بهترین روش جلوگیری از هک وای فای 

بهترین روش جلوگیری از هک وای فای 

پیش نیاز

واسه ایجاد تنظیما جدید در مودم خود، اول باید وارد صفحه تنظیما شید. واسه این کار مرورگر خود رو باز کرده و آی پی مودم تون رو در اون وارد کنین. توجه داشته باشین که این آی پیا در برندای مختلف مودم متفاوته. به طور مثال واسه بیشتر مودما این آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ه اما واسه بعضی هم این آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ه. واسه گرفتن آی پی دقیق مودم تون در منوی استارت command prompt رو سرچ کرده و باز کنین یا اینکه در منوی استارت Run رو سرچ کرده، باز کنین و دستور cmd رو در اون وارد کنین و اینتر رو بزنین. بعد از باز شدن صفحه دستورات، دستور ipconfig رو در اون بنویسین و اینتر رو بزنین. در قسمت Wireless LAN adapter Wi-Fi و روبه روی Default Gateway آدرس آی پی مودم شما نوشته شده، اونو کپی کرده و در مرورگر خود وارد کنین. به ویدئوی زیر توجه کنین.

https://www.chetor.com/wp-content/uploads/2017/07/avc_ip-Config-3.mp4

واسه پیدا کردن مَک آدرس گوشی و تبلت اندروید خود به آدرس زیر برید

Settings -> About Phone -> Status -> Wi-Fi Mack Address

Settings -> About Tablet -> Status -> Wi-Fi Mack Address

واسه پیدا کردن مَک آدرس گوشی و آی پد IOS خود به آدرس زیر برید

Settings -> General -> About -> Wi-Fi Address

واسه پیدا کردن مَک آدرس در لپتاپ خود باید مراحل زیر رو طی کنین

در منوی استارت command prompt رو سرچ کرده و باز کنین یا اینکه در منوی استارت Run رو سرچ کرده، باز کنین و دستور cmd رو در اون وارد کنین و اینتر رو بزنین. بعد از باز شدن صفحه دستورات، دستور ipconfig/all رو در اون بنویسین و اینتر رو بزنین. در قسمت Wireless LAN adapter Wi-Fi و روبه روی Physical Address ، مَک آدرس لپتاپ شما نوشته شده. به ویدئوی زیر توجه کنین.

https://www.chetor.com/wp-content/uploads/2017/08/avc_Find-mack-address-Chetor.com_.mp4

حال با هم چند نمونه از اقدامات واسه جلوگیری از هک شدن وای فای رو مرور می کنیم.

فیلتر مک آدرس رو روشن کنین

آدرسای فیزیکی یا مک آدرس یکی از بهترین اقدامای پیشگیرانه واسه جلوگیری از هک شدن وای فای و استفاده ی بی اجازه از ترافیک اینترنت شماس. در این روش تنها وسایلی می تونن به مودم وصل شن و از اینترنت استفاده کنن که قبلا مک آدرس اونا در مودم تعریف شده باشه. نحوه ی انجام این کار ممکنه در مودمای برندهای مختلف فرق داشته باشه. کافیه در قسمت Wireless MAC Address Filter مک آدرس دستگاه هایی رو که می خواید از راه وای فای شما به اینترنت وصل باشن وارد کنین و تغییرات رو ذخیره کنین. مثلا ویدئوی زیر رو ببینین.

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

https://www.chetor.com/wp-content/uploads/2017/08/avc_Filter-mack-Address-Chetor.com_.mp4

استفاده از قرارداد امنیتیِ ایمن تر

مودمای جدید طبق نوع برند و مدل اونا چند نوع قرارداد امنیتی رو پشتیبانی می کنن. الان امن ترین قرارداد امنیتی، قرارداد WPA2ه. شما با انتخاب این قرارداد می تونین امنیت بیشتری رو واسه وای فای خود آماده کنین.

انتخاب یک گذرواژه ی غیرقابل هک

انتخاب گذرواژه ی وای فای شما می تونه در بالابردن امنیت وای فای مفید باشه. پیشنهاد می کنیم هیچ بعضی وقتا از نام و نام خانوادگی تون، یا اسم حیوان خونگی تون یا اسم پیش فرض وای فای استفاده نکنین. واسه انتخاب گذرواژه بدترین راه، استفاده از کلمات قابل حدس و بی ترکیب اعداد و علامات و حروفه و بهترین راه، ترکیب اعداد و علامات و حروف و استفاده از واژهای غیرقابل حدسه. تعداد کاراکترهای گذرواژه هم هرچه زیادتر باشه، احتمال هک شدن اونو به صفر نزدیک تر می کنه. مثلا پیشنهاد می کنیم بخشی از آهنگ مورد علاقه تون رو با دو رقم آخر کد ملی تون ترکیب کنین و کمه کم به ۱۵ کاراکتر برسونین، اگه در بین اینا از علامات / ، @ ، # و مثل این علایم استفاده کنین، دِژ گذرواژه ی شما غیرقابل نفوذتر میشه. در نظر داشته باشین که این بخش مهم ترین و تأثیرگذارترین قدم در جلوگیری از هک شدن وای فای شماس.

تغییر نام پیش فرض مودم تون

واسه هکرها، نام وای فای می تونه یک سرنخ خوب واسه هک کردن گذرواژه اون باشه. سعی کنین هیچ بعضی وقتا نام مودم تون، نام خود مودم، نام سرویس دهنده، یا نام خودتون نباشه. سعی کنین از اسمی استفاده کنین که نشون نده این مودم واسه چه کسیه، یا اینکه از کدوم برنده.

انتخاب درست جای مودم

شاید براتون عجیب باشه، اما انتخاب جای قرارگرفتن مودم هم می تونه به بالابردن امنیت مودم شما کمک شایانی کنه. هر مودم وای فای یک شعاع برد آنتن داره و هرچه این شعاع رو طوری کنترل کنین که در درون محل کار یا محیط خونه تون باشه، مودم وای فای شما کمتر در خطر و خطر هک شدن قرار میگیره. سعی کنین مودم رو تقریبا در وسط خونه قرار بدین و حتما سعی کنین مودم کنار پنجرها قرار نگیرد. اگه مودم تون از چند آنتن پشتیبانی می کنه می تونین از یک آنتن استفاده کنین یا اینکه با پوشاندن آنتن مودم خود، شعاع برد مودم خود رو به کمه کم میزان قابل استفاده برسونین.

عوض کردن گذرواژه ی پیش فرض مودم تون

به دلیل اینکه گذرواژه ی مودم (و نه وای فای) تقریبا در همه مودما یکسانه، واسه امنیت بالا بهتره که حتما این گذرواژه رو تغییر بدین. این گذرواژه ی جدید رو باید به خاطر داشته باشین، پس سعی کنین یا جایی یادداشت کنین یا از عباراتی استفاده کنین که بتونین اونا رو خیلی آسون به خاطر بسپارید.

خاموش کردن WPS

به زبون آسون، تکنولوژی WPS باعث اتصال آسون تر و بی دردسر تر به مودم واسه کاربران تازه کار شده. مثلا بعضی از مودما دکمه ی WPS رو روی خود دارن که با زدن اون دکمه و زدن هم زمان همون دکمه برروی دستگاه الکترونیک شما، می تونین خیلی آسون و بی دانستن نام مودم، یا گذرواژه، به مودم وصل شده و از اینترنت استفاده کنین. شاید این روش واسه شما جالب به نظر بیاد اما روشن بودن WPS می تونه امنیت مودم شما رو به کمه کم برسونه. واسه خاموش کردن اون، کافیه وارد صفحه تنظیما مودم شده و در سربرگ وایرلس WPS رو پیدا کرده و اونو خاموش کنین. این کار ممکنه در مودمای مختلف کمی فرق داشته باشه. به ویدئوی زیر توجه کنین.

https://www.chetor.com/wp-content/uploads/2017/08/avc_Turn-off-WPS-Chetor.com_.mp4

خاموش کردن مودم در زمانی که به اون نیاز ندارین

در زمانی که دستگاه مودم شما خاموش باشه شک نداشته باشین هیچکی نمیتونه اونو هک کنه یا به اون دسترسی پیدا کنه. پس بهتره شبا موقع خواب، زمانی که می خواید سر کار برید ، زمانی که به مسافرت می روید و در کل زمانی که از مودم استفاده نمی کنین، اونو خاموش کنین.

مودم تون رو به روز نگه دارین

به روز نگه داشتن مودم یکی از روش هاییه که باعث بالارفتن امنیت اون می شه. شما می تونین با رفتن به سایت اصلی شرکت سازنده مودم خود، اونو به شکل آنلاین به روز کنین.

سخن آخر

توجه کنین که موارد بالا هیچ کدوم تضمینی بر هک نشدن وای فای شما نیستن. رعایت موارد بالا تنها، راه هک کردن مودم شما رو سخت تر می کنه.

تهیه شده در:chetor.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *