۱۰ کودتای تکان‌دهنده دنیا+عکس

در این گزارش نگاهی داریم به بعضی کودتاهای جهان که شاید کسی متوجه اتفاق افتادنشان نشده، ولی تونسته ان موثر واقع شن.

مجله مهر – شراره داودی:کودتا واسه بیشتر ما یادآور خاطرات «کودتای ۲۸ مرداد» است؛ کودتا در تعریف ذهنی ما رویدادیه که گروه های نظامی و سیاسی واسه براندازی حکومت وقت انجام میدن. البته در علوم سیاسی از کودتا اینجور یاد می شه: «شگردی سیاسی که اتحاد سیاسی غیرقانونی واسه براندازی رهبران حکومت موجود از راه خشونت یا تهدید انجام می شه.»

بیشتر کودتاهای جهان با خشونت همراه بوده ان و معمولا برنامه ریزی اون ها به شکلی بوده تا در آخر شخصیت های سیاسی رو اعدام کنن؛ کودتا با اینکه تو یه روز اتفاق می افتد، اما به ماه ها و بعضی وقتا سال ها برنامه ریزی نیاز داره.

کودتاهای موفق اون هایی بوده ان که با عملیات های چند جانبه مخفی و با به کار گیری تبلیغات رسانه ای و روانی تونسته ان تغییر رژیم داشته باشن و ارتش رو به خدمت خود در بیارن.

در این گزارش نگاهی داریم به ۱۰ کودتای تاریخ که تاثیر خیلی عجیبی در شرایط جامعه ها داشته ان.

کودتای استوار

در سال ۱۹۸۰مردم کشور کوچیک سورینام در امریکای جنوبی فهمیدن که حکومت شون تو یه کودتای نظامی سرنگون شده. «دِسی بوترز» رهبری این کودتا رو برعهده داشت و تونست این کار رو با تنها ۱۶ مرد دیگه انجام بده که از همین رو به کودتای استوار معروف شدن.

در روز کودتا این مردان به ایستگاه پلیس سوینام حمله کردن ونخست وزیر رو به زندان انداختن، بعد از اون به سرعت حکومت نظامی اعلام شد و تغییر رژیم هم اتفاق افتاد.

در سال ۱۹۸۲ بوترز در مراسم اعدام کسائی که با حکومت نظامی مخالف بودن، شرکت کرد. در این مراسم که به عنوان قتل دسامبر از اون یاد می شه، ۱۵ نفر شامل خبرنگاران و وکلا اعدام شدن. موضوع تکون دهنده بیشتر از این جهت بود که بوترز با وجود اینکه متهم به قتل بود، در سال ۲۰۱۰ تونست رئیس جمهور شه و واسه اینکه از محاکمه خودش در دادگاه جلوگیری کنه، قانون تازه ای رو به قانون کشور اضافه کرد تا خودشو تبرئه کنه. بوترز بازم بر سورینام حکومت می کنه.

کودتای بدون خون ریزی برمه

با اینکه خیلی از کودتاهای دنیا به افراد سیاسی برمیگرده و این کار رو هم با به کار گیری راه های نظامی انجام میدن، اما در تاریخ کودتاهای نظامی رو هم می توان یافت که بدون خون ریزی بوده ان. کودتای سال ۱۹۶۲ در برمه یکی از این کودتاهای بدون خون ریزی بوده که اجرای اون رو تنها پسر ژنرال سائو عهده داشته.

صبح روز دوم مارس ۱۹۶۲ ژنرال نِویین تونست کودتایی رو رهبری کنه که طی اون دولت ضد فاشیستی برمه کنار گذاشته شه و البته این اتفاق با کمترین اندازه خشونت رخ می دهد. در این باره روایت های مختلفی هم هست؛ بعضی می می گن این کودتا با هماهنگی نظامی ها و در دست داشتن قدرت فرماندهان و ژنرال ها اتفاق افتاده، روایت دیگه می گوید نِویین تونسته بدون هیچ فشاری قدرت رو در دست بگیره. در آخر نتیجه این بوده که دولت نظامی برمه در مقابل چشمون مردم از ثبات سیاسی می افتد. البته این وسط بعضی می می گن این کودتا با اینکه حکومت فاسدی رو برکنار کرده، اما باعث روی کار اومدن شبه نظامیان فاسد شده ولی این موضوع باعث نمی شه موفقیت کودتا رو ندیده بگیریم.

کودتای بکر صدقی

۲۹ اکتبر ۱۹۳۶علاوه بر اینکه اولین کودتای عراق شکل گرفت، بلکه در میان کشورای عربی هم اولین بود. این کودتا به رهبری ژنرال بکر صدقی بود که باعث سرنگونینخست وزیر وقت-یاسین ال هاشمی شد و حکومت حکمت سلیمان جای اون رو گرفت. مهم ترین نکته در این کودتا این بود که صدقی خودش قدرت رو در دست گرفت و به عنوان فرمانده نیروهای مسلح مشغول به فعالیت شد.

در زمان کودتا یاسین ال هاشمی خارج از شهر بود و بکر صدقی با در دست گرفتن کنترل ارتش تونست خیلی راحت و با مقاومت کم کودتا رو پیش ببره. داستان از جایی شروع شد که ۱۱ هواپیماهی نظامی کاغذای سیاسی کشوری رو در بغداد روی سر مردم ریختند. کاغذهایی که اطلاعاتی دربارهنخست وزیر و نامه استعفای اون رو که خود صدقی اون ها رو امضا کرده بود، داشتن. وزیر دفاع واسه مقابله با این موضوع به بغداد برمی گشت که صدقی دو مرد رو واسه ترور اون و هاشمی فرستاد. صدقی در بغداد و همراهی ارتش تونست زمام کارها رو در دست بگیره. با این حال این کودتای موفق تنها یه سال دووم داشت و سال ۱۹۳۷ صدقی ترور شد.

جنبش افسران آزاد

جنبشی که منتهی به انقلاب سال ۱۹۵۲ در مصر و میان نا آرومی های سیاسی شد. از سال ۱۸۸۲ که انگلستان، مصر رو اشغال کرده بود، اصلا جای تعجب نیس که گروه های مخالف با این نیروهای حاکم رشد داشته باشن.

در اواخر سال ۱۹۵۱ گروه مقاومت مصر برنامه هایی مبنی بر حمله به مراکز حمل و نقل و ادارات انگلیسی ریخت. پلیس مصر به جای دستگیری این شورشیان از اون ها پشتیبانی می کنه و در جواب هم این بریتانیایی ها بودن که به ایستگاه های پلیس حمله مصر حمله کردن، این اتفاق ها شروع شورشی بزرگ بود که نشون می داد مصر واسه تغییر آماده شده.

گروهی که نام خودشون رو افسران آزاد گذاشته بودن و رهبری شون رو دوش محمد نجیب و هابیل ناصر بود، با پشتیبانی اخوان المسلمین و جنبش دموکراتیک کمونیستی واسه کودتا طرح ریزی کردن و برنامه از جایی شروع می شه که افسران آزاد کودتا رو با دستگیری مردانی از ملک فاروق شروع و بعد به سمت پایتخت پرواز می کنن. صبح روز بعد در رادیو اعلام می کنن که انقلاب شده و این موضوع باعث انصراف ملک فاروق می شه و پس از این اتفاق محمد نجیب به عنوان اولین رئیس جمهور مصر رسما برگزیده می شه.

انقلاب آزادی خواهی

بر خلاف خیلی از کودتاهای نظامی که در مدت چند روز به نتیجه می رسیدن، این کودتا در آرژانتین یه ماهی طول می کشد. اگه خوان پرون در سال ۱۹۵۲ به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد، به دلیل این بود که پشتیبانی های زیادی رو در سراسر کشور و زمان مشکلات اقتصادی به دست آورده بود.

انقلابیون در ۱۶ ژوئن ۱۹۵۵ سی هواپیما از ارتش و نیروی دریایی رو بمباران کردن، در اون شب طرفداران پرون چندین کلیسا رو به آتیش کشیدن و حکومت در همون شب و میان آشوب بسیار سقوط کرد.

در ۱۹ سپتامبر شهرستان مادرل پلاتا هم بمباران شد و رئیس جمهور پرون از ترس جنگ همه جانبه داخلی از کشور فرار می کنه و لوناردو که رهبری کودتا رو رو دوش داره خودشو به عنوان رئیس دولت معرفی می کنه، اما این موضوع خیلی طول نمی کشد و پدرو آرامبورا به شکل رسمی رئیس جمهور آرژانتین می شه.

قیام ووچانگ

به دام انداختن دشمن در زمین خودشون بهترین کلید هر کودتای موفقیه، اما چه اتفاقی می افتد که حتی خود انقلابیون هم غافلگیر شن؟ در ۱۰ اکتبر ۱۹۱۱ دقیقا اینجور اتفاقی واسه گروهی از انقلابیون در چین افتاد، منفجر شدن بمبی الابختکی باعث شد اون ها کودتا رو در همون روز شروع کنن.

با کمک ارتش چین جدید، تونستن شهر ووچانگ رو در کمتر از یه روز بگیرن. در کمال تعجب سلسله چینگ عکس العمل زیادی به این شورش نشون نداد و در نتیجه این انقلابیون بودن که تونستن همه چیز رو در دست بگیرن. ۱۵ منطقه دیگه هم به طور جداگونه با انقلابیون دیدار کردن و پایه تازه ای از چین رو بنا گذاشتن که در اون تونستن به دو هزار سال حکومت شاهنشاهی در سراسر کشور پایان بدن.

انقلاب ثور

افغانستان در طول دهه ۱۹۷۰ کشوری با مشکلات زیاد سیاسی بود. در سال ۱۹۷۳ محمد داود خان رهبری کودتای علیه شاه رو رو دوش داشت و خودش اولین رئیس جمهور افغانستان شد. پس از سرنگونی سلطنت، با اینکه فعالیت های داود زیاد بود، اما حزب دموکراتیک خلق هم ایده هایی رو واسه کشور داشت و این وسط داود به دلیل اینکه از طرف این حزب احساس خطر می کرد، بعضی از رهبران اون ها رو دستگیر کرد، اما انقلاب ثور از جایی به وجود اومد که حفیظ الله امین، یکی از همین رهبران در بازداشت خونگی موند و با برنامه ریزی ها و رسوندن دستوراتی به مقامات نظامی از راه خونواده اش تونست توجه ارتش و نیروی هوایی رو جلب کنه.

در ۲۷ آوریل ۱۹۷۸ اتحاد جماهیر شوروی با جنگنده های خود به کاخ ملی حمله کرد و این حملات رو تا شب ادامه داد، صبح روز بعد سربازان کاخ رو محاصره کردن و داود هم دستور تسلیم داد. با این حال داود رو به ضرب گلوله از پای در آوردن و سال ۲۰۰۸ بود که جسد اون ۲۷ نفر از اعضای خونواده اش که شامل همسر و بچه هاش می شد رو تو یه گور دسته جمعی پیدا کردن.

شب چاقوهای بلند

در سال ۱۹۳۴ آدولف هیتلر کودتای موفقیت آمیزی رو علیه مردم خودش درست کرد که از اون به عنوان «عملیات پاکسازی خون» نام می برد. با این حال در تاریخ از اون با نام «شب چاقوهای بلند» یاد می کنن و اون رو یکی از گول زننده ترین کودتاهای دنیا می دانند.

بعد از اینکه در سال ۱۹۳۳ هیتلر در آلمان به قدرت می رسد،نیروی پلیس نازی که تا مدت ها به این نام خونده می شدن، علاقه داشتن به عنوان ارتش ملی آلمان شناخته شن، اما هیتلر برنامه های دیگری داشت و در یکی از سخنرانی های خود، اون ها رو درمانی واسه دیپلمات های خارجی خودش دونست.

۶ صبح روز ۳۰ ژوئن ۱۹۳۴ هیتلر با چند مرد به هالی در مونیخ می رود و با دستگیری افسران رده بالای پلیس نازی این گروه رو از بین می برد. تا ساعت ۱۰ همون روز خیلی از افراد این سازمان جمع شده بودن و به زندان برده شدن. تا سه روز بعد بیشتر این افراد در سلول های خودشون با هفت تیر خود کشی کردن و همه دلایل هم از بین برده شد. هم اینکه اعلام مرگ این افراد ممنوع اعلام گردید، از همین رو تعداد دقیقی از کشته شدگان اون شب در دست نیس و بعضی فکر می کنند تا ۱۰۰۰ نفر به قتل رسیدن.

۱۱ سپتامبر دیگه

در ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ فرمانده ارتش شیلی، ژنرال آگوستو پینوشه، کودتای خود علیه رئیس جمهور مارکسیسیتی سالوادور آلنده رو شروع کرد. همه چیز از صبحی شروع شد که پینوشه در رادیو اعلام کرد که آلنده باید همه اختیارات پلیس رو به ارتش منتقل کنه. آلنده به جای این کار سخنرانی درباره آزادی شیلی سر داد و همراه با خونواده اش در کاخ ریاست جمهوری واسه حملات احتمالی آماده شد. در کاخ، آلنده خود رو با مسلسل هایی که از فیدل کاسترو هدیه گرفته بود، آماده کرد و منتظر موند، ساعت ۹:۳۰ صبح جنگ با ورود تانک ها در گرفت.

رئیس جمهور به همراه جمعی از مردانی که هنوز به اون وفادار بودن، به تانک ها شلیک می کردن و واسه اینکه بتونن تانک ها رو سردرگم کنن، از پنجره ای به پنجره دیگه می رفتن. ژنرال پینوشه، آلنده رو تهدید کرد که به کاخ حمله می کنه، اما آلنده بازم مقاومت می کرد و عوضش از زنان و کودکان خواست که کاخ رو تا وقتی که اون و مردان تا دم مرگ ایستادگی می کنن، ترک کنن. در همین شرایط ۱۸ راکت به سمت کاخ شلیک شد و آلنده مسلسل رو به سمت خودش گرفت تا نتونن اون رو دستگیر کنن. بعد از ظهر همون روز همه چیز در شیلی تحت سلطه ژنرال پینوشه بود.

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

عملیات PBSUCCESS

از کودتای ۱۹۵۴ در گواتمالا تنها یه عملیات مخفی بوسیله سیا تایید شده که اون رو رئیس جمهور آیزنهاور رهبری کرده بود و هدف از انجام اون سرنگونی رهبر منتخب جیکوب آربنز بوده.

یه سال قبل از این آربنز هزاران هکتار زمین که واسه شرکت های میوه امریکایی بود رو مصادره کرده و این کار خشم امرکیایی رو برانگیخته بود. در ماه آگوست ۱۹۵۳ سازمان سیا برنامه ریزی های واسه کودتا و بی ثبات کردن کشور رو شروع کرد، عملیاتی که از اون با نام PBSUCCESS یاد می کنن. برنامه از این قرار بود که امریکا از شورشیان در گواتمالا پشتیبانی کنه، بدون اینکه کسی متوجه حضور اون ها شه.

نیروهای شورشی در گواتمالا تحت رهبری کارلوس کاستیلو بودن و بوسیله یه افسر سیا آموزش دیده بود. جنگ روانی سیا و به کار گیری برنامه های تلویزیون و رادیو از دیگر راه هایی بود که اون ها واسه براندازی حکومت در پیش گرفتن.

در روز حمله با اینکه کودتا شکست خورده به نظر می رسید، اما شورشیان خود رو پیروز میدون معرفی کردن، این وسط امریکا دو بمب دودزای بی خطر رو به گواتمالا فرستاد و اون ها هم این بمب ها رو منفجر کردن و این اتفاق توهم پیروزی شورشیان رو بیشتر از قبل کرد. به خاطر همین آربنز انصراف داد و ۱۰ روز بعد کارولس کاسیلو آرماس قسم تازه ای واسه ریاست جمهوری خورد و پس از اون بود که سازمان سیا از عنوان PBSUCCESS واسه تغییراتی که می خواست در رژیم ها داشته باشه رو استفاده کرد.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *