۱۰ مورد از آثار باستانی مصر

باستان یکی از تمدنای بزرگ دنیاس.پس از ظهور پادشاهی متحد در سال ۳۱۵۰ قبل از میلاد ، یه سری از سلسله های پادشاهی در مصر واسه سه هزار سال بعدی در اون حکومت می کردن. در طول این دوره طولانی و باور نکردنی ، مصریان باستان بعضی از مشهورترین آثار باستانی رو ساختن که هنوزم باقیه. در این مقاله می خوایم ۱۰ مورد از آثار باستانی جذاب مصر رو بگیم.

۱۰.معبد حتشپسوت (Hatshepsut):

معبد حتشپسوت-Hatshepsut

معبد یادبود حتشپسوت، که در دوران ۱۴۷۹ قبل از میلاد در مصر فرمانروایی و حکمرانی می کرد ، در زیر صخره دیر ال بهاری در کرانه باختری رود رسیدن واقع شده.این یه ساختار ستون داره که از راه معماری به نام سنموت که معمار سلطنتی بوده ، طراحی و اجرا شده. این معبد بیشتر واسه عبادت و احترام به خدای آمون ساخته شده بود. این معبد همونجوریکه ذکر شد در کنار صخره ایجاد شده و دارای تراس سه لایه ایه که ۳۰ متر ارتفاع داره. این تراسا از راه پلکانای طولانی به هم وصل شدن و از راه باغ هم محاصره گشته ان.

۹.هرم خمیده:

هرم خمیده-bent_pyramid

هرم خمیده که در دشهور واقع شده ، دومین هرمیه که از راه فرعون سنفرو ساخته شده. به شکل مرموزی ، هرم از صحرا در زاویه ۵۵ درجه بالا میره و بعد یهویی به یه زاویه ۴۳ درجه تغییر می کنه. یه نظریه بر اون هستش که با در نظر گرفتن شیب زاویه اصلی، وزن باید در اتاقای داخلی بالا بره و راه ها هم بزرگ تر شه. بخاطر این سازندگان زاویه کم عمق تری رو در پیش گرفتن. این تنها هرم در مصره که پوشش خارجی از سنگ آهک صیقلی، هنوزم دست نخورده باقی مونده.

۸.هرم پلکانی جوزر:

هرم پلکانی جوزر-Djoser

هرم پلکانی جوزر در گورستان سقاره واقع شده و یکی از اولین اهرام ساخته شده در دروان مصر باستانه.این بنا در سده ۲۷ قبل از میلاد واسه عنوان مکانی واسه به خاکسپاری فرعون جوزر از راه وزیرش ایمهوتپ ساخته شد. این بنای باستانی در اول به عنوان یه مکان سنتی با سقف صاف ساخته شد اما بعد از پایان سلطنت جوزر به یه هرم پلکانی به شش لایه تبدیل شد و ارتفاع اون به ۲۰۴ فوت(۶۲ متر) رسید. اتاقای دفن در این هرم به صورت زیر زمینی و در تونلای پرپیچ وخم مخفیه.

۷.معبد اقصر (Luxor Temple):

معبد اقصر-Luxor

معبد اقصر در کرانه شرقی رود رسیدن و وسط شهر باستانی تبس واقع شده و در سال ۱۴۰۰ قبل از میلاد در طول پادشاهی جدید بنا شد. این معبد به سه تن از خدایان مصر به اسمای آمون، موت و چونز اختصاص پیدا کرده بود. معبد باستانی مرکز جشنواره های بزرگی مانند اوپت هم بوده. در طول جشنای هرساله، مجسمه های خدایان در امتداد خیابون ابولهول به معبد اقصر همراهی می شدن.

۶.ابولهول بزرگ جیزه:

این مجسمه در فلات جیزه واقع شده و یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین آثار باستانی در جهان است اما حقایق اساسی در مورد اون از جمله اینکه مجسمه از روی صورت کی ساخته شده و اصلا مربوط به چه کسیه ، بحثایی هست. با وجود کوچیک تر بودن این مجسمه نسبت به اهرام دور و بر اون ، هنوزم میشه گفت که ابولهول یکی از بزرگ ترین مجسمه های کامل در دنیاس. با وجود دلایل مخالف و نقطه نظرات متفاوت در طول چند سال ، هنوزم دیدگاه سنتی عقیده داره که مجسه ابولهول بزرگ تقریبا در ۲۵۰۰ قبل از میلاد از راه فرعون خفرع ساخته شده.

۵.هرم سرخ:

هرم سرخ-Red-Pyramid

این هرم از راه فرعون سنفرو ساخته شده. هرم سرخ اولین تلاش موفقیت آمیز جهانیان در ساخت هرمای واقعی با دیواره های صاف بوده. با وجود ۱۰۴ متر ارتفاع، این هرم چهارمین هرم بلندیه که در مصر ساخته شده. اون چیزی که واقعا این هرم رو امروزه خاص کرده ، کمبود ازدحام در اون هستش.

۴.دره پادشاهان:

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

دره پادشاهان دره ای در مصره که در سده ۱۶ تا ۱۱ قبل از میلاد ساخته شده. مقبره واسه پادشاهان و تسلط زادگان پادشاهی جدید ساخته شده بود. این دره شامل ۶۳ مقبره و اتاقه که هر کدوم اندازه های مختلفی دارن. مقبره سلطنتی با صحنه هایی از اساطیر مصر تزئین و سرنخی در مورد عقاید و آیین تشییع جنازه اون دوره س.تنها مقبره مشهور توت عنخ آمون از بدترین دزدی آرامگاه در امان مونده.

۳.ابوسمبل:

ابوسیمبل یه سایت باستان شناسی شامل دو معبد بزرگ سنگی در جنوب مصر در ساحل غربی دریاچه ناصره. معابد دوقلو در اصل از کوهستان در زمان سلطنت فرعون رامسس بزرگ در سده سیزدهم قبل از میلاد کنده کاری شده بودن.در سال ۱۹۶۰ دولت مصر در حال ایجاد سدی روی دریاچه ناصر بود و از نظر باستان شناسا با اینکار ،این مکان به زیر آب فرو می رفت. بخاطر اینم دولت تصمیم به جابه جایی اون گرفت. اینکار با اینکه سخت و غیر قابل تحمل بود ولی خوب انجام شد.

۲.کرنک:

کرنک با اینکه شدیدا از بین رفته اما این بنا هم اونقدر یکی از بهترین سایتای باستانی در مصره. کرنک یکی از بزرگ ترین مکانای مذهبی در جهان است و نشون دهنده نتیجه کار ترکیبی از نسلای خیلی از سازندگان مصریه.بیشتر کارای کرنک از راه فراعنه پادشاهی جدید (۱۵۷۰-۱۱۰۰ قبل از میلاد) انجام شد.معبد کرنک شامل سه معبد اصلی، معابد کوچیک تر محدود در خشکی، و چند معبد خارجی واقع در ۲.۵ کیلومتری شمال اقصره.یکی از معروف ترین ساختمونای کرنک، تالار ستون داریه که از ۱۳۴ ستون بسیار بزرگ در ۱۶ ردیف ساخته شده.

۱.اهرام جیزه:

اهرام جیزه-Pyramids

گورستان جیزه ، واقع در نزدیکی حومه جنوب غربی قاهره، میزبان معروف ترین بناهای تاریخی مصر باستان است.اهرام جیزه درزمان سه نسل ساخته شد. این سه نسل شامل خوفو، خفرع و منکورعه. هرم بزرگ خوفو یکی از قدیمی ترین و تنها باقی مونده از عجایب هفتگانه جهان باستان است.بیشتر از ۲ میلیون بلوک ساختمانی واسه ساخت این هرم استفاده شده و ۲۰ سال ساخت اون زمان برده.این هرم الهام بخش، ۱۳۹ متر ارتفاع داره که اونو به یکی از بزرگ ترین اهرام در مصر تبدیل کرده. هرم خوفو دارای سه اتاق دفن اجساده.

دانستنیای خواندنی درباره مصر

محبوب ترین شهرهای قاره آفریقا واسه گردشگری

تور مصر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *