نگاه نزدیک به ویندوز ۱۰ برای تلفن های هوشمند

مایکروسافت روز گذشته اولین پیش نمایش فنی ویندوز ۱۰ واسه تلفنای هوشمند رو در اختیار کاربران قرار داد اما از قرار معلوم، خیلی از موبایلای ویندوزی قادر به امتحان کردن نسخه معرفی شده نیستن و فقط تعداد کمی از دستگاه های موجود می تونن اونو اجرا کنن.

در ادامه می خوایم تا نگاهی نزدیک داشته باشیم به این نسخه پیش نمایش از ویندوز ۱۰ روی موبایل لومیا ۸۳۰، با سایت ما همراه باشین.

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

با Start screen شروع می کنیم، این صفحه ترکیبیه از المانای قبلی و البته جدید و در کل با نگاه اول کانسپت عادی ویندوز فون رو در ذهنتون به ارمغان می آورد. کاشیا با دو اندازه جدید هم ارائه شدن؛ یکی دارای اندازه بزرگ و دیگری یه کاشی عریض که به اندازه دو کاشی کشیده شده و انعطاف پذیری بیشتری رو در طراحی این بخش به نمایش میذاره.

قسمت تصویر پس زمینه هم دچار تغییراتی شده؛ در ویندوز ده کاشیا کمی محو تر شدن و تصویر پس زمینه رو میشه در زیر اونا دید و جلوه ای که به این منظور در نظر گرفته شده یکم نسبت به قبل طبیعی تر به نظر می رسه. بدیش اینه چگونگی نمایش کاشیا به شکل قدیمی، واسه آدمایی که طرح قبلی رو پسند می کردن، در دسترس نیس.

بخشی که تموم اپلیکیشنا رو به نمایش میذاره هم تغییراتی رو به خود دیده. اول اینکه دارای تصویر پس زمینه ای کم رنگ و محو شده و دوم، محیطی به نام اپلیکیشنای تازه نصب گشته به اون اضافه شده که هر اپ جدید در اون قرار می گیره.

با نگه داشتن دراز مدت انگشت در قسمت all apps یا تموم اپلیکیشنا متوجه یه تغییر دیگه هم میشیم. منویی که با اینکار ظاهر می شه، اندازه فونت هاش بزرگتر شدن و دیگه کل عرض صفحه رو پر نمی کنه.

در بخش اعلانات و هم اینکه دسترسی سریع، تجدید نظرای کوچیکی به عمل اومده. اعلانات به شکلی بزرگتر به نمایش در میان و در بخش دسترسی سریع، حال میشه تا ۴ اعلان رو به صورت همزمان در کنار هم دید (این عدد واسه موبایلای مجهز به نمایشگر بزرگتر به پنج هم می رسه). در کل این بخش به درستی کار نمی کنه و هنوز باگای زیادی در اون وجود دارن.

ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۰ واسه تلفنای هوشمند این امکان رو جفت و جور می کنن تا اپلیکیشنای گسترده با تغییراتی کوتاه روی وسایل جور واجور مانند موبایل، کامپیوتر، تبلت و حتی کنسول بازی ایکس باکس به اجرا درآیند.

در حالی که هسته اصلی سیستم عامل مایکروسافت آماده پذیرش این اپلیکیشنا هستش اما هنوز خود اپا واسه این منظور آماده نشده ان. اپ یا قسمت Settings یکی از مواردیه که جز دسته گسترده (Universal) حساب می شه و البته جز اولین نمونه هاییست که می تونیم به آزمایش اون بپردازیم.

همیشه یکی از ضعیف ترین قسمتا در ویندوز فون، بخش یا همون اپلیکیشن تنظیمات بوده که لیستی از گزینه ها رو بدون هیچ ترتیب خاصی در مقابل کاربران قرار داده و بعضی وقتا باعث پریشونی و گیجی اونا می شه. در نسخه جدید این مشکل با تعریف گروه بندیایی اولیه و کلی و بعد قرار دادن گزینه های در رابطه در هر کدوم از این گروه ها تا حد زیادی مرتفع گشته.

گروه های اولیه تعریف شده معنی و کاربردشان به طور کاملً روشنه ولی وقتی وارد هر کدوم از اونا میشیم هنوز با گزینه های زیاد و نامرتب بسیاری مواجه هستیم. البته نباید از خاطر برد که با یه نسخه پیش نمایش اولیه طرفیم که جای کار بسیاری داره و شایدً این دسته بندیا در آینده بهبود پیدا می کنن.

خیلی از گزینه ها در این قسمت فقط از ویندوز فون ۸ به ویندوز ۱۰، بدون هیچ تغییری منتقل گشته ان. به طور کامل مشخصه که بخشایی هم هنوز باید اصلاح شن، مثلا قسمت مربوط به تنظیمات کورتانا دارای طرح بندیایی بیریخت و البته ناتمامه.

کورتانا هم یه اپلیکیشن گسترده دیگه هستش و در نگاه اول، توانایی هاش با چیزی که در ویندوزفون ۸ ارائه شد فرقی نداره. اما به نوع فعالیت هاش که نگاه کنیم، متوجه فرق عملکردش میشیم.

کورتانا واقعا بهینه تر شده است؛ کافیه شماره یه پرواز رو جستجو کرده تا نتیجه های در رابطه رو به اطلاع شما برسونه. سفارشی کردن اطلاعات که براتون به تصویر کشیده می شه هم، یکی دیگه از قابلیتای جدید این دستیار صوتیه. هر نتیجه دارای بخش سه نقطه یا « "…" » است که به وسیله اون می تونین به دستیار دیجیتالی نامبرده حالی کنین که علاقه ای به این نتیجه جستجو ندارین.

یکپارچکی کورتانا با بقیه بخشای سیستم عامل مایکروسافت و عملکردش در اجرای دستورات رضایتبخشه و البته فعلا در این نسخه ً دستیار مورد بحث از قالب یا تم رنگی انتخابی کاربر پیروی نمی کنه و به رنگایی از پیش تعریف شده اکتفا کرده.

هنوز نمیشه تموم امکانات مربوط به کیبرد رو دید اما تغییرات چشمی قابل دیدن هستن؛ دکمه های شیفت و backspace با رنگایی دیگه از کلیدای الفبایی جدا شدن. با پایین نگه داشتن دکمه نقطه یا همون دات، کلیدهای جهت نمایی ظاهر شده که با به کار گیری اونا می تونین بیان کننده تایپ روی صفحه رو در جهتای دلخواه و بین متون جا به جا کنین.

File Explorer اپلیکیشن ساکن جدیدیه که به وسیله اون میتونین در میان فایلای تون در گوشی موبایل به گشت و گذار بپردازید. حدس زده می شه با نصب یه کارت حافظه جانبی روی موبایل، با کمک اپ یاد شده بتونیم به انتقال فایلا از روی این کارت به حافظه اصلی و بلعکس هم بپردازیم.

یکی دیگه از اپلیکیشنای گسترده موجود در این نسخه، Photosه که شدیدا به چیزی که در پیش نمایش ویندوز ۱۰ در نسخه دسکتاپ دیدیم شباهت داره. (البته این مسئله، یکی از اصلی ترین خواص اپای فراگیره) اپلیکیشن یاد شده دارای توانایی ویرایش ساده تصاویر هم بوده و بعضی از اطلاعات در رابطه به متادیتاهای عکسا رو هم به نمایش میذاره. بخش تنظیمات در رابطه به این اپ تا حد زیادی با بقیه تنظیماتی که در دیگه قسمتای سیستم عامل مشاهده کردیم فرق داره.

این نسخه مطمئنا چیزی نیس که در محصول پایانی می بینیم و بخشای خیلی از اون تموم نشده یا بدونآپدیت باقی مونده ان. اپلیکیشن جدید آفیس رو در میان اون نمی بینیم و خبری هم از اسکایپ و توانایی SMS کامل شده با اون نیس. همونجوری که قبلا هم گفته شد، نسخه مورد بحث از ویندوز ۱۰ روی تموم تلفنای تحت این پلتفرم قابل اجرا نیس و واسه امتحانش کردنش، دست کم به یه لومیا ۶۳۵ احتیاج دارین.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *