مهر ۱۰, ۱۳۹۹

۵ اشتباه رایج استارتاپ‌ها در استخدام نیرو

این روزا نمایشگاه الکامپ ۲۴ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی شهر تهران برگزار می شه و ۴۲۴ کار و کاسبی و صدها شرکت دولتی و خصوصی دیگه در بخش الکترونیک در اون حضور یافته ان.

همه این شرکتا مخصوصاً کار و کاسبیای جدید و تازه نفس همیشه به دنبال تکمیل نیروی کاریشون هستن. اونا تلاش دارن از موقعیت موجود واسه پیدا کردن گزینه های مناسب و استخدام نیروی جدید استفاده کنن اما این شرکتا باید مسائل زیادی رو در استخدام نیرو مهم بدوننش تا اشتباهات عادی کار و کاسبیا رو تکرار نکنن.

همونطور که می دونین بزرگترین نقطه قدرت یه کار و کاسبی نیروی کارشه. این گفته شاید تکراری به نظر برسه اما در واقع این مسئله سالیان ساله که اثبات شده و می تونه یه شرکت رو از فرش به عرش یا برعکس برسونه. پس استخدام نیرو و هم اینکه آموزش اونا جز مسائل حیاتی در کار و کاسبیا هستش.

کارشناسان منابع انسانی معتقند که کار و کاسبیا در استخدام نیرو هاشون مرتکب اشتباهات رایجی می شن که می تونه بر فعالیت اونا اثرات منفی زیادی بزاره.

در ادامه به بررسی ۵ اشتباه عادی کار و کاسبیا در استخدام نیرو می پردازیم؛

نمی دونن نیروی جدید چه مهارتایی باید داشته باشه

شاید به نظر برسه که کار و کاسبیا همیشه باید سراغ افراد تازه نفس برن و از استخدام نیروی متخصص و حرفه ای جلوگیری کنن. با اینکه این نگاه می تونه به کارآفرینی کمک کنه و قابل تحصینه اما باید درنظر داشت که بعضی مواقع ممکنه این مسئله به ضرر شرکت تموم شه.

بعضی مواقع مسئولین استخدام نمی دونن که نیروی جدید باید از چه تواناییایی واسه انجام وظایف محوله بهره مند باشه. پس در اول باید این مسئله مشخص شه. میشه لیست کاری کاملی از وظایف اونا جفت و جور کرد و بعد در برابر هر کدوم از اونا مهارت ها و ویژگیای لازم واسه انجامشون رو لیست کرد. در آخر براساس این لیست میشه میان کاندیداها بهترین گزینه رو انتخاب کرد.

در استخدام نیرو مدرک تحصیلی رو در اولویت قرار میدن

بسیاری باور دارن که آدمایی که مدرک تحصیلی بالایی از دانشگاه معتبری گرفته ان میتونن بهترین کارکرد رو از خود نشون بدن. همونطور که حدس می زنید این مسئله همیشه غلطه.

نه فقط این جور افراد ممکنه که حقوق بیشتری درخواست کنن بلکه مدرک تحصیلی نشون دهنده همه مسائل در مورد افراد نیس و ممکنه اونا نتونن اون طور که انتظار میره فعالیت کنن.

پس در این مواقع بهتره بجای دقیق شدن و فوکوس کردن روی مدرک تحصیلی، نگاه اونا رو روش زوم کرد.

سوالات درستی در مصاحبه ها نمی پرسند

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

کارشناسان باور دارن که استخدام نیرو ، زمان کافی، سوالات درست و مقداری قضاوت درست می خواد. اگه همه این ویژگیا کنار همدیگه جمع شن، استخدام نیرو به بهترین شکل نتیجه میده.

از این رو پرسیدن سوالات درست در مصاحبه ها از مهمترین مسائل به حساب میاد چون که می تونه از سر درون افراد خبر دهد. اگه پرسیدن سوال مهم نبود، هیچ وقت مصاحبه ای صورت نمی قبول کرد و مسئولین تنها لازم بود که روزمهای کاندید اها رو بخونن.

ً همه افراد توقع دارن در مصاحبه های کاری، سوالاتی همیشگی از اونا پرسیده شه. واسه همینه که سوالات غیرمنتظره می تونه نشون بده که هر فرد تا چه حد میتونه در لحظه از خود جربزه و توانمندی نشون بده.

تصویر درستی از کار و فعالیت در اون کار و کاسبی ارائه نمی کنن

کار کردن تو یه کار و کاسبی بسیار مطلوب به نظر می رسه چون که کارمندان تصور می کنن می تونن یواش یواش با اون کار و کاسبی پیشرفت کنن و موقعیتای زیادی واسه پیشرفتشون هست.

البته باید روش زوم کرد که فعالیت تو یه کار و کاسبی به همون اندازه جدی و طاقت فرسات چون که نیروی کاری یه کار و کاسبی موفق همیشه در حال فعالیته یا درباره فعالیت خود تفکر می کنه.

واسه همینه که در اول باید مسئولیتای کاری هر فرد به درستی تعریف شه تا اونا بتونن سختی کار در استارتاپا درک کرده و ببینن می تونن این حجم فعالیت رو تحمل کنن یا خیر؟

درست حقوق پرداخت نمی کنن

این مسئله می تونه به سرعت یه کار و کاسبی رو به ورشکستگی برسونه یا اشتیاق نیروی کاری رو از اونا برباید چراکه ً پرداخت حقوق در کار و کاسبیا به درستی صورت قبول نمی کنه.

بعضی وقتا مبالغ بسیار زیادی به بعضی نفرات تعلق میگیره و از طرف دیگه بعضی افراد، بسیار کمتر از چیزی که لیاقتشانه رو دریافت می کنن. هر دوی این مسائل می تونه به ضرر کلی تیم تموم شه.

شاید پیدا کردن تعادل میون این دو نگاه مهمترین وظیفه یه مدیر مالی یا کارشناس منابع انسانی باشه. البته راه حل عملی در این مورد هست؛ اینکه هیچکی جز خود مدیر مالی به مسائل حقوقی آگاه نباشه اما شک نکنین که این وسط آدمایی وجود دارن که ممکنه از اندازه حقوق همکاران با خبر شده و به بقیه اطلاعاتی ارائه بدن.