موجودات عجیب: پرنده ای که تنها دو گرم وزن دارد

عادی شدن روابط آمریکا و کوبا تغییرات بسیار بزرگی رو واسه این دو کشور و شهروندانشان به دنبال داره که مهم ترینشون شاید رسیدن محققان آمریکایی و آزمایشگاهای پیشرفته این کشور به بزرگ ترین جزیره دریای کارائیب و گونه های جانوری منحصربفردی باشه که در اون زندگی می کنن.

در میان عجایب و شگفتیایی که شک نداشته باشین چشم محققان رو به خود خیره می کنه میشه به کوچیک ترین پرنده دنیا اشاره کرد که در واقع یکی از گونه های مرغ مگس خوار با نام مرغ مگس خوار زنبوری (bee hummingbird) است.

این پرنده در حدود یه پانزدهم اونس (یعنی کمتر از یه سکه ده سنتی یا حدودا دو گرم) وزن داره و ابعاد آشیانه اونم کوچیک تر از یه سکه ۲۵ سنتیه.

این جور از مرغ مگس خوار درست مانند شاهینی که به شکار کبوترها میره، پشها رو صید می کنه و تخم هاش هم به اندازه یه دانه قهوه هستن. به بیان دیگه، مرغ مگس خوار زنبوری به اندازه ای کوچکه که با حشرات واسه رسیدن به غذا و منابع غذایی می جنگد و کاری به طعمه پرندگان دیگه نداره.

نکته خیلی مهم دیگه در مورد این پرنده فعالیت بیشتر از اندازه اون هستش؛ باید به اطلاع تون برسونیم که مرغ مگس خوار زنبوری در هر ثانیه ۲۰۰ مرتبه بال می زنه.

حال سوالی که اینجا مطرح می شه اینه که به چه دلیل این جونور تا این اندازه نسبت به موجودات هم رده خود کوچکه؟ در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

Bo Dalsgaard بوم شناس دانشگاه کوپنهاگ میگه: در همه جوامع موجود در جزایر کارائیب، دو یا سه مرغ مگس خوار رو می بینین که به صورت گروهی با هم زندگی می کنن و معمولا یکی از اونا کوچیک تر و دیگری بزرگ تره.

پرنده ای که اندام بزرگ تری داره معمولا به رنگ زمردیه که دوبرابر اندازه عادی خود رشد می کنه (هرچند که این پرنده هم در برابر گونه های «بزرگ» مرغ مگس خوار بازم کوچیک هستش).

Dalsgaard تصور می کنه که در مرحله اول گونه زمردین این پرنده وارد کوبا شده و بعد اجداد مرغ مگس خوار زنبوری با ورود به این جزیره نقش گونه کوچیک تر رو رو دوش گرفتن. اما گروهی که در مرحله دوم وارد این جزیره شدن واسه اینکه با شکلای جور واجور زمردین بر سر غذا وارد رقابت نشن، به شکلی تکامل پیدا کردن که واسه رسیدن به شهد گیاهان با حشرات بجنگن.

به خاطر همین کم کم این پرنده کوچیک و کوچیک تر شد تا نکنه روزی منابع غذایی اش تموم شه و در نتیجه واسه رسیدن به غذای مورد علاقه اش (شهد) بیشتر به سمت گلای کوچیک می رفت در حالی که شکلای جور واجور زمردین اصلا انرژی خود رو صرف این گلای کوچیک نمی کردن و رقابتی هم میان اونا نبود.

جالبه بدونین که این پرنده حتی از طرف حشرات هم با رقابت روبرو نشد چراکه سفر از روی آب واسه پیدا محیط زندگی جدید واسه حشرات گرده افشون کار خیلی سخته.

اما مرغ مگس خوار تنها موجود ظریف و کوچیک روی زمین نیس و این ظرافت چیزی بسیار عادی هستش. واسه نمونه در منطققه باربادوس یه جور مار زندگی می کنه که می تونه روی یه سکه ۲۵ سنتی چمبره بزنه و داستان تکامل اونم درست مثل همین پرنده س.

وقتی که این مار ریسمانی اولین بار به باربادوس رسید شاید خود رو درون یه منفذ کوچیک جای داده و غذای اصلی اش هم هیچ وقت به این سرزمین راه پیدا نکرده چراکه در این صورت اندام این مار شک نداشته باشین بزرگ تر از این اندازه بود و در نتیجه مثل مرغ مگس خوار کم کم کوچیک و کوچیک تر شده تا بتونه با خوردن شفیره و نوزاد حشراتی مانند موریانه و مورچه خود رو سیر کنه.

زیباییای خواب

ظرافت یا بهتر بگیم کوتولگی پدیده ایست که بارها در این جزیره اتفاق می افته اما کوچیک بودن واسه پرنده ای با این اشتها که دوست داره بهترین غذاها رو به جوجه هاش بده هزینه داره.

به گفته Dalsgaard هزینه این کوچیک بودن اندازه بالای انرژی ایست که موجود زنده ای مانند این مصرف می کنه چراکه اندازه سوخت و ساز و از دست دادن گرما در بدن این پرنده بسیار بالاست.

اون در ادامه میگه: به خاطر همین مرغ مگس خوار زنبوری مجبوره که با تناوب بسیار بالا غذا بخوره یا اینکه واسه صرفه جویی در اندازه مصرف انرژی به یه خواب عمیق بره که به اون مرگ کاذب هم می گن.

بدیش اینه تحقیقات زیادی روی پدیده مرگ کاذب در این پرنده انجام نشده، با این همه باید بگیم که بیشتر گونه های مرغ مگس خوار از اینجور ترفندی واسه حفظ انرژی خود بهره می گیرن و به خاطر همین محققان تا حدودی می تونن به سازوکار اون در این جور ظریف هم پی ببرن.

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

با در نظر گرفتن اینکه مرغای مگس خوار زنبوری مقدار زیادی انرژی می سوزونن و این جور هم ظریف ترینشونه و بیشتر از همه اونا انرژی می سوزونه (اگه یادتون باشه قبلا گفته بودیم که این پرنده در هر ثانیه ۲۰۰ مرتبه بالای خود رو تکون میده)، محققان احتمال دادن که استفاده اون از ترفند مرگ کاذب هم به طور کامل به شکلی آزادانه انجام میشه.

پس درست مانند مریضی خواب  مرغ مگس خوار هم شاید هر زمان که فرصتش رو پیدا کنه مرگ کاذب رو تجربه می کنه. اونا مارتین گنزالس بوم شناس دانشگاه برکلی در کالیفرنیا در این رابطه میگه: واسه نمونه در شبا که این پرنده نمی تونه غذا بخوره لازمه کمترین اندازه ممکن از انرژی خود رو مصرف کنن تا دمای بدنش رو حفظ کنه.

اون در ادامه میگه: حتی دیده شده که در طول بارانای سنگین هم که امکان غذا خوردن وجود نداره این پرنده به خوابی سنگین فرو میره (نیاز به یادآوریه که مرغ مگس خوار زنبوری در جریان بارانای کمی می تونه به شکار بره و این وسط هم طعمه حیوانات دیگه نمی شه).

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

وقتی که فصل جفت گیری این پرنده فرا می رسه، گونه های نر اون رنگ سبز آبی خود رو از دست میدن و در مقابل یه کلاه صورتی رنگ مایل به قرمز بر سر می کنن (تصویر شاخص مطلب) و آوازهایی قشنگتر سر میدن و بدین سان گونه های ماده رو به سمت خود جذب می کنن.

اما پس از اینکه گونه ماده دو تخم کوچیک خود رو که ابعادشان به اندازه دانه قهوه س، گذاشت اصلا اجاز نزدیک شدن گونه نر به آشیانه و به خصوص تخما رو نمی ده چراکه پرنده نر پرهای براقی داره و می تونه درندگان و دشمنان رو به سمت خود جذب کنه.

پرنده ماده شش دنگ حواس خود رو صرف مراقبت از تخم هاش می کنه. گنزالس میگه: مادر به صورت مستقیم به سمت آشیانه پرواز نمی کنه و عوضش به آرومی به اون نزدیک شده و پس از اینکه از واسه امنیت لونه و محیط دور و برش مطمئن شد به اون وارد می شه.

جوجه ها حدودا بعد از سه هفته از تخم بیرون میان و پرنده واسه سه هفته دیگه به اونا مخلوطی از شهد و مگس میده و بعد از تموم شدن این روند، جوجه ها بال گشوده و به سمت جهان دور و برشون به پرواز در میان.

در مورد محل زندگی این پرنده هم باید بگیم که بعضی از نواحی این جزیره به صورت کلی زیر کشت یه نوع محصول می رن و این یعنی مرغ مگس خوار شاید همیشه به مواد و وسایل لازم واسه ساختن آشیانه اش دسترسی نداره. در هر صورت برنامه خاصی واسه حفظ باقی موندن این پرنده در کوبا صورت نمی گیره اما از طرفی هم زندگی اون اصلا در برابر نابودی نیس.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *