بهترین رنگ اتاق خواب و نکاتی که واسه انتخاب اون باید در نظر بگیرین

 

اتاق خواب یکی از خصوصی ترین و شخصی ترین بخشای هر خونه ایه. پس بهتره طراحی و چیدمان اون به بهترین شکل صورت بگیره. و علاوه بر اهمیتی که باید واسه انتخاب تخت و کمد و… قائل بشین، از رنگ اتاق خواب هم نباید غافل بمونین. شاید به نظرتون رنگ دیوارهای اتاق اون اونقدر هم مهم نباشه، اما واقعیت اینه که رنگ اتاق، اولین چیزیه که وقتی صبحا از خواب برمی پاشید، روی شما اثر می ذاره. رنگ دیوارها، حال وهوای کلی فضا رو می سازه. واسه انتخاب رنگ اتاق خواب باید به نکاتی توجه کنین که درادامه از اونا واسه تون گفتیم:

۱. اندازه اتاق خواب

اولین نکته ای که در انتخاب رنگ اتاق خواب باید درنظر داشته باشین، اندازه اتاق تونه. مثلا اگه اتاق خواب شما کوچیک باشه، انتخاب رنگای تیره باعث می شه کوچیک تر جلوه کنه. واسه اتاقای کوچیک، استفاده از رنگای روشن و خنثی بهترین گزینه هستش. اگه اتاق خواب تون به اندازه قابل قبولی بزرگه، می تونین از طیف رنگی براق تر بهره بگیرین.

۲. توجه به فضا و جو موردعلاقه

باید بدونین که چه نوع حال وهوایی رو واسه اتاق خود پسند می کردین. مثلا دوست دارین که اتاقی با فضای آروم داشته باشین یا محیطی عجیب تر و سخت تر پسند می کردین. هر طیف رنگی، حال و هوای خاصی رو به فضا القا می کنه. مثلا، رنگ سبز در فضا یادآور حالت طبیعت و آرامشه. رنگ قرمز یا صورتی حالتی از عشق و شور به محیط می بخشه و… .

۳. درنظر گرفتن هماهنگی اسباب و اثاثیه

این نکته بدیهیه و همه میدونن که واسه داشتن اتاقی قشنگ تر لازمه بین رنگ و طرح اسباب اتاق و رنگ دیوار اتاق تناسب وجود داشته باشه.

۴. انتخاب رنگایی با تأثیرگذاری زیاد

اتاقی که فقط در اون از یک رنگ استفاده باشه، اصلا جذاب نیس و حتی خسته کننده هم به نظر خواهد رسید، اما این به معنای استفاده بی حساب وکتاب از رنگای مختلف نیس. واسه اینکه حالت کسل کننده فضا گرفته بشه، بهتره واسه رنگ دیوارها یا بعضی از اجسام اتاق از رنگای تندتر استفاده بشه. مثلا می تونین یکی از دیوارها رو به رنگی خوشحال تر و متفاوت تر دربیاورید یا از بالشا و پتوهای رنگ سریع استفاده کنین.

۵. امتحان کردن رنگ اتاق خواب

رنگ اتاق خواب باید قبل اینکه روی همه دیوارها زده شه، روی بخش کوچیکی از دیوار اتاق امتحان شه. آزمایش کردن میزان هماهنگی رنگ با اتاق باعث می شه قبل از رنگ کردن کامل اتاق پشیمون نشویم.

۴ نمونه از بهترین رنگای اتاق خواب

وقتی کودک هستیم، انتخاب رنگ اتاق خواب و دکوراسیون داخلی اون در دسته انتخابای محدودی قرار داره که خودمون مسئول اون هستیم. اما کم کم، وقتی بزرگ تر میشیم دیگر داستان فرق می کنه و می تونیم انتخابای بیشتری در زندگی داشته باشیم. حالا دیگر حواس مون جمع به رنگای خوشحال و سریع نیس و دوست داریم، خلوتی دِنج داشته باشیم تا از شلوغیای دنیا به آرامش اون پناه ببریم. ۴ رنگ هست که طیف اون واسه رنگ اتاق خواب از همه مناسب تره. پس با ما همراه باشین تا این رنگا رو به شما معرفی کنیم:

۱. رنگ آبی

وقتی صحبت از رنگ اتاق خواب می شه، آبی از اولین گزینه هاییه که به عنوان نماد آرامش به ذهن خطور می کنه. انتخاب رنگ آبی انتخاب خیلی مناسبیه، چون رنگ آبی آرامش خاصی داره و طیفای اون واسه ایجاد فضایی آروم خیلی مناسبه؛ به ویژه رنگ آبی کم رنگ که حس وحال خوبی به فضا می ده.

البته آبی با درجه ای تیره تر از آبی کم رنگ هم انتخاب خیلی خوبی واسه اتاق هاییه که در اونا، اسباب و اجسامی با طیف رنگی سفید و کرم هست. آبی کمی تیره تر از آبی روشن در کنار سفید خیلی قشنگ جلوه می کنه.

انتخاب دیگر شما از بین طیفای آبی، رنگ آبی سلطنتیه. فرقی نمی کنه که دکوراسیون اتاق تون، روستیکه، سنتیه یا سنتی و…، در هر حال انتخاب رنگ آبی سلطنتی به انسجام فضا کمک شایانی می کنه. حتما قبول دارین که اینجور رنگی واسه خونه های ساحلی و ویلایی هم خیلی قشنگ و مناسبه. از بین تیرهای رنگ آبی، آبی کبود هم مناسبه و در طراحی داخلی و دکوراسیون این روزها، رنگی خنثی به حساب میاد. اینجور رنگی به فضا، حالت دنج و البته جمع وجور می ده.

همیشه نباید از دستورالعملای مُد پیروی کرد یا خود رو به دست طراحان سپرد. انتخاب رنگی که برابر سلیقه ی شماس بهترین جو و فضا رو واسه تون ایجاد می کنن. مثلا اگه واسه اتاق خود رنگ آبی فیروزه ای رو دوست دارین و انتخاب کردین، شک نکنین که صبحا با انرژی و شادی بیشتری از تخت بیدار میشید.

۲. رنگ سبز

حتما شنیدین و احساس کردین که سبز رنگی آرامش بخشه. انتخاب رنگ سبز روشن واسه اتاق خواب در سبک دکوراسیون سنتی (کانتری) به همراهی اشیایی با طرح گل خیلی چشم نواز هستش. تیرهای روشن رنگ سبز واسه دکوراسیون سنتی خیلی مناسبه، چون هم با اشیا و اجسام قدیمی هماهنگی داره و هم سرحالی لازم واسه ورود به هنگام خواب رو به شما القا می کنه.

سبز نعنایی که از سبز کم رنگ تیره تره هم انتخاب مناسبی هستش و اونو با شکلای مختلف و اقسام اشیا و ملافها با طرح چاپی می تونین هماهنگ کنین. چون آخرش در رده رنگای اشیای جورواجور سبز نعنایی هم دیده می شه. اگه از رنگ سبز خوش تون میاد و دوست دارین اتاقی با رنگ سبز و البته پرنشاط داشته باشین، باید از رنگ سبزی استفاده کنین که مثل رنگ سیب سبزه. این رنگ علاوه بر ایجاد آرامش، نشاط بیشتری هم به فضا می بخشه و اتاق خواب تون رو به شادترین بخش منزل بدل می کنه.

در انتخاب رنگ سبز فقط به دنبال طیف رنگی آسون و کم رنگ نباشید. مثلا سبز زمردی، رنگیه که به فضا تأثیرگذاری فوق العاده ای می ده. این رنگ به اتاق خواب شما حالتی سرحال و هیجان انگیز می ده و هر بار که وارد فضا میشید، انگار به مسافرتی جذاب رفته اید.

۳. رنگ خاکستری

خاکستری رنگی دوست داشتنیه که به اتاق آرامش عالی میده. این رنگ خنثی، باعث می شه که در تابشی آرامش بخشی که ایجاد می کنه خیلی آسون استراحت کنین. البته این سادگی و آرمش مانعی واسه انتخاب بقیه اسبابا و دکوراسیون نیس. درواقع، به کمک خاکستری می تونین از هر رنگ دیگری که بخواهید واسه بقیه اسبابا و تزئینات بهره ببرین.

طیف ملایم خاکستری واسه همه نوع اتاق خوابی مناسبه. حتی واسه اتاق کودک هم می تونین از خاکستری استفاده کنین و اگه می خواید فضا سرحال تر باشه از بقیه اسباب و وسایل رنگی خوشحال کمک بگیرین. اگه اتاق کودک تون رو خاکستری کنین واسه چند سال دیگر که بزرگ تر می شه هم مشکل نخواهید داشت و با سرزنشای اون درباره انتخاب رنگ روبرو نخواهید شد.

اگه از طیفای طوسی روشن و خاکستری مایل به آبی استقبال می کنین، این رنگا هم می تونه گزینه خوبی واسه رنگ اتاق خواب باشه. خاکستری مایل به آبی رنگی خنثیه که به فضا آرامش و گرمایی آسون می ده. این رنگ در تابستونا هم حالتی سرحال به اتاق می ده و گرما رو خنثی می کنه.

رنگ خاکستری به طرفداران سبک مدرن هم کمک زیادی می کنه. چون با وجود رنگ اتاق خواب خاکستری، دیگر احتیاجی به برهم زدن سبک مدرن که بیشتر از سفید بهره میگیره، پیش نمیاد. در این صورت، بقیه دیوارها سفید باقی می مونن و در انتهای روز هم واسه کسب آرامش، خاکستری ملایم شما رو در آغوش خواهد گرفت.

انتخاب رنگ خاکستری تیره هم گزینه خوبیه. شاید در اول کمی دودل باشین، اما با کمی دقت متوجه میشید که این رنگ هم در دسته رنگای خنثی جا میگیره و با وجود اون می تونین بقیه عناصر اتاق رو به هر رنگی که دوست دارین و خوش تون میاد، انتخاب کنین.

۴. سفید

سفید بهترین گزینه واسه رنگ اتاق خوابه. صبحا، رنگ سفید به اتاق جلوه ای شفاف و نورانی می ده و شبا هم آرامشی بی مثل ایجاد می کنه. روشنی صبح به این رنگ، حالتی نورانی می ده و شبا هم رنگ سفید باعث می شه تا نور چراغ درخشش گرم و زیبایی در اتاق بیافریند. نکته ی مهم و عالی درباره رنگ سفید اینه که هیچ خطری در انتخاب اون وجود نداره و با هر رنگ و تزئینی سازگاره. وقتی رنگ اتاق خواب رو سفید انتخاب می کنین، واسه یه مدت طولانی به تغییر رنگ دیوارها نیاز پیدا نمی کنین.

بعضی وقتا هم انتخاب سبک روستیک در اتاق باعث می شه، فضا کمی تیره و به هم ریخته به نظر برسه. در این صورت باید از رنگ سفید استفاده کنین تا جلوه ای بازتر و منظم تر در اتاق شکل بگیره. درواقع، این رنگ در کنار سبک روستیک یه جور تعادل به فضا می بخشه.

رنگ سفید مناسب ترین گزینه واسه رنگ اتاق خوابای کوچکه، چون فضا رو بزرگ تر نشون می ده و نقاط و گوشه های تاریک رو به اندازه ای روشن می سازه که هیچ نور و لامپی قادر به انجام اون نیس. واسه اتاق مهمون هم از رنگ سفید استفاده کنین، چون علاوه بر آرامش بخشی و…، هیچکی با اون مخالفتی نداره. شاید مهمون شما از رنگ سبز خوشش نیاد، اما شک نداشته باشین با سفید مخالفتی نداره.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *