چگونه از فاش شدن رمزهای عبورمان مطلع شویم؟

در سرتاسر اینترنت وبسایتایی وجود دارن که شامل رمزهای عبور معلوم شده هستن. هکرها هم خیلی راحت می تونن به سراغ این وبسایتا برن و تموم اسمای کاربری و پسوردهای معلوم شده رو دانلود کنن و از اونا در جهت هک کردن حسابای کاربری افراد بهره بگیرن.

واسه همینه که نباید از یه پسورد واسه حسابای کاربری جور واجور استفاده کرد. چون که در این صورت با هک شدن یکی از این حسابا، احتمال از دست رفتن مابقی هم هست. اما چیجوری باید بفهمیم که یه سایت ایمنه یا نه؟ اصلا راهی هست که بشه با اون از معلوم شدن رمزهای عبور باخبر شد؟

چیجوری بفهمیم که حسابای کاربریمان در خطر هستن؟

سایت Troy Hunt’s Have I Been Pwned، لیستی از اسمای کاربری و رمزهای عمومی که قبلا معلوم شدن رو در دیتابیس خود ذخیره کرده. تقریبا هر سایتی که در فضای وب یا دارک وب دارای یه مشکل فنی بوده، در لیست بلند بالای Have I Been Pwned جای گرفته. همین موضوع این امکان رو بهتون میده که با ورود به این سایت بتونین از نواقص امنیتی حسابای خود قبل اینکه مشکل بزرگی اتفاق بیفته، با خبر شید.

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

واسه به کار گیری Have I Been Pwned هم فقط کافیه وارد این سایت شید و در نوار جستجوی اون نام کاربری یا ایمیل نشانی خود رو جستجو کنین. نتیجه به شما نشون میده که تا حالا از نام کاربری یا ایمیل تون روی وبسایتای موجود در دیتابیس Have I Been Pwned استفاده کردین یا نه.

اگه از ایمیل نشانی یا نام کاربری تون روی وبسایتایی که قبلا مورد حمله هکرها قرار گرفتن استفاده کرده باشین، Have I Been Pwned رنگ قرمزی به خود میگیره و شما رو از تعداد وبسایتای مشکل داری که در اونا ثبت نام کردین باخبر می کنه. اگه کمی هم به سمت پایین صفحه اسکرول کنین، اطلاعات بیشتری در اختیارتون قرار میگیره و می تونین ببینین که Have I Been Pwned دقیقا درباره چی وبسایتایی به شما اخطار میده.

باحال اینجاس که بدونین می تونین با ثبت نام در Have I Been Pwned، از بروز مشکلات امنیتی با خبر شید. فقط لازمه که روی لینک Notify me when I get pwned، کلیک کنین و با درج ایمیل خود، اگه واسه وبسایتایی که در اون عضو هستین مشکلی اتفاق، Have I Been Pwned به شما اخطار دهد.

علاوه بر این، می تونین امنیت رمزهای عبورتون هم با Have I Been Pwned بررسی کنین. چون که در این سایت بخشی هم به رمز عبور اختصاص داده شده که می تونین به اون با کلیک روی Password یا این لینک، وارد شید. بعد فقط باید پسوردتان رو در نوار جستجوی سایت تایپ کنین و در آخر با کلیک روی کلید Pwned از وضعیت امنیتی اون با خبر شید.

البته این رو هم یادتون نره که نباید به هر سایتی اعتماد کرد و رمز عبور خود رو به دست اونا سپرد. چون که احتمال این هست که اون سایت از ایمیل و رمز عبورتون واسه دسترسی به حسابای کاربری مهم استفاده کنه. اما از واسه Have I Been Pwned خیال تون راحت باشه. ایمنه و میشه تا اندازه زیادی به اون اطمینان کرد.

در آخر هم بهتره دوباره یاد آور شیم که نباید از یه پسورد روی تموم حسابای کاربری استفاده کرد. این یه اشتباه بزرگه و می تونه حسابی به ضررتون تموم شه. ممکنه بگید که نگهداشتن رمزهای پیچیده و سخت مشکله. اما حالا خوبیش اینه تکنولوژی امروز ما واسه این نیاز پاسخای مناسبی داره.

حالا پسورد منیجرهای قدرتمندی مانند لست پس و ۱Password داریم که می تونیم به کمکشون رمزهای پیچیده و خاص تولید کنیم و نگران فراموش کردن اونا هم نباشیم. پس اگه امنیت حسابای کاربری تون واسه شما اهمیت زیادی داره، بهتره خیلی سریع به سراغ یکی از این اپلیکیشنا برید و درهای نفوذ رو روی هکرها ببندین.

در سایت ما بخونین:

هفت ترفند اندروید که احتیاجی به روت بودن دستگاه ندارن

شش کاری که بدون روت کردن موبایل اندرویدی می تونین انجام بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *