پایان نامه رشته حقوق : بورس اوراق بهادار

معامله دو گانه زمانی منعقد می شود که سرمایه گذار انتظار دارد تغییری عمده در دارایی پایه ( افزایش یا کاهش) رخ دهد اگر دارایی پایه تغییر عمده ای نکند این شخص در برابر مجموع قیمت پرداختی به خاطر اختیار دو گانه ضرر می کند چون این قرارداد برای فروشنده بسیار پر خطر است قیمت آن نسبت به هر یک از دو قرارداد اختیار خرید و قرارداد اختیار فروش بیشتر است.
قرارداد اختیار معامله با کمیت مضاعف
اختیار معامله با کمیت مضاعف قراردادی است که به واسطه آن خریدار حق پیدا می کند کمیت و مقدار دارایی پایه قرارداد را که اختیار خرید یا فروش آن را به دست آورده به همان قیمت توافقی افزایش دهد قرارداد اختیار معامله مضاعف بی شباهت به قرارداد اختیار خرید و فروش نیست تنها تفاوتش در این است که خریدار می تواند در صورت صلاحدید مقدار دارایی پایه را حسب مورد به جهت خرید یا فروش افزایش دهد این قرارداد برای فروشنده بسیار مخاطره انگیز است قیمت آن دو برابر قسمت اختیار خرید یا اختیار فروش عادی است قرارداد اختیار معامله مضاعف خود به دو نوع دیگر هم تقسیم می شوند که عبارتند از :

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

قرارداد اختیار خرید مضاعف دارایی پایه موضوع قرارداد : قراردادی است که به دارنده حق می دهد اگر تمایل داشت دو برابر مقدار دارایی پایه را از فروشنده به قیمت توافقی خریداری کند.
قرارداد اختیار فروش مضاعف دارایی پایه موضوع قرارداد : قراردادی است که به دارنده حق می دهد اگر تمایل داشت دو برابر مقدار دارایی پایه را به فروشنده و به قیمت توافقی به فروش رساند .
بند دوم: به اعتبار ارزش قرارداد
نظر به اینکه در قیمت توافق شده میان خریدار و فروشنده قرارداد اختیار با قیمت جاری و موجود در بازار رابطه مستقیم وجود دارد اختیار معامله را می توان از نظر ارزش معاملاتی به سه دسته (با ارزش)، (بی ارزش) و ( به ارزش) تقسیم کرد .
الف: اختیار معامله با ارزش
با توجه به تقسیم بندی قرارداد اختیار معامله به اختیار خرید و فروش ، به اختیار خریدی که قیمت جاری دارایی پایه آن در بازار بیشتر از قیمت توافقی آن باشد ( با ارزش) گفته می شود به این ترتیب باید گفت اگر در زمان سر رسید اختیار معاملات باشیم اصل بر اینست که تمام اختیاراتی که با ارزش محسوب می شوند اعمال گردند مگر اینکه هزینه معاملاتی آنقدر بالا باشد که بازده اعمال اختیار را خنثی نماید برخی شرکت های کار گزاری در حالتی که اعمال اختیار معامله به نفع دارنده آن باشد به صورت خود کار آن را اعمال می کنند و در اکثر بورس ها برای اعمال اختیار معامله های با ارزش قوانین مهم در نظر می گیرند.
ب: اختیار معامله به ارزش
جایی است که در آن قیمت جاری دارایی پایه در بازار برابر قیمت توافقی آن باشد . اختیار معامله به ارزش در صورت اجرا هیچ دستاوردمثبت یا منفی برای دارنده آن به همراه ندارد به قرارداد اختیار معامله به ارزش اختیار معامله « خنثی» یا «قیمت» نیز می گویند.
ج: اختیار معامله بی ارزش
اختیار خرید بی ارزش اختیاری است که قیمت جاری دارایی پایه آن در بازار کمتر از قیمت توافقی آن باشد و هم چنین اختیار فروشی که قیمت جاری دارایی پایه آن در بازار بیشتر از قیمت اعمال آن باشد اختیار فروش بی ارزش می گویند چنین اختیاری در صورت اجرا شدن برای دارنده اش دستاورد نقدی منفی در پی دارد این نوع اختیار معامله هرگز اعمال نمی شود چون فرد دارنده اختیار به دنبال کسب سود بیشتر و ریسک کمتر است که به این قرارداد روی آورده و حال اگر به اختیار معامله بی ارزش تن در دهد برای او حاصلی ندارد به این نوع اختیار معامله قرارداد اختیار معامله زیان آور یا بی قیمت نیز گفته می شود
بندسوم: به اعتبار سر رسید

قرارداد اختیار معامله به جهت سر رسید یا تاریخ انقضاء انواع مختلفی دارد که شایع ترین آن اختیار معامله آمریکایی ئ اختیار معامله اروپایی است. البته برخی نویسندگان معتقدند یک نوع دیگر هم وجود دارد به نام اختیار معامله آتلانتیک یا شبه آمریکایی که دراین نوع قرارداد قبل از انقضای اختیار خریدار فقط در تاریخ معینی می تواند آن را به اجرا گذارد که به آن اختیارات با زمان اجرای محدود نیز می گویند . به هرحال تقسیم بندی اصلی میان همان دو نوع اول است باید گفت این تقسیم بندی ربطی به موقعیت جرافیایی طرفین ندارد که به این نام معروف است و صرفاً زمان اجرای اختیار را بیان می کند بنابراین اختیار معامله اروپایی در بورس های آمریکا و اختیار معامله آمریکایی در بازارهای بورس های اروپا بسیار رایج است ولی اکثر اختیار معامله هایی که در بورس های مهم دنیا مطرح می شوند از نوع اختیار معامله آمریکایی هستند .
الف: اختیار معامله آمریکایی زمانی مطرح می شود که اختیار آن در هر زمان از طول دوره خود قابل اعمال است این قرارداد از زمان انعقاد تا سر رسید قابل اجراست یعنی خریدار هر وقت بخواهد می تواند آن را اجرا کند اختیارات انرژی شامل نفت خام و فرآورده ها معمولا آمریکایی هستند.

