مرداد ۱۶, ۱۳۹۹

۱۱ روش نگهداری و تمیز کردن محصولات چرمی

نگهداری اجناس چرمی

وسایلی که از چرم جفت و جور شدن، نفیس هستن و واسه بالا بردن دووم شون نیاز به مراقبت بیشتری دارن. وگرنه ظاهر زیبایشان رو از دست میدن و باید قید هزینه ای رو که واسه خریدشون صرف کردین، بزنین و کالای جدیدی بخرین. در این مقاله با روشای نگهداری و تمیز کردن اجناس چرمی آشنا میشین.

 1. مراقبت در برابر رطوبت

چرم نسبت به رطوبت حساسه و اگه در محل تاریک و مرطوبی نگهداری شه احتمال کپک زدن اون هست. به خاطر همین هیچ وقت لباس یا کیف و کفش چرمی رو در حالی که خیسه داخل کمد یا جعبه نذارین . می تونین روش اونو با به کار گیری یکدست جفت و جور شده از الیاف طبیعی که جنس لطیفی داره خشک کنین. اگه قسمتای داخلی محصول خیس شدن، اونو در برابر هوا بذارین و وقتی مطمئن شدید به طور کامل خشک شده و نم نداره داخل کمد قرارش بدین.

 1. مراقبت در برابر گرد و خاک

نگهداری اجناس چرمی

یکی دیگه از مواردی که باید نسبت به اون حساس باشین، گرد و غباره. نشستن گرد و غبار روی شکلای جور واجور کیف دستی و دوشی چرم مردونه یا بقیه اجناس جفت و جور شده از چرم عمر این جنسا رو پایین می آورد. به خاطر همین هیچوقت این موارد رو بدون کاور پارچه ای داخل کمد نذارین . اگه متوجه نشستن گرد و غبار شدید با یکدست نخی لطیف و خشک گرد و غبار رو از سطح اجناس پاک کنین.

نکته: نگهداری از اجناس چرمی داخل کاور پلاستیکی خطرناکه، چون این کاورها می تونن رطوبت کیف یا کفش رو نگه دارن و باعث کپک زدن وسایل چرمی شما شن. به خاطر همین پیشنهاد می شه از کاورهای پارچه ای استفاده کنین.

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

 1. عجله نکنین

اشتباه عادی خیلی از افراد علاقه مند به اجناس چرمی اینه که بعد از واکس زدن به چرم فرصت کافی واسه جذب واکس رو نمی دن و فورا ازش استفاده می کنن. بهتره یه شب قبل از به کار گیری کیف یا کفش چرمی تون اونو واکس بزنین و بذارین واکس خوب به خورد محصول بره. وگرنه احتمال اینکه گرد و غبار بیشتری به دلیل رطوبت واکس روی اون بشینه یا رنگ اون تیره شه، هست.

 1. آفتاب زده نشه

اجناس چرمی نسبت به آفتاب حساس هستن و اثرات داغون کننده نور آفتاب روی چرما جبران ناپذیره. به خاطر همین پیشنهاد می شه روزای آفتابی بهار یا تابستون رو بدون حضور کیف و کفش چرمی و با به کار گیری وسایل پارچه ای یا حصیری سپری کنین. در بقیه فصلا هم بهتره وسایل چرمی تون رو تا حد امکان در برابر نور خورشید قرار ندین.

 1. عطر نزنین

خیلیا به جای اینکه عطر رو روی بدن شون اسپری کنن، اونو روی لباس میزنن. این کار شاید واسه کیفیت لباسای پارچه ای مشکل خاصی ایجاد نکنه، اما به لباسای چرمی آسیب جدی می زنه. الکل و بقیه مواد تشکیل دهنده عطر باعث از بین رفتن کیفیت چرم شده و می تونن روی رنگ اون تاثیر بذارن و باعث تغییرش شن.

 1. چرم رو تو منگنه نذارین

همیشه واسه لباسا یا کیف و کفش چرمی تون فضای مناسبی رو در نظر بگیرین. مثلا نباید هیچ وقت کت یا اورال چرمی تون رو روی رگال بین یه عالمه از لباسای دیگه بذارین که به اون فشار می آورد. هم اینکه نباید روی کیف و کفش تون، کیف و کفشای دیگری بذارین. فشار باعث تغییر فرم و ترک برداشتن چرم می شه. اگه دوست دارین فرم اجناس چرمی تون خوب حفظ شه، می تونین طی یه مدت که از اونا استفاده نمی کنین، داخل شون رو با روزنامه یا تیکه پارچه پر کنین.

 1. نذارین خشک شه

چرم استعداد خشک شدن و ترک خوردن داره؛ اما کافیه هر چند وقت یه بار با به کار گیری واکس چرم اونو برق بندازین تا هم مثل روز اولش قشنگتر شه و هم مانع از ترک خوردن سطح اون شید. بعضی افراد میگن به کار گیری روغن بچه هم واسه چرب کردن اجناس کوچیک تر مثل کیف پول چرم زنونه و دخترانه خوبه؛ اما اگه امکانش رو دارین بهتره سراغ واکس چرم برید.

 1. اگه لک شد

نگهداری اجناس چرمی

افتادن لکه روی لباسای چرمی و از بین نبردن اون باعث خراب شدن این لباسا می شه. به خاطر همین پیشنهاد می شه در صورت لک شدن این وسایل، اول با یه دستمال خشک پاک شون کنین. اگه با دستمال خشک درست نشدن، می تونین سراغ یکدست مرطوب که به مقداری مایع ظرفشویی یا صابون آغشته شده، برید. اگه با این کار هم لکه برطرف نشد، لباس رو به خشکشویی بسپارین و از دستکاری کردن اون دوری کنین.

 1. چگونگی درست کردن پاک کننده طبیعی

یکی از راه هایی که میشه از راه اون یه محلول خونگی واسه تمیز کردن چرم ساخت، ترکیب یه قاشق مربا خوری شامپوی بچه با یه پیمانه آب ولرم و سه قطره سرکه سفیده. یه اسفنج یا پارچه نخی سبک رو به این محلول آغشته کنین و اول قسمت کوچیکی از چرم رو که در برابر دید نیس پاک کنین. چند ساعت صبر کنین و اگه نتیجه مطلوب بود، بقیه قسمتا رو هم به همین روش تمیز کنین. بعد از این کار حتما سطح چرمی محصول رو با به کار گیری پارچه خشک رطوبت زدایی کرده و اونو در دمایی حدود ۳۰ درجه سانتی گراد بذارین تا خشک شه.

 1. سشوار نکنین

یکی از راه های تمیز کردن جیر و نبوک و خشک کردن رطوبت شون به کار گیری سشوار با گرما پایینه؛ این روش اما واسه خشک کردن اجناس چرمی مثل اینه که قیچی رو وردارین و به جون لباس تون بیفتید. واسه خشک کردن این اجناس اصلا سراغ وسایل گرمایشی نرید. روی شوفاژ انداختن، خشک کردن با سشوار و حتی در برابر آفتاب قرار دادن اجناس چرمی اشتباه محضه.

 1. به کار گیری گوش پاک کن

همیشه جاهایی از کیف، کفش یا لباسا هستن که دسترسی به اونا سخته. مثلا کنارهای بند کفشهای چرمی یا گوشه دسته کیفا دسترسی مناسبی واسه پاک شدن ندارن. واسه اینکه بتونین این نواحی رو تمیز کنین، یه گوش پاک کن وردارین. یه طرف اونو مرطوب کرده و طرف دیگه رو خشک بذارین. با به کار گیری قسمت مرطوب نواحی کوچیک لباسای چرمی رو از گرد و غبار و لکه پاک کنین و بعد با به کار گیری طرف خشک گوش پاک کن رطوبت رو از بین برده و مانع کپک زدن محصول شید.

راهنمای خرید کت و شلوار دامادی

راهنمای انتخاب جوراب مردونه