بهترین راه لاغری آسون که در زودترین زمان شما رو به نتیجه می رساند

 

تا حرف از لاغری پیش میاد، سر وکله ی جمله تکراری «کمتر بخور، بیشتر بسوزان» هم پیدا می شه. از طرف دیگه، روشای لاغری و رژیمای رنگارنگ و عجیب وغریب زیادی هم وجود دارن که در آخر کار، بازم شما رو با چربیا تنها می ذارن. پس چیکار باید کرد؟ راه لاغری آسون چیه؟ اگه واقعا دوست دارین با روشای لاغری آسون آشنا شید، این مقاله رو بخونین و به پیشنهاد هاش عمل کنین. مطمئن باشین پشیمون نخواهید شد.

 

۱. چیزی که رو که در طول هفته می خورید، یادداشت کنین

تحقیقات نشون میدن کسائی که مواد غذایی مصرفی خود رو یادداشت می کنن، ۱۵ درصد کمتر از بقیه غذا می خورند و کنترل بیشتری روی رژیم غذایی شون دارن. حواس تون به آخر هفته ها هم باشه. مطالعه ای در دانشگاه کالیفرنیای شمالی نشون داد که افراد در روزهای آخر هفته ۱۱۵ کالری اضافی مصرف می کنن و بیشتر این کالری رو از راه مصرف چربی و مواد نامناسب دریافت می کنن.

با ورزش کردن در آخر هفته ها می تونین وزن خود رو کم کنین و اندام متناسبی داشته باشین. آخر هفته ها می تونه کلید کاهش وزن شما یا دشمن سلامتی تون باشه، دیگر انتخاب با شماس که با خوردن سُسای چرب، هله هوله، فست فود و … اندام خود رو به باد فنا بسپارید یا با رژیم غذایی سالم و ورزش، در راه لاغر شدن قدم وردارین.

۲. بدونین روزانه ۱۰ درصد بیشتر از چیزی که تصور می کنین، کالری دریافت می کنین

شاید فکر می کنین خوراکیایی که روزانه مصرف می کنین، ۱۷۰۰ کالری انرژی دارن و با تصور رقمی اشتباه، انتظارات شما در وزن کم کردن برآورده نمی شه. بهتره ۱۰ درصد دیگر به این رقم فرضی اضافه کنین تا حدس شما به واقعیت نزدیک تر شه. در این حالت با باخبر شدن از میزان دقیق تر کالریای دریافتی تون، می تونین واقعی واسه سوزاندن کالریا برنامه ریزی کنین. احتساب میزان کالریایی که دریافت می کنین، باید به درستی صورت بگیره. مثلا شاید قهوه ای که نوش جون می کنین، بیشتر از اون چیزی که فکر می کنین، کالری داره.

۳. واسه کاهش وزن، یک دوست مجازی پیدا کنین

تحقیقات نشون میدن داشتن دوست و همراهی که هم زمان با شما اقدام به کاهش وزن کنه، اثر زیادی در کاهش وزن تون داره. این همراهی می تونه به شکل مجازی هم صورت بگیره. محققان در پژوهشی به مدت ۱۸ ماه، افرادی رو با این سبک از رژیم لاغری پیگیری و مطالعه کردن. افرادی که به طور اینترنتی همراه با دوست شون رژیم و کاهش وزن رو شروع کرده بودن، نسبت به بقیه نتایج خیلی بهتری گرفتن.

۴. جملات مثبت رو واسه خودتون تکرار کنین

اگه فکر کنین که نمی تونین کاری رو بکنین، با احتمال زیاد قادر نباشید از پس اون کار بربیایید. مثلا اگه فکر کنین که مقاومت تون در برابر غذاهای چاق کننده و خوشمزه کمه، در کم کردن وزن موفق نخواهید شد، یا اگه فکر کنین که نمی تونین عزم خود رو واسه رفتن به پیاده روی جزم کنین، در این کار موفقیتی نخواهید داشت.

افکار مثبت داشته باشین و همیشه جملات مثبت رو با خودتون تکرار کنین و به خود بگید: «من میتونم». باور کنین که خواستن، توانستنه. اگه توانایی تون رو به خودتون یادآوری کنین، شک نداشته باشین به نتایج مثبتی دست پیدا می کنین. به خود بگید: «من میتونم در برابر نون خامه ایا مقاومت کنم» و این رو واسه خود تکرار کنین تا ملکه ی ذهن تون بشه. هرچقدر اینجور جملاتی رو بیشتر تکرار کنین، قوی تر میشید.

۵. بعد از صبحانه، تا می تونین آب بخورین

موقع صبحانه، آب پرتقال و … بخورین اما در طول روز به جای بقیه نوشیدنیا، تنها آب بخورین. در بیشتر نقاط دنیا مصرف نوشیدنیایی مثل نوشابه خیلی بالاست. مثلا در آمریکا، هر فرد به دلیل مصرف نوشابه به طور میانگین در هر روز ۲۴۵ کالری اضافی دریافت می کنه. این میزان به ۹۰ هزار کالری در سال می رسه و متأسفانه برخلاف کالری بالا، این نوشیدنی به اندازه غذاهای دیگر، شکم مبارک تون رو سیر نمی کنه.

۶. قبل از سیر شدن، میز غذا رو ترک کنین

حجم غذاتون رو کاهش بدین. کم کردن حجم مواد غذایی مختلفی که می خورید، به شما کمک می کنه تا روزانه ۱۰۰ کالری بسوزونین و از اضافه وزن ۹۰۰ گرمی که بیشتر افراد به طور سالیانه دچارش می شن، خلاص بشین.

۷. کمتر تلویزیون ببینین

تحقیقات نشون میدن علم آموزانی که بیشتر تلویزیون می بینن، بیشتر غذا می خورند. سعی کنین کمتر تلویزیون تماشا کنین. شک نداشته باشین تموم برنامه ها، مورد علاقه شما نیستن پس به جای اینکه تموم وقت خود رو پای برنامه هایی بذارین که علاقه زیادی هم به اونا ندارین، زمانی رو به پیاده روی اختصاص بدین. حتی ۱۵ دقیقه پیاده روی هم خیلی مفید هستش. موقع تماشای برنامه دلخواه تون هم از انجام بعضی تمرینای ورزشی غافل نشید.

۸. یک بار در هفته به بشور و بساب کامل بدین

سعی کنین یک بار در هفته به شستن ماشین، کاشیای حموم، پنجرها و چیزایی بدین که هر روز استفاده می شن اما به اندازه کافی شسته نمی شن. فردی که ۶۸ کیلوگرم وزن داشته باشه، به ازای هر دقیقه از شست وشو ۴ کالری از دست می ده. اگه بشور و بساب رو نیم ساعت ادامه بدین، در آخر می تونین حدود ۱۲۰ کالری بسوزونین. این میزان، برابر کالری موجود در خیلی از مواد مثل بستنیا و … است.

۹. فقط وقتی شکم تون به قاروقور افتاد، غذا بخورین

بیشتر ما وقتی استرس داریم یا حوصله مون سر میره یا حتی از روی عادت و به دلایلی غیر از گرسنگی واقعی، به سراغ یخچال میریم. اون قدر بی اینکه گرسنه باشیم، خوراکی خورده ایم که یادمون رفته گرسنگی واقعی چطوره. باید به خاطر داشته باشیم زمانی واقعا گرسنه هستیم که واسه رفع گرسنگی حاضر باشیم همه چیز بخوریم. اما اگه دل مون فقط غذای خاصی می خواد، یعنی هوسی بیش نیس و نباید به اون بها بدیم.

هنگامی که حوصله مون سر میره یا دچار استرس هستیم، باید سعی کنیم خود رو به نوع دیگری سرگرم و آروم کنیم و تا جایی که می تونیم از راهی که به یخچال ختم می شه، دوری کنیم. اما اگه همیشه احساس گرسنگی دارین، این مسئله چیز دیگریه و باید درمورد اون با دکتر صحبت کنین.

۱۰. وقتی گرسنه هستین سیب، موز یا رایحه ی نعناع بو کشیدن کنین

عصب شناسان با مطالعاتی که انجام دادن، متوجه شدن که تنها با بوییدن بعضی مواد می تونین احساس سیری رو در خود بسازین. در تحقیقی که روی سه هزار داوطلب انجام شد، مشخص شد که فقط با بو کشیدن بوی خوراکیا به افراد احساس سیری تلقین می شه و اونا به طور میانگین حدود ۱۳٫۶ کیلوگرم بیشتر کاهش وزن دارن. یکی از نظریهایی که در این باره هست، اینه که هنگام بوییدن، مغز به اشتباه احساس می کنه که در حال خوردن هستین و فرمون سیری رو صادر می کنه.

۱۱. به رنگ آبی خیره شید

تابه حال دقت کردین که رستورانا و مغازه های فست فود، به کم از رنگ آبی استفاده می کنن؟ دلیلش اینه که رنگ آبی از نظر روانی خیلی اشتهای شما رو تحریک نمی کنه و همین موضوع به شما کمک می کنه تا با بهره گرفتن از این کاربرد، اشتهای خود رو کاهش بدین. مثلا می تونین در بشقاب آبی رنگ غذای خود رو بخورین، از رومیزی آبی استفاده کنین و موقع غذا خوردن لباس آبی بپوشید.

قرمز، زرد و نارنجی برخلاف رنگ آبی انرژی بالایی دارن و خیلی اشتهابرانگیز هستن. پس اگه مایل به کم کردن وزن هستین، بهتره موقع غذا خوردن یا در محیط آشپزخانه کمتر از این رنگا استفاده کنین.

۱۲. در مقابل آینه غذا بخورین

تحقیقات نشون میدن که غذا خوردن در مقابل آینه باعث کاهش وزن می شه. با این کار مقدار غذایی که می خورید، به یک سوم می رسه. زمانی که در بین غذا خوردن خودتون رو در آینه می ببینن، استانداردها و اهدافی که در نظر داشتین، در نظرتون زنده می شن و یادآوری هدف و آرزویتان واسه لاغری، مانع از خوردن بیش ازاندازه می شه.

۱۳. از پلها کمک بگیرین

بالا و پایین رفتن از پلها به مدت ۱۰ دقیقه در روز، به لاغر شدن کمک می کنه. تکرار این حرکت و حرکتای مثل باعث می شه تا با فرض رعایت رژیم غذایی قبلی تون، ۴٫۵ کیلوگرم در سال وزن کم کنین.

۱۴. هر دو ساعت، کمه کم پنج دقیقه راه برید

اگه شمام تموم روز پشت میز می شینین و کم جنب و جوش هستین، حتما فکری به حال این وضع بکنین. کمه کم هر دو ساعت از جایتون بلند شید، پنج دقیقه راه برید و حرکات کششی بکنین. با این کار علاوه بر اینکه جنب و جوش بیشتری دارین، از شر هله هوله و تنقلات هم خلاص میشید و میل کمتری به مصرف اونا دارین.

۱۵. هر روز ۴۵ دقیقه پیاده روی کنین

چرا ۴۵ دقیقه؟ چرا مثلا نیم ساعت رو در نظر نگرفته ایم؟ تحقیقات دانشگاهی نشون دهنده اینه که نیم ساعت پیاده روی در طول روز تنها موجب جلوگیری از افزایش وزن در افراد کم جنب و جوش می شه اما ۴۵ دقیقه پیاده روی، علاوه بر جلوگیری از افزایش وزن، موجب چربی سوزی هم می شه. با ۴۵ دقیقه پیاده روی در روز می تونین ۳۰۰ کالری بسوزونین و در سال حدودا ۱۳٫۵ کیلوگرم از وزن تون رو بی تغییر رژیم غذایی، کاهش بدین.

۱۶. غذاهای آماده نخرید

مواد غذایی آماده و کارخانه ای معمولا شامل شکر، فروکتوز، شربت ذرت و … هستن، به جای اونا مواد غذایی سالم استفاده کنین. سعی کنین از خوراکیای مشابهی که قند و شکر کمتری دارن استفاده کنین یا میوه بخورین، به ویژه اگه مصرف قند و شکرتون بالاست.

از شکلای مختلف مواد غذایی و سُسای بی شکر و چربی استفاده کنین و از مواد غذایی هیدروژنه هم پرهیز کنین. سعی کنین کالاهایی تهیه کنین که در هر ۱۰۰ گرم، ۲ گرم فیبر دارن. با حذف مواد مضر از رژیم غذایی تون و موادی که شامل طعم دهنده و … هستن، به سلامتی خود کمک کنین.

۱۷. بعد از هر لقمه، چنگال و قاشق تون رو زمین بذارین

سر میز غذا، آب رو جرعه جرعه بخورین. با افراد دیگری که سر میز غذا هستن، صحبت کنین تا از سریع و زیاد خوردن جلوگیری کنین. ۲۰ دقیقه طول می کشه تا مغز فرمون سیری رو به معده برسونه. پس هرچقدر آروم تر غذا بخورین، امکان لاغری رو بیشتر قوت می بخشین.

۱۸. با لباسای زمان چاقی خود خداحافظی کنین

لباسایی رو که به خاطر اضافه وزن خریداری کردین، به نیازمندان اهدا کنین یا اونا رو دور بندازین. لباسایی بخرین که مناسب اندام دلخواه تون هستن. با این کار انگیزه بیشتری واسه کاهش وزن دارین.

۱۹. آشپزخانه رو واسه ۱۲ ساعت تعطیل کنین

بعد از شام و شستن ظرفا، آشپزخانه رو تعطیل کنین. چراغا رو خاموش کنین و دور خوردن و خوراکیا رو خط بکشین. نخوردن هله هوله بعد از شام، باعث می شه روزی ۳۰۰ کالری و هرساله ۱۴ کیلوگرم وزن کم کنین.

۲۰. قبل از شام قدم بزنین

در تحقیقی که روی تعدادی از زنان چاق انجام شد، مشخص شد ۲۰ دقیقه پیاده روی قبل از شام، اشتهای شما رو کم می کنه و باعث تلقین احساس سیری می شه، طوری که انگار یک وعده غذای سبک میل کردین.

۲۱. گشت وگذار آخر هفته رو فعال و پُرتحرک برگزار کنین

در تعطیلات آخر هفته، به جای رفتن به سینما و خوردن پفک و چیپس، به فعالیتای پرتحرک تر بدین. مثلا بولینگ، دوچرخه سواری، گشت وگذار در شهر یا شرکت در یک بازی تنیس می تونه انتخاب مناسبی باشه. اگه با دوستان تون وقت می گذرونین، بهتره از فعالیتای بدنی ملایم غافل نشید و جنب و جوش و فعالیت جسمی داشته باشین.

۲۲. بیشتر راه برید

کم جنب و جوش هستین و لازمه کمی فعال تر بشین؟ افراد کم جنب و جوش معمولا در طول روز دو هزار تا سه هزار قدم برمی دارن. اگه دو هزار قدم به این تعداد اضافه کنین، وزن الان خود رو حفظ می کنین و اگه هزار قدم دیگر هم به اون اضافه بفرمایید، می تونین وزن کم کنین.

۲۳. غذای کمتر و ظروف کوچیک تر، یار شما در لاغری آسون هستن

هرچقدر غذای کمتری در دسترس تون باشه، کمتر می خورید. سعی کنین از بشقاب و لیوان کوچیک تری استفاده کنین تا کمتر بخورین و آسون تر وزن کم کنین.

۲۴. بیرون غذا نخورید

تا جایی که می تونین در منزل غذا بخورین. غذاهای رستورانا، پُرحجم هستن، در ظرفای بزرگ سِرو می شن، پُر از چربی و کالری هستن و شما رو چاق می کنن.

۲۵. از دیس استفاده نکنین

به جای اینکه غذا رو در دیس بکشین و انوع و اقسام ظروف رو روی میز ردیف کنین، غذای خود رو به سبک رستورانا در بشقاب سرو کنین. با این روش، بعد از اینکه بشقاب تون خالی شد، دیگر به طرف دیس نمی رین و دوباره شروع به خوردن نخواهید کرد. همه ما شبا تمایل بیشتری به خوردن داریم. پس با این راه حل، سعی کنین جلوی زیاد خوردن تون رو بگیرین.

۲۶. با تعداد زیادی از آدما غذا نخورید

اگه با افراد زیادی غذا بخورین، شاید به دلیل اینکه غذا خوردن بیشتر طول می کشه، بیشتر هم غذا خواهید خورد. پس سعی کنین با گروه غذا نخورید و درصورتی که با خونواده و عزیزان تون سر یک سفره هستین، حجم غذاتون رو کنترل کنین و بیشتر به گپ وگفت بدین تا خدای نکرده چاق نشید.

۲۷. تا جایی که امکان داره، غذای کمتری سفارش بدین

تحقیقات نشون میدن ما تمایل داریم هر چیزی که رو که در بشقاب مون هست، نوش جون کنیم. واسه مقابله با این احساس، همیشه در رستوران، مغازه و … کمترین حجم ممکن از هر ماده غذایی رو انتخاب کنین. مثلا کوچیک ترین همبرگر یا کوچیک ترین بسته پفک رو بخرین.

۲۸. خوراکیای آبدار استفاده کنین

هرچقدر بیشتر از خوراکیای آبدار استفاده کنین، بیشتر لاغر میشید و کالری کمتری جذب می کنین. مثلا از گوجه فرنگی، کدو سبز، خیار، سوپا و سالادها استفاده کنین. مصرف مواد غذایی آب دار، از آب خالی بهتره.

گرچه نوشیدن آب به مقدار کافی هم خیلی خوبه و به آب رسانی بدن کمک زیادی می کنه، اما واسه لاغری خیلی مفید نیس. چون کارکرد بدن واسه رفع گرسنگی و تشنگی متفاوته. پس مصرف نوشیدنیا به تنهایی، نمیتونه باعث ارسال فرمون سیری در بدن بشه.

۲۹. تا می تونین سبزیجات استفاده کنین

اگه پاستا رو با سبزیجات، هویج، گوجه فرنگی و بروکلی درست کنین، می تونین دو برابر بیشتر از پاستایی که با سس مایونز درست شده، بخورین. این موضوع واسه بقیه غذاهایی که با سبزیجات درست می شن هم صادقه. اگه نسبت مصرف غلات و فیبر در غذای شما ۱ به ۱ و متناسب باشه، سبزیجات پر از فیبر قبل از خوردن غلات شما رو سیر می کنن. هرچقدر بیشتر فیبر استفاده کنین، کمتر دچار یبوست میشید و درنتیجه نفخ کمتری پیدا می کنین.

۳۰. از مواد غذایی سفید، پرهیز کنین

مصرف مقدار زیادی از کربوهیدراتای آسون که در آرد سفید یا شکرهای افزودنی در مواد هست، باعث افزایش قند خون و اضافه وزن می شه. به جای شکر، برنج و آرد سفید از غلات کامل و برنج قهوه ای استفاده کنین. پژوهشی که بر ۴۹۰۰۰ زن انجام شد، نشون داد افرادی که در رژیم روزانه ی خود بیشتر از دو مرتبه از غلات کامل استفاده میکردن، ۴۹ درصد کمتر از کسائی که برنج سفید و … مصرف می کنن، وزن دچار می شن. علاوه بر اینا غلات کامل به شما کمک می کنه باهوش تر شید.

۳۱. قهوه معمولی بخورین

اگه اهل قهوه خوردن هستین، به جای قهوهایی که با شکلای مختلف و اقسام خامها و مواد چاق کننده تزئین می شن و با شیر کامل و شکر و شربتای شیرین درست می شن، قهوه معمولی و آسون بخورین. قهوه آسون با شیر صاف شده و بی چربی، کالری خیلی کمتری داره و اگه هم خوب دم شه که دیگر نور علی نوره.

گزینه دیگری که پیش رو دارین، اضافه کردن شیرخشک بی چربی به قهوه س. شیر بی چربی، کلسیم زیاد و کالری کمی داره. علاوه بر اینکه شیرخشک مثل شیر عادی، قهوه رو آبکی نمی کنه.

۳۲. غذاهای بی چربی بخورین

خوراکیایی بخورین که برخلاف داشتن کالری کم، احساس محرومیت از مواد غذایی پرکالری رو در شما ایجاد نکنن. مثلا عسل در هر قاشق چای خوری ۶۴ کالری بی چربی و تخم مرغ پخته ۷۰ کالری داره. یا بعضی از شکلای مختلف پنیرها هم کالری خیلی کم و کلسیم خیلی بالایی دارن. شکلات تلخ هم در هر ۳۰ گرم، ۱۶۸ کالری داره. همه این مواد نام برده بی چربی هستن.

طبق نتایج یک تحقیق، افرادی که در روز ۵۰۰ کالری کمتر مصرف می کنن و ۳ مرتبه در روز ماست می خورند، نسبت به کسائی که تنها مقدار کالری مصرفی خودشون رو کم می کنن، در طول ۱۲ هفته وزن و چربی بیشتری از دست میدن. کلسیم در لبنیات کم چرب، باعث تحریک و پاسخی هورمونی در بدن می شه، تولید سلولای چربی رو مهار می کنه و موجب شکستن و جدا سازی ی اونا می شه.

۳۳. خود رو از خوردن غذاهای پرکالری منع نکنین

واسه لاغر شدن، لازم نیس غذاهای پُرچرب رو به طور کامل کنار بذارین. آخرش دله دیگر، بعضی وقتا هوس می کنه و محرومیت کامل کمی سخت و اعصاب خُردکنه. می تونین مقدار خیلی کمی از این مواد پرچرب رو در کنار مقدار زیادی از خوراکیای مفید استفاده کنین. مثلا یک قاشق خیلی کوچیک از بستنی با مقدار زیادی میوه مشکلی ایجاد نمی کنه یا مصرف کمی پنیر با سالاد مانعی نداره.

۳۴. پنج روز در هفته، غلات صبحانه بخورین

مصرف غلات صبحانه ایده ی خوبیه. کسائی که در وعده ی صبحانه از این مواد استفاده می کنن، کلسیم زیاد، چربی کم و میزان مناسبی فیبر دریافت می کنن.

۳۵. سُس و ادویه سریع رو فراموش نکنین

سُسای سریع و ادویها مزه و طعم خوبی به غذا میدن و کالری خیلی کمی هم دارن. درنتیجه می تونین با مصرف اونا علاوه بر طعم دار کردن غذاها، به هضم بهتر غذا کمک کنین و چاق هم نشید.

۳۶. به جای آب میوه، میوه بخورین

به جای نوشیدن یک پاکت آب میوه، خودِ میوه رو استفاده کنین. مثلا سیب بخورین، برشی از هندوانه بخورین یا پرتقال نوش جون کنین. میوه نسبت به آب میوه شما رو بیشتر سیر می کنه و درنتیجه مدت زمان بیشتری بی نیاز از خوردن هستین.

۳۷. شیر کم چرب تر استفاده کنین

اگه شیر پُرچرب مصرف می کنین، سعی کنین شیری با درصد چربی کمتری رو جانشین اون کنین. اگه شیر شامل ۲ درصد چربی می خورین، به جای اون از شیر با ۱ درصد چربی استفاده کنین. اگه بتونین شیر بی چربی بخورین که عالیه. با این کار چربی مصرفی ۹۵ درصد کاهش پیدا میکنه و کالری موجود در شیر هم نصف می شه.

۳۸. در روز کمی آجیل بخورین

مصرف دانه ها و آجیل چندمرتبه در روز، باعث افزایش سوخت وساز بدن شه و شما رو سیر نگه می داره. تحقیقات نشون می ده از بین افرادی که اضافه وزن دارن، دسته ای که در رژیم غذایی شون بادام مصرف می کردن، بیشتر از گروهی که بادام نمی خوردند، وزن کم می کنن. خوردن دانه ها، میوه های خشک، هویج و … هم همین کارکرد رو داره.

۳۹. بیشتر کالری خود رو قبل از ظهر دریافت کنین

۴۰. بعد از غذا، مسواک زدن رو فراموش نکنین

بعد از هر وعده ی غذایی به ویژه شام، مسواک بزنین. وقتی مسواک میزنین و عطر و طعم خمیردندان در دهن تون می پیچد، مغز احساس می کنه که دیگر وقت خوردن به سر اومده و درنتیجه دیگر سراغ غذا نخواهید رفت.

۴۱. غذاها رو در چند نوبت سر سفره بیارین

به جای اینکه همه مواد غذایی رو در بشقاب تون تلنبار کنین، غذاهای مختلف رو در دفعات مختلف و در ظرفای جدا سر میز بیارین. مثلا اول سالاد و سوپ و بعد غذاهای دیگر رو به ترتیب سر سفره بیارین. با این روش وقتی نوبت به خوردن غذاهای پُرکالری تر یا دسر می رسه، شاید دیگر سیر شدین و میلی به زیاد خوردن نخواهید داشت. نگران ماندن غذاها هم نباشید، می تونین اونا رو در وعده ی بعدی نوش جون بفرمایید.

۴۲. روی غذا سُس نریزید

در رستورانا معمولا غذا و سالاد رو در سُس چرب غرق می کنن. پس خوب حواس تون رو جمع کنین. ظرف سُس رو جدا قرار بدین و فقط با نوک چنگال کمی سُس به غذا یا سالادتان اضافه کنین تا طعم بگیره.

برگرفته از: rd.com

 


نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید