منابع و ماخذ پایان نامه مرادی کرمانی

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید
فیلم نشان داد در صـورت شـناخت روح اثـر، هر اثری را می‌توان فیلم کرد.

۹٫ غزل(۱۳۵۵)
اقتباس مسعود کـیمیایی از داسـتان کوتاه«مزاحم» بورخس، در مورد دو برادر که یک زن وارد زنـدگی‌ آنـها‌ شـده‌ و رابطه‌شان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۱۰٫ دایره مینا(۱۳۵۷)
دایره مینا ساخته «داریوش مهرجویی» است که از داستان «آشغالدونی» اثر «غلامحسین ساعدی» اقتباس شده است. این فیلم به موضوع خون‌فروشی در حاشیه نشین‌های تهران می‌پردازد.

۱۱٫ نقطه ضعف(۱۳۶۲)
اولیـن فیلم«محمد رضا اعلامی» اقتباسی اسـت از داستانی به همین نام نوشته«آنتونیس ساماراکیس» در مورد‌ یک‌ محکوم و یک مامور که باید او را به نـقطه‌ای انـتقال دهد‌ و در‌ طی این مسیر رابطه‌ای مـیان ایـن دو شـکل مـی‌گیرد، کـه نتیجه‌اش،حالت روحی مـامور اسـت که‌ حالتی‌ نزدیک‌ به جنون پیدا می‌کند.

۱۲٫ ناخدا خورشید(۱۳۶۶)
اقتباس ناصر تقوایی از«داشتن‌ و نداشتن»‌ همینگوی،که داستان همینگوی را به بندری جنوبی‌ در‌ دهه ۴۰ انتقال داده بود.
فیلم داستان ناخدایی را‌ می‌گوید‌ که به‌ کار‌ قاچاق‌ اشتغال دارد، و در آخرین ماموریتش وظیفه‌ فراری‌ دادن عده‌ای زندانی سیاسی را از کشور بر عهده می‌گیرد.در جریان سفر، اتفاقاتی‌ رخ‌ مـی‌دهد، و تـعدادی تبعیدی سارق نیز با‌ لنج ناخدا قصد قرار‌ می‌کنند‌ و…

۱۳٫ دیگر فیلم‌ها
«پری»و«سارا»ی مهرجویی، دو اثر اقتباسی مهم هستند،که«پری»نگاه به«فرانی‌ و زویی» سالینجر، و«سارا»نگاه بـه «خانه عـروسک» ایبسن دارد. وجه مشخص‌ هر‌ دوی این‌ فـیلم‌ها،ایرانی‌ کـردن‌ هنرمندانه فضای داستان‌های اصلی‌ است.
قصه‌های مجید» کیومرث پوراحمد، در قالب یک‌ مجموعه‌ تلویزیونی است‌ از‌ آثـار«هوشنگ‌ مـرادی‌ کرمانی»، در مورد یک‌ پسـر‌ بـچه خوش سر و زبان و اتفاقاتی که برایش رخ می‌دهد. «پوراحمد»در اقتباسش،شهر وقوع داستان‌ها را‌ از‌ کرمان‌ به اصفهان تغییر داده، و تنها تغییر فقط‌ در‌ همین‌ نقطه‌ است.
«مهمان‌ مامان»مهرجویی،‌»گوشواره» وحید موسائیان و«تک درخت‌های»ی سعید ابراهیمی‌فر، دیگر اقـتباس‌هایی اسـت که در این سال‌ها از کارهای«هوشنگ مرادی کرمانی» به انجام رسیده، که در این میان کار مهرجویی، درباره سادگی‌ زندگی و زیبایی‌های زندگی است.
شب‌های روشن«فرزاد موتمن»اقتباسی است از«شب‌های سپید» داستایوفسکی، که از این نویسنده«جنایت» محمد علی سـجادی نـیز بر اسـاس«جنایت و مکافات»اقتباس شده است.
و در نهایت«گاوخونی» بهروز افخمی ، که بازسازی رمان«جعفر‌ مدرس‌ صادقی» است.

۴٫۳٫۲ اقتباس‌های ادبی جهان
اقتباس ادبی در سینمای جهانی وسعت و گستره بیشتری دارد؛ تا جایی که در حدود ۸۵ درصد از فیلم‌هایی که توانسته‌اند موفق به کسب جایزه اسکار شوند فیلم‌های اقتباسی بوده‌اند.
فهرست طولانی کارگردانان و فیلمنامه‌نویسان مشهور جهان که بارها در آثارشان اقتباس کرده اند خود ‏شاهد این موضوع است.‏
این مسئله تا جایی پیش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *