تیر ۱۶, ۱۳۹۹

بهترین روش مطالعه درس فیزیک چیه؟ 

 

اگه دانش آموز یا دانشجو هستین، شاید خیلی وقتا هنگام حل مسائل فیزیک احساس کردین این درس واسه تون ناآشناست! در این صورت، شاید دست به دامانِ کتابا یا سی دیای کمک آموزشی شده باشین. برخلاف تصور خیلی از علم آموزان، فیزیک چیزی بالاتر از حفظ فرمولا و جایگذاری داده های مسئله در آنهاست. در این مطلب می خواهیم شما رو با روش مطالعه درس فیزیک آشنا کنیم تا بتونین فیزیک رو آسون تر و اصولی تر یاد بگیرین و حتی از اون لذت ببرین.

 

اولین نکته ی مهمی که باید بدونین، اینه که واسه فهمیدن فیزیک، باید مسئله حل کنین. معلم فیزیک شما، بر قوانین و مفاهیم اصلی تأکید می کنه و شما به عنوان دانش آموز، باید بتونین از این قوانین واسه درک و حل مسئله استفاده کنین.

مطالبی رو که قراره در طول ترم فرا بگیرین، به طور کوتاه مرور کنین تا بتونین برنامه ریزی کنین و بازدهی تون رو بالا ببرین. واسه درک و حفظ کردن داده ها و فرمولا، باید مطالب اساسی و نکاتی که مباحث مختلف رو به هم در رابطه می کنن، یاد بگیرین. به هرحال بعضی وقتا بعضی از فرمولا رو فراموش می کنین، اما درک مباحث اساسی به شما کمک می کنه واسه خودتون فرمول بسازید.

با استفاده از موارد زیر، سعی کنین در اول ترم پیش زمینه ای از فیزیک به دست بیارین تا بتونین قدمای بعدی رو بهتر دنبال کنین.

۱. به سرفصلای درس توجه کنین و توضیحاتی رو که درمورد اونا ارائه شده، بخونین. به دنبال نکات اساسی بگردید، سعی کنین الگوی حاکم بر کتاب رو شناسایی کنین و بین این درس و یاد گرفته های قبلی تون، رابطه برقرار کنین.

۲. کتاب تون رو بررسی کنین. واسه این کار:

 • فهرست و مقدمه رو بخونین؛
 • هر یادداشتی رو که خطاب به دانش آموز یا معلم در مقدمه اومده، بخونین؛
 • سرفصلا رو بررسی کنین تا ببینین کدوم عناوین حذف شدن و کدوم مطالب رو در طول ترم می خونید.

۳. بازم که با این روش کتاب رو بررسی می کنین، نکات اصلی و مباحث پایه رو هم پیدا کنین. نگاهی به مسئله ها بندازین و ببینین نکات اساسی چیجوری در این مسائل استفاده کرده شدن.

با آمادگی در کلاس حاضر شید، چون تنها در این صورت می تونین بیشترین استفاده رو از کلاس ببرین و از پتانسیلی که واسه یادگیری در کلاس هست، استفاده کنین.

واسه کسب این آمادگی، لازمه یاد بگیرین قبل از کلاس، در بین کلاس و بعد از کلاس، چیجوری باید بخونین و چه کارایی باید بکنین.

روش مطالعه درس فیزیک قبل از کلاس

عنوان فصل رو بررسی کنین تا بدونین قراره چه مباحثی رو یاد بگیرین. بخشایی از کتاب تون رو که مربوط به اون مباحث هستن، به طور خلاصه بخونین. این بررسی راحت به شما کمک می کنه کلاس رو بهتر دنبال کنین، چون با اصطلاحات علمی اون آشنا شدین و آسون تر می تونین مباحث رو با یاد گرفته های قبلی تون پیوند بدین.

مقدمه و خلاصه اون فصل رو بخونین و به تیترها و زیرمجموعهای اونا توجه کنین. سعی کنین درمورد مباحثی که قراره پوشش داده شن، تو ذهن تون سؤال بسازین. این کار به شما کمک می کنه به درس مسلط شید و درنتیجه اونو بهتر درک کنین.

تصاویر و عکسا رو بررسی کنین. ببینین هر تصویر کدوم یک از مباحث اصلی رو توضیح می ده.

کلمه های جدید، واحدای اندازه گیری، فرمولا و بقیه موارد جدید رو یادداشت کنین.

قبل از تدریس، زیر عبارات خط نکشید و اونا رو هایلایت نکنین، چون ممکنه استادتان روی اون مطالب تأکید نداشته باشه.

چند لحظه قبل از شروع کلاس، یادداشتای جلسه ی قبل رو مرور کنین تا بتونین درس اون جلسه و رابطه اون با مباحث قبلی رو بهتر بفهمین.

روش یادگیری درس فیزیک در کلاس

به موقع به کلاس برید و تا پایان در کلاس بمونین. استادان معمولا چند تا نکته مهم رو در اولین و آخرین دقایق کلاس میگن و متأسفانه در این زمانا بیشترِ علم آموزان به دلایل مختلف به درس گوش نمی کنن.

یادداشت ورداری کنین. فهرستی از خلاصه هاتون تهیه کنین تا واسه مراجعه های بعدی دچار مشکل نشید. به اندازه کافی فضای حاشیه رو خالی بذارین تا بعدا بتونین نکات و سؤالات رو یادداشت کنین یا می تونین یادداشت هاتون رو روی یک برگه و نکات و سؤالات رو پشت اون بنویسین.

وقتی یک طرح یا نمودار رو از روی تخته رسم می کنین، یادتون باشه کامل بودن اون مهم تر از قشنگ بودنشه. شما نباید فقط چیزی که رو که روی تخته می ببینن کپی کنین، سعی کنین نکاتی رو که استاد نمی نویسه ولی درموردشان صحبت می کنه هم یادداشت کنین.

اگه هنگام یادداشت ورداری از مطالب جاماندید، یک فضای خالی واسه اون بذارین و ادامه بدین. بعدا می تونین جزوه تون رو تکمیل کنین.

از سؤال پرسیدن خجالت نکشید. خیلی از معلما به نظرات و سؤالات علم آموزان نیاز دارن تا بتونن کلاس رو پیش ببرن و موضوع رو باز کنن. بعضی وقتا هم فراموش می کنن یکی از مراحل حل مسئله رو توضیح بدن یا مطلبی رو اشتباه می نویسند.

روش مطالعه درس فیزیک بعد از کلاس

در اولین فرصت، یادداشت هاتون رو بازبینی و اصلاح کنین. احتیاجی به بازنویسی یا پاک نویس نیس. به جای اون، چند تا نکته مهم رو پیدا کنین و بین موضوعات اصلی رابطه برقرار کنین. این نکات رو در حاشیها به طور خلاصه بنویسین. این زمان فرصت خوبیه تا یادداشتا و جزوه تون رو با هم ترکیب کنین تا در آخر ترم فقط یک جزوه رو بخونین!

بازم که یادداشت هاتون رو بررسی می کنین، ممکنه سؤالات مختلفی به ذهن تون برسه. این سوالا رو یادداشت و سعی کنین با کمک کتاب و دوستان تون، به اونا جواب بدین یا از معلم تون بپرسید.

روش مطالعه کتاب فیزیک

«مطالعه متن درس» و «حل مسئله»، یک چرخه. سؤالا شما رو به طرف جوابا هدایت می کنن و همون جوابا، سؤالای بیشتری ایجاد می کنن. خیلی وقتا یک فصل کامل، به توضیحِ یک موضوعِ پایه ای کوچیک اختصاص داده شده. شما باید به دنبال همین قوانین و موضوعات اساسی بگردید. این قوانین به دیدگاه فیزیکدانان درمورد طبیعت جهت میدن. تقریبا همه مسائلی رو که در کلاسای فیزیک با اونا روبرو میشید، می تونین با استفاده از این فرمولا و نکات حل کنین.

وقتی به دنبالِ ایجاد رابطه بین موضوعات مختلف هستین، ممکنه فهمیده باشین که اول یک مسئله خاص با جزئیات خیلی زیاد توضیح داده شده، اما ادامه مسئله به شکل خیلی خلاصه بیان شده. وقتی مسئله این جور گسترش داده می شه، باید به مسائلی که قبلا توضیح داده شدن برگردید و مطمئن شید که میدونید چه جوری باید اون اصل عمومی رو واسه این مسئله خاص به کار ببرین. بعد ببینین مسائل دیگری هم هستن که بتونین با استفاده از اون قوانین حل شون کنین؟

۱. مباحث اصلی فصل و یادداشتایی رو که در مرحله پیش خوانی تهیه کردین، مرور کنین. به نکاتی که سر کلاس بر اونا تأکید شده بود فکر کنین و سؤالایی رو که یادداشت کرده بودین، به یاد بیارین.

۲. اول تکالیف تون رو حل کنین. اگه تکالیف تون هنوز مشخص نشده، خودتون مسئله های مهم تر رو انتخاب و بررسی کنین. با توجه به مطالبی که از کلاس یاد گرفتین و مسائلی که حل می کنین، سعی کنین سؤالاتی درباره اون فصل از فیزیک تو ذهن تون بسازین.

۳. به طور فعال بخونین و سعی کنین همیشه تو ذهن تون سؤال داشته باشین. اگه بخواهید فیزیک رو منفعلانه بخونین، فقط وقت تون رو تلف می کنین. وقتی فیزیک می خونین، حتما یک مداد و کاغذ کنار دست تون داشته باشین تا نکات و سؤالاتی رو که به ذهن تون می رسن، یادداشت کنین. اگه احساس کردین مطالعه تون فعال نیس، برگردید و دوباره نگاهی به مسائل و یادداشت هاتون بندازین. بخونین که یاد بگیرین، نه اینکه فقط مطالب رو تموم کنین.

۴. به شکل دوره ای مطالعه رو متوقف کنین و چیزایی رو که خوندین، به یاد بیارین. واسه اینکه مطالعه مفیدتری داشته باشین، می تونین مطالب رو با صدای بلند بخونین، چند تا نکته مهم رو تکرار کنین و اونا رو در حاشیه ی جزوه تون بنویسین.

۵. هنگام مطالعه، به فرمولا، معادلات و ایدهایی برمی خورید که در حل مسائل به شما کمک می کنن. بعد از مطالعه این بخشا، به قسمت مسائل برید و روی یکی از سؤالاتی که با استفاده از اون فرمولا حل می شن، فکر کنین. این اتحادِ مطالعه و حل مسئله، بخشی از چرخه «سؤال/جواب/سؤال» است. این کار دیدگاهی به دست می ده که با مطالعه (حتی مطالعه دقیق) به تنهایی به دست نمیاد. مطالعه منفعلانه یعنی فقط مفاهیم متن رو دنبال کنین و مطالعه فعال یعنی کاربردهای هر مبحث رو بررسی کنین و سؤالات مربوط به اونو هم حل کنین. اگه سؤالات رو به طور فعالانه با راه حل مسئله و متن کتاب رابطه بدین، می تونین موقع مطالعه تمرکز کنین و توانایی تون رو در یاد آوری و به کار بستن مطالب، بالا ببرین.

چیجوری مسائل فیزیک رو حل کنیم؟

شمام ممکنه مثل خیلی از علم آموزان و دانشجویان دیگر، مهارت زیادی در حل مسئله نداشته باشین. این بخش قراره به شما کمک کنه در حل مسائل، حرفه ای شید. واسه اینکه بتونین هر مسئله رو به طور مؤثر و حرفه ای حل کنین، اول باید به چند سؤال زیر جواب بدین:

 1. مسئله درمورد چیه؟
 2. چه چیزی رو باید پیدا کنم؟
 3. از چه اطلاعاتی باید استفاده کنم؟ چه قوانینی به من کمک می کنن؟
 4. چه اطلاعاتی درباره مسئله دارم؟
 5. چه جوری میتونم از این اطلاعات واسه حل مسئله استفاده کنم؟
 6. راه حل من منطقیه؟

فرض کنین در مسئله ای که جلو شماس درباره پرتاب یک توپ تنیس صحبت شده. اگه در حل مسئله حرفه ای باشین تشخیص میدید که مسئله مربوط به انرژی یا قانون دوم نیوتونه، درحالی که یک مبتدی فکر میکنه این مسئله درمورد ورزش تنیسه. فرد مبتدی به نکات سطحی مسئله توجه می کنه، ولی شما بر عمق اون تمرکز می کنین. شما به عنوان یک حرفه ای به این سؤالات جواب میدید، با اونا کمی سرگرم میشید و قبل از نوشتن فرمولا و جایگذاری اعداد، تو ذهن تون یا روی کاغذ، نمودار و طرح می کشین. اما یک مبتدی سعی می کنه هرچه زودتر معادلات رو بنویسد و اعداد رو در اونا جایگذاری کنه. یک مبتدی خیلی بیشتر از یک حرفه ای دچار اشتباه می شه.

خوبه نکات زیر رو درمورد فیزیک دانا و استادان فیزیک بدونین:

یک فیزیک دان مسائلی رو انتخاب می کنه که بشه به وسیله نمودار یا تصویر، اونا رو نشون داد. تقریبا هر مسئله ای رو که در کلاس فیزیک با اون برخورد می کنین، میشه در یک طرح خلاصه کرد. این طرح معمولا یا شامل پاسخه یا راه رسیدن به جواب رو به شما نشون می ده.

یک فیزیک دان به دنبال قوانینیه که به شکل ریاضی قابل توضیح باشن و بتونه اونا رو واسه خیلی از مسائل فیزیک به کار ببره. کتاب فیزیک شما پر از فرمولای مختلفه، اما شما باید قوانین کلی طبیعت رو درک کنین تا یک دیدِ کلی نسبت به فیزیک به دست بیارین و بتونین مسائلی رو که شامل قوانین زیادی می شن و ممکنه واسه حل شون به فرمولای زیادی نیاز داشته باشین، حل کنین. ، تموم فرمولای فیزیک از قوانین اصلی جدا شدن.

واسه حل مسائل فیزیک، مراحل زیر رو بکنین:

۱. صورت مسئله رو بخونین. معنی اصطلاحاتی رو که نمی دونین، پیدا کنین. بدونین که مسئله درمورد چیه؟ واسه اینکه مطمئن شید مسئله رو فهمیدین، می تونین اونو یک بار دیگر به زبون خودتون بگید یا واسه یکی از دوستان تون توضیح بدین.

۲. واسه مسئله یک شکل یا طرح بکشین. یک طرح آسون هم کافیه، اما اگه می خواید طرح خیلی خوبی بکشین، بهتره این موارد رو در نظر داشته باشین:

 • عنوانی انتخاب کنین که مسئله رو توضیح بده یا نامعلوم مسئله رو مشخص کنه؛
 • متغیرها و پارامترهای مسئله رو مشخص کنین و مقدار هر کدوم از پارامترها رو در طرح تون بنویسین؛
 • تموم پارامترهای مجهولی رو که واسه رسیدن به جواب لازم دارین، مشخص کنین؛
 • واحد اندازه گیری همه پارامترها رو بنویسین. اگه طرح شما یک نموداره، واحدها و اندازه ها رو فراموش نکنین؛
 • همه اطلاعات مسئله رو بنویسین. مثلا میزان شتاب جاذبه، ندیده گرفتن مقاومت هوا یا اصطکاک و …؛

۳. مشخص کنین واسه یافتن جواب، به کدوم فرمولا نیاز دارین؟ معمولا طرحی که کشیده اید، روش ها و فرمولای موردنیاز رو به شما پیشنهاد می ده. شاید بعضی وقتا لازم شه قبل اینکه فرمول درست رو انتخاب کنین، به کتاب یا جزوه تون نگاهی بندازین. بعضی وقتا در مواردی که راه حل مستقیما از اطلاعات داده شده به دست نمیاد، به اطلاعات بیشتری نیاز دارین و باید مقادیر واسطه رو هم حساب کنین.

۴. تصویر دیگری بکشین که سیستم کامل و اصلی رو نشون بده و بتونین از اون واسه ایجاد رابطه بین داده ها و معادلات استفاده کنین. ممکنه این طرح دوم یک گراف، نمودار هندسی یا خطی یا تصویری از یک موقعیت فیزیکی باشه.

۵. حتی یک حرفه ای هم از روشِ «پیوسته» واسه حل مسائل استفاده می کنه. در این روش، از اطلاعات و داده های مسئله استفاده می کنین و کم کم پیش می روید، مقادیر واسطه رو محاسبه می کنین و درنهایت به جواب می رسین. نقطه ضعف این روش اینه که به دلیل تعداد زیاد محاسبات عددی، امکان اشتباه بالا میره پس هنگام کار با اعداد بزرگ، باید حواس تون رو جمع کنین. با این حال، امتیاز این روش اینه که در هر قدم می تونین میزان پیشرفتِ حلِ مسئله رو ببینین. این روش مستقیمه و درصورتی که اشتباهی رخ بده، پیدا کردن اون آسونه.

۶.هرچه حرفه ای تر میشید، بیشتر تمایل دارین که مسئله ها رو با استفاده از روشِ «ظاهری» یا «رسمی» حل کنین. در این روش شما تا جایی که می تونین، محاسبات مسئله رو انجام میدید ولی اعداد رو در فرمولا جایگذاری نمی کنین. این روش در حل مسائل طولانی و پیچیده به شما کمک می کنه بعضی از بخشا رو حذف یا آسون سازی کنین. وقتی یادگیری فیزیک رو شروع می کنین، بهتره در اول اعداد رو در فرمولا جایگذاری کنین، اما بازم که جلوتر می روید و اعتماد به نفس تون بیشتر می شه، بیشتر از روش رسمی استفاده کنین. خیلی از آدما، از روش مخلوط استفاده می کنن، یعنی در بعضی جاها مقادیر و بعضی جاها هم نمادها رو در فرمول قرار میدن. (مثلا از g واسه نشون دادن شتاب جاذبه ی زمین استفاده می کنن.)

۷. از راه حل خودتون انتقاد کنین. از خودتون بپرسید: « این راه حل منطقیه؟» راه حل تون رو با هر مثالی که در اختیار دارین یا مسائلی که قبلا حل کردین، امتحان کنین. معمولا می تونین با یک محاسبه تقریبی، درستی جواب رو . خیلی وقتا یک اشتباه محاسباتی باعث می شه عددی به دست بیارین که حتما جواب درستی نیس. حتما واحدهای اندازه گیری رو در نظر بگیرین تا مطمئن شید جواب شما، همون خواسته ی مسئله. این بررسیا به درک شما از درستی مسئله و قدرت تشخیص اشتباهات کمک می کنه. داشتن این درک و بینش، شما رو در حل مسائل بعدی و امتحانات تون کمک می ده.

۸. موقع امتحان، ممکنه مجبور باشین در زمان محدودی مسئله رو حل کنین. پس هروقت مسئله ای رو در خونه حل کردین، یک بار دیگر برگردید و سعی کنین اونو سریع تر حل کنین تا سرعت و اعتماد به نفس تون رو بالا ببرین.

وقتی یک مسئله رو تموم کردین، جواب تون رو مرور کنین. باید بتونین بی مراجعه به کتاب یا جزوه، راه حل تون رو درک کنین. اگه موقع خوندن جواب، بخشی رو متوجه نشدید، این یعنی یا یکی از مراحلی رو که واسه جلو بردن منطقی راه حل لازم بوده، حذف کردین یا به اندازه کافی راه حل تون رو توضیح نداده اید.

واسه حل دقیق و درست مسائل در خونه، به زمان بیشتری نیاز دارین. با اینکه یادداشت کردن تموم مراحل و کارایی که واسه حل مسئله انجام میدید، سرعت تون رو کم می کنه، اما باعث می شه حرفه ای تر شید و چیزی رو جا نیندازید. این یادداشتای دقیق، واسه دوره کردن قبل از امتحان هم خیلی مفیدند.

برگرفته از: utexas.edu

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید