مرداد ۱۸, ۱۳۹۹

تحقیق رایگان با موضوع ویژگی های شخصیت

 لیست همه پایان نامه های دانلودی(فایل متن کامل) رشته روانشناسی و علوم تربیتی 

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

ا.
کلونینجر تلاش کرده است با نگاه و تاکید بر پارامترهای زیست شناختی، یک چارچوب نظری محکم را در دو زمینه ی سرشت و منش پدید آورد. و همچنین در چاپ ششم کتاب روانپزشکی (سادوک و سادوک، ۲۰۰۰) این پرسشنامه مورد توجه قرار گرفت. با کاربرد این پرسشنامه می تواند یکی از مشکلات بالینی روان پزشکی در ایران یعنی سنجش شخصیتی را تا حدودی حل کند(کاویانی و پور ناصح، ۳۸۴).
دلیل انتخاب آزمون سرشت و منش TCI، تحلیل دو عامل سرشتی و ومحیطی فرد، که او را به سرنوشت اعتیاد کشانده است و تاثیر همین دو عامل و شدت کمبودهای ذاتی و محیطی (والدین و محیط زندگی) که در گذشته فرد تحول یافته، و در مرکز اجتماع محور TC فرد را بیشتر در ترک اعتیاد یاری کرده است.
۴-۱-اهداف مشخص پژوهش
اهداف پژوهش:
۱-از جهت تشخیصی: با اجرای آزمون شخصیت کلونینجر قادر خواهیم بود رگه های شخصیتی که با اعتیاد ارتباط دارند را شناسایی کنیم و افرادی را جذب کنیم که احتمال لغزش و خطای کمتری دارند. این هدف ما را درمشاهده افرادیکه میتوانند اعتیادشان راترک کنند و احتمال ناهماهنگیشان بامرکز TC کمتراست، یاری می دهد.
۲- از جهت پیشگیری: ارائه طرح جامع صفات و حالات شخصیتی که می توانند میزان آسیب پذیری فرد (خصوصاً از سنین نوجوانی و ابتدای بزرگسالی) را نسبت به رفتارهای ناسازگارانه و خصوصاً اعتیاد مشخص کنند.
۵-۱فرضیه های تحقیق
فرضیه تحقیق:
۱- گروه خاصی از معتادین، تحت تاثیر رگه های شخصیتیشان قادر خواهند بود به بهبودی پایدار برسند.
۱-۶تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرهای پژوهش
۱-۶-۱ تعاریف نظری:
متغیرهای مورد مطالعه در این پژوهش بر اساس مستقل یا وابسته بودنشان، مورد ارزیابی قرار می گیرند. ما قصد داریم با وجود رگه های شخصیتی منش و سرشت (متغیرهای مستقل)، به پیش بینی بهبود یا عدم بهبود رفتار اعتیاد به مواد مخدر (متغیر وابسته: در دو گروه در حال بهبود و بهبود یافته) دست بزنیم.
متغیرهای مورد مطالعه در این پژوهش به عبارت زیر میباشد:
.رگه های شخصیت که شامل نوجویی، آسیب گریز، پاداش وابستگی و پشتکار، خود راهبری و همکاری، خود فراوری می باشد.
چهار بعد مزاج به شرح ذیل می باشد:
۱- نوجویی: فعال سازی رفتاری عبارت است از فراخوانی رفتار در پاسخ به محرکها و پدیده های نو و جدید(اخذ پاداش یا رهایی از تنبیه).
۲- آسیب گریزی: بازداری رفتار در پاسخ به محرک های تنبیه و یا فقدان پاداش انجام می شود.
۳- پاداش وابستگی:رفتاری که در گذشته تقویت دریافت کرده است،حتی در شرایطی که تقویت ادامه ندارد باز هم تکرار می شود(یعنی تداوم رفتار بعد از مدتی که پاداش قطع می شود).
۴- پشتکار: نشانه های تنبیه متناوب به نشانه های پاداش احتمالی منجر می شود و انتظار می رود که فرد در امور تداوم داشته باشد.
سه بعد منش به شرح ذیل می باشد:
۱-خودراهبری: برداشت از خود به عنوان یک فرد مستقل با ویژگی هایی مانند:خود متکی،دارای اعتماد به نفس،آگاه از نگرش دیگران،هدفمند،آمادگی برای مقابله با شرایط سخت.
۲- همکاری: پنداشت از خود به عنوان بخشی از جوامع بشری که دارای ویژگی هایی مانند:دلسوز و حمایت کننده،صبور و صمیمی ،حس اجتماعی،یاری رسان،بی ریا و با وجدان،گرایش به امور خیریه و ….
۳-خود فراوری: بر پایه مفهوم از خویشتن به عنوان بخشی از جهان و منابع اطراف آن.

 

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۷۷u.ir  مراجعه نمایید

رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

در نظریه کلونینجر سرشت به پاسخ های هیجانی خودکار باز می گردد و تا حدودی جنبه ی وراثتی دارد و در سراسر زندگی استوار می ماند،از نظر ژنتیک همگن و از یکدیگر مستقل می باشند و این بدان معناست که ژن های مختلف بر فعال شدگی،تداوم و بازداری رفتار موثر است.ولی در مقابل منش به خودپندارها و اهداف و ارزشها و تجربیات فرد در زندگی برمی گردد،ویژگی های منشی تاثیر اندکی از انتقال وراثتی دارد و بیشتر تحت تاثیر محیط خانواده و حاصل یادگیری اجتماعی و فرهنگی است که در طول زندگی رشد می کند(پویان،بلندنظر،باعدی،سلیمان پور،۱۳۸۶).
-شخصیت : کلونینجر شخصیت را بعنوان ویژگی های خلقی فرد و ویژگی های منش فرد تعریف کرد (کلونینجر، ۱۹۸۶).
-اعتیاد: در معنای وسیع کلمه عبارتست از رفتاری که براثر عادت چنان بر فرد تسلط یابد که کاملاً و تا حدی رفتارهای سالم او را تحت سیطره خود بگیرد. و در عمل به استفاده زیاد از الکل و سایر مواد و داروهای محرک و مخدر اطلاق می شود البته اندازه ای که فرد به آن اتکا شدید عاطفی و جسمی پیدا کند. روان تحلیل گران و روان پزشکان اغلب بر این مسئله تاکید دارند که اساس اعتیاد میل غیر قابل کنترل برای رسیدن به لذت و کم کردن اضطراب در فردی است که اختلال شخصیت و منش دارد (شاملو، ۱۳۷۰).
.مرکز TC: در سال ۱۳۸۱ افتتاح وتا کنون هزاران معتاد برای پاک شدن به این مرکز مراجعه کرده اند، که بیش از نیمی از آنان اعتیاد را ترک کرده اند و دوره ی ترک ۳ ماهه است.
۱-۶-۲ تعریف عملیاتی
متغیرهای مورد مطالعه در پژوهش عبارتند از :
– افراد: منظور از افراد در این پژوهش، افراد مذکر است که در فاصله سنی ۲۰ تا ۴۹ سال قرار دارند.
– افراد معتاد: منظور از افراد معتاد در این پژوهش افرادی است که در نتیجه استعمال مکرر و مداوم مواد مخدر مثل تریاک، هروئین و حشیش و… معتادند و جهت ترک اعتیاد به مرکز TC شهر مشهد مراجعه کرده اند.
– گروه معتادین: شامل نمونه ای از افراد معتاد به مواد مخدر، خود معرف( افرادی که شخصاً یا توسط اطرافیان) به معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی معرفی شده اند و یا افراد معتادی که از طریق مقامات قضایی و انتظامی به مرکز بازپروری معرفی شده اند انتخاب خواهد شد.
-نرم هنجار: که همان نرمی است که دکتر کاویانی برای پرسشنامه سرشت و منش کلونینجر ارائه داده است.
.رگه های شخصیت: که به وسیله سوالاتی که در پرسشنامه سرشت و منش کلونینجر آمده نمرات به دست آمده و نمره گذاری می شوند.
-گروه یاور و فارغ التحصیل: مجموعه افرادی را شامل می شود که بیش از ۷ ماه است که در مرکز بسر می برند و اعتیاد را ترک کرده اند و به درجه ای از ارتقاء شناختی و شخصیتی رسیده اند که قادرند گروه در حال بهبود را آموزش و یاری دهند.

-گروه در حال بهبود: افرادی را شامل می شود که بیش از یک ماه در مرکز هستند و تاکنون لغزش و مصرف مجدد مواد نداشته اند.
-آزمون سرشت و منش کلونینجر: این آزمون شامل ۴ مولفه (نوجویی، آسیب گریزی، پاداش وابستگی و پشتکار) است که کمتر تحت تاثیر محیط است و بطور ژنتیک به فرد انتقال می یابد و ابعاد سرشت را می سنجد. همچنین سه مولفه محیطی (خود راهبری، همکاری و خود فراوری) به این آزمون اضافه شده است که ابعاد منش را می سنجد که کلاً شامل ۱۲۵ سوال است و بر اساس مدل زیستی اجتماع شخصیت است.
فصل دوم: پیشینه پژوهش
۲-۱مقدمه
در این فصل ابتدا در ارتباط با مفاهیم مورد مطالعه در این پژوهش یعنی اعتیاد به مواد مخدر، و سپس در مورد تقسیم بندی انواع مواد، تعاریف و مفاهیم شخصیت، رابطه شخصیت و اعتیاد، اختلالات وابسته به مواد، نظریه کلونینجر و کاربرد آن، و سپس در مورد مرکز اجتماع درمان مدار و اهداف آن صحبت خواهیم کرد.
مفهوم شخصیت، در روان شناسی اهمیت خاصی دارد و از نقطه نظر تاریخی بحث و اندیشه در مورد مو.ضوعاتی مثل ماهیت انسان، سلامت و بیماری روانی، تربیت و رشد فرد سابقه ای بسیار طولانی دارد، مثلاً در داستانها و حانه هایی که انسان درباره ی خودش گفته و در آنها سعی در بیان حالات خود داشته به نحوی در مورد ماهیت خود به تحقیق پرداخته است(شولتز، ۱۹۹۰).
در این پژوهش ما به دنبال رگه های شخصیتی هستیم که فرد را به سوی مصرف مواد سوق می دهد،به عنوان مثال نمرات بالا در تنوع طلبی با گرایش به ماد مخدر مرتبط است(پویان و همکاران،۱۳۸۶).
اعتیاد: معتاد کسی است که وابستگی جسمی و روانی به یک دارو دارد و ناگزیر است مصرف مقادیر مشخصی از آن را به طور مستمر ادامه دهد، در سال ۱۹۶۴، سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که اصطلاح اعتیاد، اصطلاح علمی نیست و وابستگی را به جای آن توصیه کرد(پور افکاری، ۱۳۷۳ ج ا س ۲۵).
در سال ۱۹۵۰سازمان ملل متحد اعتیاد را اینگونه تعریف کرد:مسمومیت تدریجی یا حادی که به علت استعمال مداوم یک دارو اعم از طبیعی یا ترکیبی ایجاد می شودو به حال شخص و اجتماع زیان آور است(ستوده،۱۳۸۰).
در تعریفی دیگر اعتیاد عبارتست از دل مشغولی به مواد روان گردان به طوری که فرد قادر به کنترل خود نباشد و تکانشی برای ادمه ی آنها علی رغم عواقب مضر فردی و اجتماعی وجود داشته باشد(شیخ الاسلام،۱۳۸۶).
در حال حاضر ۱۲۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰ معتاد در کشور وجود دارد (ستاد مبارزه با مواد مخدر، ۱۳۸۶).
بهبود معتادین یکی از مسائل مطرح در جامعه ایران است. طی یک سرشماری ساده درصد فارغ التحصیلان بهبود یافته در مدت زمان یکسال ۲۵ درصد است که این طبق آزمون شخصیت انجام گرفته و شخصیت متفاوت گروه فارغ التحصیل، گروه در حال بهبود و آموزش را نشان می دهد.
مسئله معتاد تنها مواد مخدر نیست، بلکه در اصل رابطه ی متقابل شخصیت او و اعتیاد مطرح است(بانک مقالات بهداشت روان کشور).
کلونینجر مطرح کرد که نیمرخ های شخصیتی متفاوت دو مسیر به سوی الکلیسم و به طور کلی سوء مصرف مواد را پیش بینی می کند، نظریه اصلی وی بیان میکند که تعامل سه نظام مستقل ژنتیکی،عصبی و زیست شناختی در سیستم اعصاب مرکزی،زمینه الگوهای منحصر به فرد پاسخ رفتاری به تجربه نو،پاداش و تنبیه است،این الگوهای پاسخ ،موجب اختلال شخصیت بهنجار و به همان اندازه ایجاد اختلال شخصیتی و رفتاری،از جمله الکلیسم و سایر سوء مصرف های مواد می شود (آدامز،۲۰۰۳،به نقل از آجیل چی،نادری ،قائمی،۱۳۸۹).
اختلالهای شخصیت دارای طیف متفاوتی است و در نتیجه به راحتی نمی توان سبب شناسی دقیقی را پیرامون این گونه اختلال ها ارائه کرد، با وجود این با قاطعیت می توان عنوان کرد که اختلال های شخصیت، به خصوص اختلال شخصیت ضد اجتماعی از جمله عوامل زمینه سازی است که فرد را به سوی اعتیاد سوق می دهد (کامپتون،۲۰۰۳ ).
این پژوهش با هدف بررسی رابطه گیری های شخصیت، بهبودیافتگان و بهبودنایافتگان اعتیاد، به کمک آزمون TCI است.
پژوهش حاضر با بهره گرفتن از پرسشنامه سرشت و منش کلونینگر انجام گرفته و لذا محدودیت تمامی پژوهش های پرسشنامه ای از جمله درجه اعتماد را دارد.
۲-۲- تحقیقات انجام شده در مورد اعتیاد و شخصیت
۲-۲-۱ تحقیقات داخلی
۱- پژوهشی تحت عنوان «بررسی عوامل خطر ویژگی های شخصیتی در کودکان و نوجوانان مصرف کننده مواد مخدر» نتایج پژوهش نشان داده که گروه مصرف کننده مواد مخدر نسبت به گروه گواه از درون گرایی، روان نژندی، روان پریشی بالا و از عزت نفس پایین برخوردار بودند (محمدی، ۱۳۷۶، چکیده).
۲- در پژوهشی دیگر تحت عنوان (مقایسه خصوصیات شخصیتی جوانان معتاد به مواد مخدر و جوانان عادی در گروه سنی ۲۲-۱۴ سال در استان اصفهان) مشخص شد که میزان جامعه ستیزی، خصوصیات پارانوئیدی، افسردگی، خود بیمار پنداری، مانیا، خستگی روانی، هیستری، و اسکینروفرنیا در جوانان معتاد بیشتر از جوانان عادی است. نتایج مذکور از اجرای آزمون MMPI بدست آمده است (شایسته، ۱۳۷۵، چکیده ،به نقل از کتابی۱۳۸۷).
۳- در پژوهش که با عنوان «مقایسه ای بر روی شخصیت افراد معتاد و غیر معتاد نشان داد که معتادان دارای چند خصوصیت شخصیتی مشترک هستند:
۱) ظرفیت کم در مقابل فشار و در مقابل ناکامی ها، که این گوشه گیری و ناکامی ها آنها را به مصرف مواد سوق می دهد.
۲) اتکاء یا وابستگی که از باقیمانده خصوصیات نوزادی است، یعنی معتادان برگشت روانی دارند.
۳) خودخواهی خصوصیت دیگری است که به معتادان تعلق دارد و معمولاً علائم تضادهای داخلی روانی نوروتیک را نشان می دهد (لیاقت، ۱۳۷۵).
۴) تحقیقات انجام شده با آزمونهای روانی و شخصیتی بر روی افراد معتاد و یا افراد مصرف کننده مواد نشان می دهد که معتادان به مشتقات تریاک اغلب دارای خصوصیاتی چون نارسایی، عدم احساس مسئولیت، عدم احساس امنیت و بالاخره تمایل خود محوری هستند، اکثر محققان معتقدند که معتادان از اختلالات شخصیتی بخصوص ضد اجتماعی رنج می برند و از نظر روانکاوی در این گونه افراد رفتارهای ناآگاهانه ای برای خود تخریبی ظاهر می گردد (صالحی، ۱۳۸۳).
۵) پژوهشی دیگر تحت عنوان «بررسی مواد موثر در گرایش به اعتیاد در ایران» مشخص کرد که کلیه معتادان انسانهای حساس، ظریف و زود رنجی هستند، بنابراین کسانی که دارای روحیه ظریف یا به قول خودشان لطیف هستند، بیشتر در خطر گرایش به اعتیاد قرار دارند، نتایج دیگر این پژوهش بر نقش مستقیم معاشرت با دوستان ناباب و معتادین، وفور و ارزانی مواد مخدر و سهولت دسترسی به آن، خانواده ی بی بندوبار، پر اولاد و بی توجه روی محیط خانه اشاره می کند(قربان حسینی، ۱۳۶۸).
۶) در پژوهش انجام شده تحت عنوان «بررسی علل روانی اجتماعی اعتیاد» همچنین بررسی علل و عوامل مختلف موثر در اعتیاد افراد معتاد در ایران، علل و عوامل شخصیتی و روانی نیز مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است.
۷) در پژوهش دیگری که تحت عنوان «بررسی علل اعتیاد در ایران» انجام شد مشخص شد که بین عوامل روانی و انواع مخدر مورد بررسی در این پژوهش رابطه معنی دار وجود دارد و بر اساس آن ویژگیهای شخصیتی معتادان به شرح زیر است: افسرده، وسواسی، سست اراده، ناتوان در تحمل مشکلات، تنوع طلب و نوجویی، گوشه گیر می باشد (نادری ، ۱۳۶۰).
۸) در پژوهشی که خدیوی (۱۳۷۶) در ارتباط با بررسی ویژگی های شخصیتی و باورهای غیرمنطقی معتادین به مواد مخدر و افراد معتاد به عمل آورد، مدعی شده است که برخی ویژگیها مانند: احساس عدم ارزشمندی، از خودراضی بودن، احساس خود کم بینی ، عدم کنترل بر حوادث محیطی و این احساس که وقایع و تجارب گذشته سرنوشت انسان را رقم می زند، بین معتادین و افراد عادی غیر معتاد تفاوت معناداری دارد، پس می توان نتیجه گرفت که افراد معتاد دارای خصوصیاتی مانند احساس بی کفایتی، عدم کنترل حوادث محیطی، احساس عدم ارزشمندی می باشد(خدیوی، ۱۳۷۶).
۹) در پژوهش که تحت عنوان «ویژگی های شخصیتی دانشجویان سوء مصرف کننده مواد مخدر با دانشجویان غیر مصرف کننده» با بهره گرفتن از ۲ پرسشنامه سنجش سریع مواد مخدر و نرم کوتاه میاهه پنج عاملی نئو انجام شد، نتایج نشان داد که بین گروه ها در وظیفه شناسی، مقبولیت و آزرده گرایی تفاوت معنی دار وجود دارد، دانشجویان غیر مصرف کننده با وجدان تر و مقبول تر از دانشجویان سوء مصرف کننده ی فعلی و وابسته به مواد بودند، و در مقایسه با دانشجویان وابسته به مواد مخدر در عامل روان آزردگی گرایی نمره ی پایین تری داشتند، همچنین تفاوت معناداری بین سوء مصرف کنندگان سابق و سه گروه دیگر در پنج عامل وجود نداشت. در مجموع، یافته ها نشان می دهند که رگه های شخصیت یکی از عوامل