مقایسه بهترین ها: اندروید ۵.۰ آب نبات چوبی در مقابل iOS 8.1 [قسمت اول]

یکی از هیجانات گیکا، بروزرسانی گجت هاشون به آخرین نسخه سیستم عامله. حال این بروزرسانی نرم افزاری هرچقدر بزرگ تر باشه، به شور اونا اضافه می شه. پس از اون نوبت به شنا کردن در دریای امکانات جدید به جهت کشف اونا هستش که بخش دیگری از هیجان به روز رسانیای بزرگ حساب می شه.

این توضیح حال اتفاقیه که این روزا کاربران iOS و اندروید در حال تجربه کردن اون هستن. چون که اپل جدیدترین سیستم عامل مختص آیفون، آیپد و آیپاد تاچ خود، یعنی iOS 8.1 رو هفته پیش عرضه کرد و گوگل هم به زودی نسخه پایانی اندروید، آب نبات چوبی (Lollipop) رو منتشر می کنه.

هر دو پلفترم یه بروزرسانی بزرگ رو تجربه می کنن، گوگل و اپل نه فقط در ظاهر این سیستم عاملا بازنگری دوباره کردن، بلکه امکانات و ویژگیای بسیاری رو به اونا اضافه کردن. همین دو مورد، واسه لذت بردن گیکا از بروزرسانی گجت براساس یکی از این دو سیستم عامل، کافیه.

در همین زمان زمزمه های برتری این دو پلتفرم نسبت به همدیگه به گوش می رسه و ما هم می خوایم در این مطلب، جدیدترین نسخه سیستم عاملای اندروید گوگل و iOS اپل رو با همدیگه مقایسه کنیم.

در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین.

قبل اینکه مقایسه رو شروع کنیم، باید به عرض تون برسونیم که تموم اون چیزی که در این مطلب در مورد اندروید نوشته می شه، براساس نسخه خالص و گوگلی اندروید ۵.۰ آب نبات چوبیه. همونطور که میدونید اندروید خالصی که در اجناس نکسوس یا Google Play Edition دیگه شرکتا دیده می شه، امکانات اضافه و پر زرق و برق اجناس دیگه رو ندارن.

شرکتای سازنده تلفنای همراه اندرویدی، معمولا دخالتای زیادی در ظاهر و امکانات اندروید خالص می برن تا محصول خود رو علاوه بر فرق برندی و سخت افزاری، در مورد نرم افزار هم در مقایسه با رقبایشان جدا کنن.

صفحات خونگی و قفل

ما بیشتر از اون چیزی که فکر می کنیم، با صفحه قفل تلفن هوشمندمون روبرو میشیم که همیشه هم واسه باز کردن قفل دستگاه نیس. این بخش علاوه بر ساعت، لیستی از تماسای از دست رفته، پیامکا و پیغامای وارده از طرفه اپلیکیشنا رو به ما نشون میده.

صفحه قفل اندروید ۵ یه تعادل بسیار خوبی رو بین کارکرد و سادگی داره. در میونه صفحه یه ساعت تقریبا بزرگ قرار داره که خیلی راحت میگن و هم اینکه، دکمه های اپلیکیشن دوربین و صحبت هم در دو گوشه پایین، سمت راست و چپ دیده می شن. این میانبرها خیلی راحت با یه سوایپ به چپ یا راست از لبه نمایشگر اجرا می شن، به خاطر همین خیلی راحت می تونین به این دو اپلیکیشن دسترسی داشته باشین.

اما مهم ترین گزینه در اندروید آب نبات چوبی، نمایش نوتیفیکیشنا در میونه صفحه واسه رسیدن سریع و آسون به اونا هستش. با دو بار تپ به روی اخطار، اپلیکیشن مربوطه اجرا شده و با سوایپ رو به پایین، جزئیات بیشتری از اون (مثل چند خط ابتدایی ایمیل دریافتی) رو می بینین و در آخر، با سوایپ به چپ یا راست اونو حذف می کنین. باید بگیم ویجتای صفحه قفل در نسخه جدید اندروید پشتیبانی نمی شه، که ما هم فکر می کنیم جوری از دست دادن اونا حس نمیشه.

در مقابل ما iOS 8.1 رو داریم که شباهتای زیادی با لالی پاپ داره، چون که هر دو به صورت هدف دار، ارائه و سادگی رو مورد توجه خود قرار دادن. مثل اندروید، میانبر دوربین در گوشه سمت راست پایین قرار داره که خیلی راحت با یه سوایپ رو به بالا با انگشت شست، اپلیکیشن دوربین اجرا می شه. باید گفت شانس لمس تصادفی نوتیفیکیشنای مرکز صفحه قفل به دلیل جدا از هم بودن سوایپ وسط نسبت به دکمه دوربین، تقریبا صفره.

نوتیفیکیشنای iOS 8 هم در وسط صفحه قرار داره و عملکردی بسیار روان و چشمی دارن. بسته به نوع اخطار، سوایپ به سمت چپ امکانات متفاوتی رو واسه شما داره. به طور مثال، با سوایپ چپ به روی اخطار اس ام اس امکان جواب دادن سریع ظاهر می شه. با سوایپ به سمت راست هم می تونین علاوه بر باز شدن قفل نمایشگر (به شرط نداشتن کد عبور) به اپلیکیشن مربوط به اخطار منتقل شید.

بعضی افراد روشن شدن نمایشگر در iOS 8 با دریافت اخطار به جهت مطالعه سریع اونو بیشتر از کارکرد اندروید پسند می کردن چون که در پلتفرم گوگل، این اتفاق رخ نمی ده و فقط چراغ LED اخطار (در صورت وجود در دستگاه) شروع به چشمک زدن می کنه.

به محض عبور از صفحه قفل، وارد بخش خونگی دو پلتفرم میشیم. هر کسی که سیستم عامل اندروید رو تجربه کرده باشه، با معنی واقعی "صفحه خونگی" در این پلتفرم آشناست. ما در این بخش صفحات زیادی واسه میانبر اپلیکیشنا، پوشها، ویجتا، بخش اپلیکیشنا و یا گوگل ناو رو داریم که با سوایپ به اونا دسترسی داریم.

Home-screens (1)

در نسخه جدید اندروید این بخش تغییرات ظاهری ظریفی داره، رابط کاربری این بار با زبون متریال دیزاین طراحی شده و یه ظاهر تخت تر، انیمیشنایی روان و افکتای انتقال زیبایی دیده می شه. در کل طراحان گرافیکی گوگل هویتی که در نسخه های قبلی اندروید نبود رو در نسخه ۵ جبران کردن. با وجود پوست اندازی، رابط کاربری بازم از نظر چشمی آشنا مونده.

طرح جدید به طور کامل جذاب و بدون گیج کنندگیای اولیه س و راه خود رو گم نمی کنین. اما اول به ساکن در پیدا کردن بعضی تکمها سختی خواهید کشید که این مشکل به سرعت برطرف می شه.

Folders

صفحه خونگی iOS 8 رو میشه به صورت مینیمالیستی و به طور کامل چشمی نسبت به حرکت توصیف کرد. بر خلاف اندروید ما هیچ بخش جدایی واسه اپلیکیشنا نداریم که همین مورد باعث کاهش شانس گیج و سردرگم شدن کاربر می شه. افکت اختلاف دید موجود در تصویر پشت زمینه (که به جهت نگاه شما حساسه) رابط کاربری رو زنده می کنه و هم اینکه افکتای شفاف در المانای کلی طراحی باعث می شه با یه ظاهر بسیار قشنگتر و جذاب روبرو باشیم.

مثل قبلی رابط کاربری ظاهر رنگارنگ و کودکانه که در iOS 7 به این پلتفرم اضافه شد رو حفظ کرده. ضمن کار کردن بیشتر با iOS 8 درخواهیم یافت که در مقابله با متریال دیزاین موجود در اندروید ۵ حس الهام بخشی کمتری دیده می شه.

ویجتا و شخصی سازی

واسه مدتای طولانی، پشتیبانی ویجت در اندروید یکی از سلاحای اصلی مقابله طرفداران این پلتفرم به هوادارن iOS بود. چون که این ویژگی باعث می شه کاربران از صفحات خونگی خود استفاده بهینه ببرن. در iOS 8 هم به روش دیگه افراد می تونن از ویجتای اپلیکیشنای سوم شخص استفاده کنن.

Widgets (1)

بر خلاف اندروید، اپل ترتیبی رو در پیش گرفته که ویجتا در بخش نوتیفیکیشنا قرار بگیره و کاربر واسه دسترسی به پنل مربوطه باید به روی صفحه سوایپ عمودی کنه. پس در هر صفحه ای میشه به ویجتا دسترسی داشت اما در مقابل نسبت به اندروید، محدودیت زیادی در iOS هست.

وقتی صحبت از شخصی سازی شه، باید گفت آب نبات چوبی همون انعطافی رو داره که از اون انتظار میره. لانچرها، بسته آیکنا، صفحات قفل شخصی، تصاویر پس زمین متحرک و امکانات دیگه همه در دسترس شما قرار دارن تا به روش دلخواه گجت اندرویدی خود رو شخصی سازی کنین. اما در مقابل iOS 8.1 مثل قبلی بسیار محدود عمل می کنه و شخصی سازیاتون فقط به مواردی مثل: تغییر جایگاه آیکنا و تغییر تصویر پس زمینه استاتیک و پویا محدود می شه. هر چند در این محدودیت هم یه نقطه مثبت هست و اون، از بین رفتن احتمال خطا در اثر اشتباهاته.

همونطور که اشاره کردیم، در هر دو پلتفرم شما می تونین اپلیکیشنای دلخواه خود رو در پوشهای جدا از هم بذارین، اما به دلایلی در اندروید شما یه محدودیت ۱۶ اپلیکیشن در هر پوشه رو دارین، در حالی که در iOS 8.1 اینجور موردی وجود نداره. هرچند این موضوع جوری مهم نیس ولی به هر حال یه امتیاز مثبت در این رقابت نزدیک حساب می شه.

پنل اخطار، تنظیمات سریع و مالتی تسکینگ

بخش نوتیفیکیشنا در اندروید ۵.۰ یه بازنگری ظاهری و کاربردی بسیار خوب رو تجربه کرده. حالا نوتیفیکیشنای دریافتی به ترتیب اهمیت در لیست قرار می گیرن. به طور مثال، ایمیلای دریافتی همیشه در جایگاهی بالاتر از اخطار اپلیکیشنای در حال نصب قرار می گیرن.

روش اپل در بخش نوتیفیکیشنا کمی فرق داره. حباب تعداد نوتیفیکیشنای خونده نشده به صورت دایره قرمز رنگ به روی آیکن اپلیکیشن قرار میگیره. با سوایپ رو به پایین شما تب Today رو می بینین که در اون بخش، لیستی از ویجتای فعال -مثل برنامه روزانه، یادآوری، هواشناسی و چیزای دیگه ای به جز اینا- قرار داره. نوتیفیکیشنا در تب دوم همین صفحه با نام Notifications دیده می شه که پیغامای دریافتی واسه هر اپلیکیشن به صورت جدا از هم قرار دارن. اولویت ترتیب قرار گرفتن لیست موجود در این ۲ منو در بخش تنظیمات قابل تغییره.

اما نکته باحال و جذابی که در این بخش در هر دو پلتفرم هست، دستور پذیر بودن نوتیفیکیشنای دریافتیه. این ویژگی امکانات متنوعی در تعامل دوطرفه شما زمان دریافت اخطار پیغام جدید می بخشه. به طور مثال نابود کردن یادآوری یا فرستادن اس ام اس سریع.

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

اما باید گفت اندروید ۵.۰ آب نبات چوبی کارکرد بهتری در مورد تماسای دریافتی از خود نشون میده. در اندروید تماس وارده اگه در حال اجرای اپلیکیشنی باشین، تموم صفحه درگیر اخطار تماس نشده و دو دکمه Answer و Dismiss در بالای نمایشگر ظاهر می شه.

بخش تنظیمات سریع اندروید ۵.۰ نسبت به قبل یه باز طراحی دوباره شده. مثل قبل شما می تونین با سوایپ عمودی با دو انگشت به این بخش دسترسی داشته باشین و تنظیماتی مثل نور نمایشگر، وایرلس، بلوتوث و چیزای دیگه ای به جز اینا رو کنترل کنین.

اما این توانایی با همین کیفیت در iOS 8 اما در بخش پایین نمایشگر قرار داره و با سوایپ عمودی رو به بالا باز می شه. فارغ از اینکه در چه صفحه ای قرار دارین، این بخش با سوایپ در دسترس قرار میگیره و شما می تونین تنظیماتی مثل قطع و وصل کردن وایرلس یا بلوتوث، تغییر روشنایی نور صفحه نمایش یا حتی موسیقی در حال پخش رو تحتِ کنترل خود داشته باشین.

اندروید لالی پاپ در قسمت  مالتی تسکینگ تغییر ظاهری کلی نسبت به قبل داره. از یه سو ما یه شکل و شمایل بهتر و قشنگ تر میبینیم و اپلیکیشنا به جای ظاهر ردیف شکل بیریخت قبلی، به صورت کارت در اومده ان و اسکرین شاتی از وضعیت فعلی رو به ما نشون میدن. اما از طرف دیگه انتقال به یه اپلیکیشن خاص کمی با سختی بیشتری همراه شده، چون که در هر صفحه ۳ کارت به صورت کامل نشون داده می شه، پس به اسکرول بیشتری نیازه.

این بخش در iOS 8 وضعیت به مراتب بهتری داره و مثل دیگه بخشای این پلتفرم، ترکیبی از زیبایی و سادگی رو به نمایش میذاره. با دو بار فشردن دکمه هوم (یا سوایپ عمودی رو به بالای چهار انگشته در نمایشگر آیپد) می بینین که اپلیکیشنا به ترتیب وقتی در کنار همدیگه به همراه آیکن مربوطه نشون داده می شه. هم اینکه آخرین افراد مورد صحبت و یا مخاطبین مورد علاقه خود رو می تونین در همین بخش ببینین که یه توانایی خاص و کاربردی حساب می شه.

شماره گیر و دفترچه تلفن

اپلیکیشن تماس در اندروید ۵.۰ آب نبات چوبی یکی از برترینا در بین موارد مشابهه. این مورد در نسخه آخر اندروید مثل دیگه بخشای این سیستم عامل دچار تغییرات ظاهری شده. با باز کردن اون شما یه لیستی از مخاطبین ستاره دار -افراد مورد علاقه خود- رو به رو میشین. در بالا اون قسمت هم شما مخاطب آخرین تماس خود و قسمت جستجو رو مشاهده می کنین

البته در این بخش شما می تونین به شماره تلفن مکانای تجاری نزدیک، مثل رستورانا یا هتلا هم دسترسی داشته باشین. اگه شماره تلفن فرد یا مرکز تماس گیرنده در دیتابیس گوگل ذخیره شده باشه، نام موسسه یا نام شخص هم در گوشی موبایل هوشمند اندرویدی شما قرار میگیره.

با یه سوایپ ساده می تونین به آخرین مکالمات و با سوایپ دوم به لیست مخاطبین خود هدایت میشین. چگونگی نمایش دفترچه تلفن و اطلاعات هر فرد توانایی جذابیه که گوگل در این اپلیکیشن قرار داده.

اگه بخوایم مقایسه کنیم باید بگیم iOS 8.1 دوباره سادگی رو سر لوحه خود قرار داده و به خاطر همین اپلیکیشن تماس یه ظاهر به طور کامل ساده و بعضی وقتا خسته کننده داره. البته وظیفه خود رو خوب کامل انجام میده و هیچ شکی در این مورد نیس.

یه لیست مخاطبین مشکی و سفید به همراه یه تصویر کوچیک از اون شخص تموم محتویات دفترچه تلفن این پلتفرم رو تشکیل میده. البته باید این نکته رو هم به عنوان یه امتیاز مثبت در نظر داشته باشیم که افراد مورد علاقه و آخرین مخاطبین علاوه در این بخش، در صفحه مالتی تسکینگ هم دیده می شه. پس احتیاجی نیس واسه تماس گرفتن با این افراد دائم به اپلیکیشن Phone رو اجرا کنیم.

حالا خوبیش اینه اپل در iOS 8 امکان بستن دریافت تماس یا اس ام اس از مزاحمین رو جفت و جور کرده. ویژگی که ما در اندروید ۵ هم تماشاگر اون هستیم.

•••

ادامه این مطلب رو در این پیوند بخونین:

مقایسه بهترینا: اندروید ۵.۰ آب نبات چوبی در مقابل iOS 8.1 [قسمت دوم – پایانی]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *