی ها و کمبودهای زندگی اوست ، لذا با توجه به دین کامل اسلام بر علمای مسلمانان است که با توجه به پویایی فقه اسلام به بررسی و تجدید نظر بسیاری از مسائل از جمله سن بلوغ و مسؤولیت کیفری در باره اطفال بپردازند و از طرف دیگر از مسئولان قضایی کشور انتظار می رود برای جلوگیری از آثار زیانبار زندان به مجازاتهای غیر سالب آزادی توسل جویند زیرا آثار و پیامدهای زندان با هدف و غرض اصلی از اعمال مجازات زندان کاملاً متفاوت است.و اطفال بزهکار را که همانگونه که اشاره شد خود به نوعی قربانی خانواده و اجتماع هستند و شاید بتوان آنها را بزهکار اتفاقی نامید به نوعی به بزهکار به عادت و حرفه ای مبدل می شوند که چنین نتیجه ای خلاف نظر قانون و قانون گذار خواهد بود .
ج- سالمندان بزه دیده:
افزایش امید به زندگی در نیمه دوم قرن بیستم در نتیجه پیشرفت های پزشکی و بهداشتی باعث تغییر در بافت جمعیتی جهان و فزونی تعداد سالمندان شده است. این دگرگونی نیز منجر به ایجاد استرس در تمامی نهاد های اجتماعی از جمله اقتصاد، برنامه های رفاهی، رهبری سیاسی، دانشگاه ها (پیش بینی رشته کهنسال شناسی) و بسیاری از نهاد های مرتبط دیگر به ویژه نظام عدالت کیفری شده است؛ چراکه وضعیت آسیب پذیر سالمندان، آنان را در زمره بزه دیدگان بالقوه قرار داده که امکان بزه دیدگی بیشتری در برابر جرائم دارند.
افزایش شمار مطلق و نسبی سالمندان در همه جوامع، مسائل مثبت و منفی جدیدی را مطرح ساخته است. یکی از مشکلات، افزایش میزان بزه دیدگی، آزار ، خشونت و غفلت نسبت به آنهاست.و از طرفی دیگر سالمندان به دلیل ویژگی های جسمی و روانی که دارند، پیرو این حوادث متحمل خسارات سنگین تر ی از افراد دیگرمی شوند و روند ترمیم خسارات آنها کندتر و گاه متوقف است. سالمندان هنگامی که در فرایند عدالت کیفری در مقابل پلیس، دادگاه و … می ایستند، ضعیف تر عمل می کنند. با اینکه مطالعات مربوطه به سالمندآزاری از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی در جهان شروع شده است ، اما در ایران تحقیقات کمتری پیرامون مسائل حقوقی و جرم شناختی سالمندان و همچنین بزه دیدگی و آزار آنها انجام شده است سالمند آزاری و بزه دیدگی سالمندان دارای گونه های مختلفی هستند. مهمترین گونه های آن عبارتند از: قتل، ضرب و جرح، جرائم مرتبط با موادمخدر، توهین و فحاشی، آدم ربایی، توقیف غیر قانونی، شکنجه، سرقت، کیف قاپی، جیب بری، سوءاستفاده مالی و کلاهبرداری، آزارهای روانی و جنایات بین المللی. مهمترین عوامل خطر در بزه دیدگی سالمندان عبارتند از: بیماری های جسمی و روانی، ترس ازجرم، تنهایی و انزوای اجتماعی، خشونت خانوادگی، پیری ستیزی، فقر و وضعیت نامناسب مسکن، خصوصیات ویژه مرتکبان، نبود سیاست جنایی افتراقی در پرتو – حقوق کیفری سالمندان- و کاستیهای قوانین مربوط به سالمندان . آثار بزه دیدگی سالمندان شامل زیانهای مالی(اقتصادی) ، آسیبهای بدنی ، آسیبهای روانی و آسیبهای معنوی (عاطفی و حیثیتی) می باشند . رویکرد قوانین ایران (جزایی ، تامین اجتماعی و …) نسبت به سالمندان باید تغییر پیدا کندو در قسمتهایی ترمیم شود ، زیرا حمایت های بایسته ای از سالمندان به عمل نیاورده و گاهی خود باعث بزه دیدگی یا آزار آنها می شوند . سالمند آزاری وبزه دیدگی سالمندان باید موضوعی برای خدمات رفاه اجتماعی و پزشکی در کنار عدالت جزایی باشد . گسترش مراکز نگهداری موقت و دائم از سالمندان ، فقر زدایی از آنها ، برنامه ریزی مناسب برای پر کردن اوقات فراغت ، گسترش شبکه های اجتماعی و خدمات بهداشتی ویژه سالمندان و آموزش همه اقشار جامعه (خانواده ها ، دانشجویان به صورت گذراندن واحدهای درسی ، پزشکان ،