ب: اختیار معامله اروپایی قراردادی است که فقط در تاریخ سر رسید یا دوره کوتاهی که به مثابه دوره سر رسید است قابلیت اجرایی و خریدار فقط در زمان سر رسید می توان آن را اجرا کند. به همین علت خریدار در طول دوره قرارداد نمی تواند آن را اعمال کند در این گونه اختیارات خریدار باید میان انتقال اختیار معامله دیگری یا انتظار تا تاریخ انقضای یکی را انتخاب کند .
بند چهارم: به اعتبار نوع عرضه در بازار
قرارداد اختیار معامله به اعتبار نوع عرضه به اولیه و ثانویه تقسیم می شود اوراق جدید تازه انتشار یافته در بازار اولیه مورد معامله قرار می گیرند و بازار ثانویه نیز مکمل بازار اولیه و جزئی از بازارهای مالی است در این نوع بازار ها قیمت ها بر اساس ساز و کار عرضه و تقاضا تعیین می شود و شرایط لازم برای تبدیل دارایی های مالی به نقدینگی فراهم می شود بازارهای اولیه پایه و مقدمه ای برای بازارهای ثانویه به حساب می آیند در عرضه اولیه ناشر بابت فروش اوراق بهادار از سرمایه گذاران مبالغی دریافت می کند و از این طریق میزان سرمایه یا حجم نقدینگی خود را افزایش می دهد در حالی که در عرضه ثانویه دارندگان اوراق بهادار به عرضه عمومی اوراق تحت تملک خود اقدام می کند و وجهی از بابت عرضه اوراق عاید ناشر نمی شود .

الف: بازار اولیه اختیار معامله
آنچه در بازار اولیه مورد توجه است اینست که شرکت کنندگان در بازار دارایی ها را مستقیماً از منابع اولیه آن خریداری می کنند عرضه اولیه به دو شکل عمومی و خصوصی تقسیم می شوند عرضه اولیه عمومی باید نزد مقام ناظر بازار سرمایه به ثبت برسد و بر اساس مقررات ناشر مکلف است اطلاعات خاصی را در اختیار خریداران اوراق بهادار قراردهد. در عرضه خصوصی ثبت اوراق بهادار الزامی نیست اما ناشر باید اطلاعات کافی را در اختیار خریداران قراردهد در عرضه خصوصی سرمایه گذاران نهادهایی چون صندق ها و شرکت های سرمایه گذاری هستند که اوراق بهادار را به منظور سرمایه گذاری می خرند و قصد ندارند بلافاصله پس از خرید آن را مبادله کنند قرارداد اختیار معامله نیز چون سایر قراردادها در زمان انتشار در بازار اولیه دو سویه است یعنی از طرفی قرارداد اختیار معامله ابزاری برای بازارهای اولیه و از طرف دیگر بازارهای اولیه ابزاری در جهت استفاده انتشار دهندگان قراردادهای اختیار فراهم می آورند .
ب: بازار ثانویه
بازار ثانویه یا دست دوم در آن ابزارهای مالی در بازار اولیه قبلاً منتشر شده اند و در اینجا معامله و داد و ستد می شود این بازار مکمل بازار اولیه است بازارهای ثانویه غالباً از ساختاری رسمی و متشکل بهره مند هستند بورس اوراق بهادار نمونه مشخصی از این نوع بازارهاست و هم چنین بازارهای غیر رسمی و خارج از بورس نیز سهم وسیعی از بازار ثانویه را در اختیار دارند. به نظر می رسد چون بازار ثانویه کار فروش اوراق را تسهیل می کند و سبب افزایش نقدینگی اوراق بهادار می شود و نیز بازارهای دست دوم قیمت اوراق بهادار را تضمین می کند بیشتر به سمت کارایی و اثر بخشی حرکت می کند.بورس اوراق بهادار سازمان رسمی و تائید شده ای است که در اغلب کشورها با نظارت وزارت امور اقتصادی و دارایی بانک مرکزی و متشکل از تعدادی ( عضو) کارگزار برای تسهیل معاملات دست دوم اوراق بهادار پدید آمده است .

بند پنجم: به اعتبار نوع بازار
قراردادهای اختیار معامله به اعتبار نوع بازاری که این قراردادها در آن معامله می شوند به دو نوع قابل معامله در بازار بورس و قابل معامله در بازار ( خارج از بورس ) تقسیم می شوند مطابق بند سوم ماده یکم قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال 1384 بورس اوراق بهادار بازاری متشکل و خود انتظام است که اوراق بهادار در آن بوسیله کارگزاران یا معامله گران طبق مقررات این قانون مورد داد و ستد قرار می گیرد و هم چنین برابر بند هشتم ماده یکم قانون گفته شده بازار خارج از بورس بازاری است که در قالب شبکه ارتباط الکترونیک یا غیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *