مهر ۵, ۱۳۹۹

بهترین روشای یادگیری؛ چه جوری هر چیزی که می خواهیم یاد بگیریم؟ 

بهترین روشای یادگیری؛ چه جوری هر چیزی که می خواهیم یاد بگیریم؟ 

 

روشای یادگیری خود رو بشناسید

۱. سبک یادگیری خود رو کشف کنین

واسه اینکه یادگیری رو به شکل مؤثری شروع کنین، باید بدونین که چیجوری یاد می گیرین. ۳ گروه یا روش کلی واسه یادگیری هست و بیشترِ افراد حتما به یکی از گروه ها تعلق دارن. حتی اگه روش یادگیری شما تنها در یک دسته قرار نمی گیره و به روشای مختلفی مطالب رو یاد می گیرین، بد نیس که با تموم روشای یادگیری آشنا بشین، در این صورت میدونید که چه چیزی به کارتون میاد و چه چیزی در یادگیری تون اثر زیادی نداره. با شناخت روشای یادگیری مختلف، یادگیری مؤثرتر و بهتری دارین. شکلای مختلف روشای یادگیری عبارتند از:

 1. یادگیری دیداری. افرادی که روش یادگیری شون دیداریه، بیشتر از راه «دیدن» و «مشاهده کردن» یاد می گیرن. اونا تمایل دارن که در کلاس در ردیفای جلو بشینن، منظم و منظم هستن و هنگام تجسم کردن یا به خاطرسپاری چیزها، چشم هاشون رو می بندند. تصاویر، ویدئوها و رنگا به یادگیری اونا کمک می کنه و ترجیح میدن واسه یادگیری، محتوا و مطالب رو ببینند.
 2. یادگیری شنیداری. افرادی که سبک یادگیری شنیداری دارن، با «شنیدن» و «گوش کردن» بهتر یاد می گیرن. اونا معمولا جایی رو در کلاس انتخاب می کنن که بهتر ، اما نقطه دید واسه شون خیلی اهمیتی نداره. وقتی خسته می شن با خودشون حرف میزنن و زمزمه می کنن. با صدای بلند درس می خونن و این جور مطالب و اطلاعات رو به خاطر می سپارند. اونا بیشتر از اونکه بنویسند، صحبت می کنن و از بحث کردن درباره چیزی که یاد گرفتن، لذت می برن.
 3. یادگیری جنبشی و لمسی. افرادی که سبک یادگیری شون حرکتیه، با «لمس اشیا» و «انجام کارهای عملی» مطالب رو یاد می گیرن. اونا دوست دارن فعال باشن، استراحت و معطلیای زمانی زیادی در بین یادگیری به خود میدن و بیشتر موقع صحبت کردن از حرکات دست و زبون بدن کمک می گیرن. این افراد از انجام کارهای عملی مثل آشپزی، مهندسی، ساختن چیزی و … لذت می برن. اونا حتی موقع خستگی هم شروع به بازیگوشی می کنن.

کدوم یک از این روشای یادگیری سبک شما رو توضیح می کنه؟ اگه هنوز قادر به تشخیص نیستین، می تونین از آزمونای آنلاین یا یک مشاور کمک بگیرین تا ببینین واسه کدوم گروه هستین.

۲. فرقا رو درک کنین

هر یادگیرنده ای واسه درک کامل مفاهیم و حفظ اطلاعات کسب شده، نیازای متفاوتی داره. اگه از فردی با سبک یادگیری دیداری بخواهید چیزی رو که می شنوه به خاطر بسپارد، شاید موفق نمیشه. اگه فردی با سبک یادگیری حرکتی، فیلمی آموزشی واسه انجام کاری تماشا کنه، شاید در یادگیری موفق نمیشه. هیچ یک از آدما نامبرده کم هوش تر از بقیه نیستن. اونا باید با سبک بهینه و مناسب یادگیری خود هماهنگ بشن.

 • تواناییای یادگیری محدود به کلاس درس نیستن. سبک و روشای یادگیری در نحوه ی صحبت کردن ما هم خود رو نشون میدن. مثلا در گفت و گوی روزانه، فردی در گروه یادگیری دیداری، می گه: «خوب به نظر می رسه» و مثل شنیداری اون در مکالمات خود از جملاتی مثل «گوشم با توست» و … استفاده می کنه. سبک و روشای یادگیری در زندگی روزمره هم متبلور می شه و نحوه ی تعاملات ما رو تحت اثر قرار می ده.

یادگیری دیداری

۱. از تمرینات و وسایل کمک آموزشی بَصَری استفاده کنین

حالا که میدونید روش یادگیری شما از راه دیدن و مشاهده کردنه، از این آگاهی کمک بگیرین. چیزی که رو که می شنوین، بنویسین و شنیدها رو به نوشتار تبدیل کنین.

 • اگه استادتان فیلمی به شما نشون می ده یا در مورد نکات مشخصی از یک آزمون صحبت می کنه، یادداشت ورداری کنین. بعد از اینکه مطالب رو نوشتید، اونا رو دوباره مرور کنین. بذارین مغزتون با ادبیات دلخواهش به یادگیری بده.
 • اگه استاد موقع تدریس و سخنرانی، از اسلایدهای آموزشی کمک میگیره، باید به اسلایدها توجه ویژه ای داشته باشین و روی اونا تمرکز کنین. شاید چیزی که رو که استاد می گه، فراموش می کنین، اما تصویر روی تخته و صفحه نمایشگر رو فراموش نخواهید کرد.

نکته : برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  homatez.com  مراجعه نمایید

۲. از نمودارها، مدلا و تصاویر استفاده کنین

واسه یادگیری بهترِ اطلاعاتی که کسب می کنین، از چشم هاتون کمک بگیرین. تبدیل کردن محتوا به شکل و نمودار، به کمی زحمت و زمان نیاز داره. اما نتایج مثبتی مثل افزایش یادگیری و بالا رفتن نمره هاتون، این زحمت رو شیرین می کنه.

 • مثلا استاد شما در مورد زبون انگلیسی نکته ای رو تدریس می کنه. اون می گه: سهم زبونای مختلف در زبون انگلیسی به این شکله: فرانسوی ۳۰ درصد، لاتین ۳۰ درصد، آلمانی ۲۵ درصد و زبونای دیگر ۱۵ درصد. خیلی عالی، یک نمودار دایره ای بکشین و با استفاده از رنگای مختلف هر زبون رو روی نمودار دایره ای با رنگ خاصی رنگ آمیزی کنین.
 • خلاقیت به خرج بدین و از تواناییای هنری خود کمک بگیرین. می خواید یادتون بمونه که فورد مدل T در چه تاریخی معرفی و ارائه شد؟ یک پلاک ماشین بکشین و تاریخ معرفی مدل نامبرده رو مثل شماره پلاک یک خودرو بنویسین: ۱۰۱۱۹۰۸ یعنی اول اکتبر سال ۱۹۰۸. با این کار واقعا یه جور رمزگذاری واسه یادگیری بهتر انجام میدید.

۳. یادداشت ورداری کنین

همه معلما در بین تدریس به علم آموزان میگن: «فعلا چیزی ننویسید، بعدا بهتون وقت میدم مطالب رو یادداشت کنین.» ، این فرمایش تقریبا محترمه اما وقتی شما علم آموزی شنیداری نیستین، پس چه جوری می تونین بی یادداشت ورداری، حرفای اونو به خاطر بسپارید؟

 • اگه استاد خیلی سریع درس می ده و نمی تونین حرفای اونو خوش خط و درست و حسابی یادداشت کنین، از اون خواهش کنین خلاصه یا جزوه و طرحی کلی از مباحث تدریس شده به شما بده. مطمئن باشین استادان از این پیشنهاد استقبال می کنن.

یادگیری شنیداری

۱. صحبتای استادتان رو در بین تدریس، ضبط کنین

خوشبختانه این پیشنهاد واسه شما زحمت زیادی نداره. احتیاجی نیس مثل گذشته واسه ضبط کردن صدا، دستگاه بزرگی رو با خود حمل کنین. تنها با فشار یک دکمه یا لمس یک گزینه روی تلفن هوشمندتان می تونین هرچه رو که می خواید، به آسونی ضبط کنین.

 • بعضی از استادان با ضبط کردن مشکل دارن و اجازه این کار رو به شما نمی دن و حتی ممکنه با ضبط کردن صدا، خطرِ از دست دادن گوشی یا وسیله ضبط، شما رو تهدید کنه، در این جور مواقع سعی کنین به استاد محترم توضیح بدین که این راه بهترین روش یادگیری واسه شماس. به احتمال خیلی زیاد دل استاد نرم میشه و مخالفت نمی کنه.

۲. سؤال بپرسید

وقتی استاد مشغول توضیح دادن موضوع مهمیه، شمام در مراحل تدریس مشارکت کنین. گوش دادن به حرفا و صدای بقیه یک چیزه و شنیدن و بازگو شدن مطالب از زبون خودتون چیز دیگریه. وقتی خودتون مثلا در کلاس زیست شناسی سؤالی رو مطرح می کنین، اون سؤال و جواب رو بهتر یاد می گیرین و اونو بهتر به خاطر خواهید سپرد.

 • اگه کمی در جمع دچار حس خجالت میشید، بعد از کلاس سؤال هاتون رو بپرسید. استاد از وقتی که واسه یادگیری اختصاص میدید، خوشش خواهد اومد و مطمئن باشین واسه این کار شما ارزش قائل می شه. علاوه بر اینکه سوال رودررو باعث یادگیری بهتر هم می شه.

۳. به گروه های کوچیک ملحق شید

در بحثا شرکت کنین و بقیه رو هم به صحبت کردن مجبور کنین. در گروه های کوچیک موضوعات به رقابت کشیده می شن و در موردشان بحث می شه. با این روش هیچ نکته ای از چشم تون دور نمی نماند.

 • اگه استادان شما به کار گروهی چندنفره یا دوتایی باور و علاقه ای ندارن، به یک گروه مطالعاتی ملحق شید. همیشه علم آموزانی وجود دارن که به دنبال ارتقای نمرات شون هستن و دوست دارن همه چیز رو عالی و کامل بیاموزند. با پیوستن به اینجور گروه هایی علاوه بر یادگیری بهتر و به اشتراک گذاری نظرات مختلف، می تونین با افراد جدید ملاقات کنین.
 • اگه روشای قبلی، به اندازه کافی کاربردی نیستن، می تونین دروس و تکالیف تون رو واسه یک نفر توضیح بدین. مثلا سعی کنین واسه یادگیری بهتر، واکنشای شیمیایی رو واسه مادر گرامی توضیح بدین یا درباره درس تاریخ و جنگ جهانی دوم واسه هم اتاقی تون صحبت کنین.

یادگیری جنبشی و لمسی

۱. مفاهیم رو نمایش بدین

از دست هاتون استفاده کنین. مهم نیس در خونه هستین یا در کلاس درس، در هر حال واسه یادگیری مشارکت کنین. مثلا واسه تشریح چشم گاو یا انجام آزمایشای فیزیک و شیمی داوطلب بشین.

 • سعی کنین مفاهیم رو واسه خودتون آسون و روشن تر کنین. درس تون در مورد DNAه؟ با قطعات لگو یک مدل از DNA بسازید و اونو بهتر بشناسید.

۲. زیر مطالب مهم خط بکشین و اونا رو برجسته کنین

معلما از دیدن یادداشت ورداری علم آموزان لذت می برن. اگه یادداشت ورداری خیلی واسه شما جواب گو نیس، از خط کشیدن زیر چند تا نکته مهم و ماژیک رنگی واسه برجسته سازی مطالب کمک بگیرین.

 • از رنگای مختلف استفاده کنین. هر رنگ رو نشونه موضوع خاصی قرار بدین. مثلا واسه تاریخا از رنگ بنفش استفاده کنین، واسه نظریها از رنگ سبز و … . واسه بهتر حفظ کردن مطالب، نظام و قوانین خاصی واسه خود بسازین.

۳. در یادگیری مشارکت کنین

به یک گروه علمی واسه فعالیتای بعد از مدرسه ملحق شید یا عادتای یادگیری جدیدی در خود بسازین. منتظر کلاس درس نمانید. واسه افزایش مهارت کار با کامپیوتر، خودتون با اون سروکله بزنین تا چیزای جدیدی یاد بگیرین.

 • اگه مدرسه ی شما از ظرفیتای گروهی آموزش، گردش علمی و … استفاده نمی کنه، خودتون دست به کار بشین. از موزهای هنرهای بومی، تاریخ شناسی یا موزهای علمی دیدن کنین. به نمایشگاها سر بزنین و تئاتر تماشا کنین. وسایل کمک آموزشی معمولا واسه علم آموزان و دانشجویان، ارزون تر و همراه با تخفیف عرضه می شن. با این روش ها به طبع جنبشی و لمسی خود در یادگیری کمک زیادی می کنین.

پیشنهادایی واسه همه

۱. یکی بودن کلاس درس و محل برگزاری آزمون

شاید بعید به نظر برسه، اما آزمون دادن در همون اتاقی که درس رو فراگرفته اید، نتایج بهتری داره. به این کارکرد حافظه، حافظه تحت اثر چارچوب گفته می شه. طبق پژوهشی که در دانشگاه ایالتی آیووا (Iowa State University) انجام شد، مشخص شده بستری که در اون یادگیری انجام شده، در حفظ کردن و حافظه ی افراد خیلی مهمه. مثلا وقتی گروهی از علم آموزان در سروصدا مطلبی رو یاد گرفتن، در شرایط سروصدا بهتر به سؤالات آزمون اون درس جواب میدن. این نتیجه واسه یادگیری در شرایط سکوت و آرامش هم برابر بود. اگه در اتاق خاصی به علم آموزان مطلبی رو آموزش بدین و بعد در همون اتاق از اونا امتحان بگیرین، نتیجه بهتری کسب می کنن. بستر و پیش زمینه ذهنی ما عادتایی داره که در بازیابی و یادآوری اطلاعات به کمک مون بین.

۲. ثبات در حالت روحی و روانی

حالت روحی هم در یادگیری خیلی مؤثره. مثلا اگه شما در حالت نشاط و شادی مطلبی رو یاد بگیرین و این حالت رو حفظ کنین، در آینده با همون حس و حال بمونین و حالت روانی خود رو ثابت نگاه دارین، اون مطلب رو بهتر به یاد میارید. این حس و حال فقط مربوط به زمانای نشاط و شادی نیس، حتی استرس هم همین کارکرد رو داره.

 • طبق مطالعه ای که اخیرا در دانشگاه بوناوِنچر (Bonaventure) انجام شده، حالتای روحی و روانیِ مثل، توانایی فراخوانی اطلاعات از حافظه رو افزایش می ده و نبود یکی بودن حالات روحی و روانی موقع اتفاق یادگیری و فراخوانی اطلاعات از حافظه، احتمال تشکیل خاطرات غلط رو بیشتر می کنه.
 • فرض کنین شما در حالتی مضطرب چیزی رو یاد گرفتین (صرف نظر از اینکه استرس چه اثرات منفی ای روی یادگیری شما می ذاره)، اگه در آینده در حالتی مضطرب باشین و نیاز به یادآوری و استفاده ی دوباره از اون اطلاعات داشته باشین، شباهت حالتای روحی و روانی موجب می شه تا حافظه ی شما بنا به عاداتی که داره، مطالب رو بهتر و زودتر در اختیارتون بزاره.

۳. داشتن صبر و تحمل در یادگیری

صبور باشین. طبیعیه که همه ما بعضی چیزها رو بهتر یاد می گیریم و در همه زمینه ها توانایی یادگیری یکسانی نداریم. واسه یادگیری دقیق و کامل، همت به خرج بدین.

 • اگه سؤالی دارین اصلا از پرسیدنش خجالت نکشید یا نترسین. بیشتر افراد از سؤال کردن بین یادگیری می هراسند. غافل از اینکه معلم یا مربی از این حرکت شما خوشش میاد و شک نداشته باشین از اینکه در مورد ای دانا و تواناست و می تونه دانشش رو به فرد دیگری منتقل کنه، لذت می بره.

۴. پیگیری علایق و سلیقها

علایق خود رو پیگیری کنین. وقتی چیزی رو دوست دارین، بهتر اونو یاد می گیرین و موفق تر هستین. رسیدن به موفقیت، انرژی و اعتماد به نفس شما رو بیشتر می کنه و زندگی قشنگ و لذت بخش تری واسه تون فراهم می کنه.

 • سعی کنین موقع یادگیریِ چیزایی که دوست ندارین، از علایق خود استفاده کنین و درنتیجه یادگیری رو واسه خود شیرین تر کنین. مثلا اگه در کلاس زبون قراره ارائه ای داشته باشین، با در نظر گرفتن علاقه زیاد خود به نوشته های شکسپیر، می تونین قسمتی از نمایشنامهای اونو واسه ارائه تون انتخاب کنین و با این کار با هم از کار کردن روی نمایشنامه و درس خود لذت ببرین.

۵. کسب آگاهی و اطلاعات عمومی

واسه یادگیری بهتر سعی کنین تموم ظرفیتای خود رو فعال و شکوفا کنین. مطالعه مطالب متفرقه باعث می شه مغز شما فعال و آگاه باشه و همیشه واسه یادگیری مطالب جدید، آماده باشه. دیدن شبکه های تلویزیونی مفید یا همین سایت «چه جوری» که الان مطالعه می فرمایید، اطلاعات مختلفی در موردای جور واجور در اختیارتون می ذاره.

۶. استفاده از امکانات جدید و مختلف واسه یادگیری

الان امکانات آموزشی زیادی وجود دارن و یادگیری از هر زمان دیگری آسون تر شده. حتی اگه با آموزگاران خوبی طرف نیستین یا کلاس و آموزشگاهی در دور محل زندگی خود ندارین، می تونین از راه شبکه جهانی اینترنت در شکلای مختلف کلاسا و دوره های آنلاین شرکت کنین و حتی از بعضی از این دوره ها مدارک معتبری بگیرین.

۷. نهادینه کردن علم در یادگیری

ایجاد معطلی در بین یادگیری مهارت ها و مطالب جدید، به شما در درک مطالب کمک می کنه. این استراحتا و معطلیا به ذهن (یعنی ناخودآگاه شما) و جسم (یعنی حافظه ی عضلانی تون)، فرصت و اجازه برابری با مهارت جدید رو میدن.

 • این پیشنهاد رو امتحان کنین: واسه یادگیری مؤثر و ایجاد یک عادت یا مهارتی جدید، اول آگاهانه اونو تمرین کنین و یاد بگیرین، بعد قبل از شروع دوباره تمرینات و آموزشای آگاهانه، معطلی و استراحتی کوتاه به خود بدین. این چرخه رو پیگیری کنین و ببینین که منحنی یادگیری تون چقدر بهبود پیدا میکنه. مثلا، واسه یادگرفتن رانندگی، اول در حدود ۱ ساعت به یادگیری و تمرکز درباره چرخا بدین. بعد معطلی ای یک تا ۲۴ ساعته به خود بدین و پس از اون دوباره یادگیری رو شروع کنین.
 • از آنجایی که بعضی از مهارت ها مثل برنامه نویسی، فیلم سازی، هنرهای رزمی و… به سالا سعی و تکرار نیاز دارن، واسه اونا باید معطلیای کوتاه مدت و بلندمدت رو با هم به کار بگیرین. مثلا وقتی می خواید یکی از هنرهای رزمی رو یاد بگیرین، سعی کنین بعد از ۲-۳ روز کلاس رفتن و آموزش دیدن، استراحت کنین و دوباره بعد از چند روز، یادگیری رو از سر بگیرین. معطلی ی کوتاه در بین یادگیری هم به کمک شما میاد. مثلا هنگام آموزش در کلاس، یک باره و بی معطلی تمرین نکنین. معطلی و استراحتای کوتاه باعث یادگیری بهتر می شن.
 • موارد مطرح شده، فقط پیشنهاد هستن. یادگیری، شخصیت، میزان پذیرش چیزای جدید و… در افراد مختلف، متفاوته. پس هیچ وقت خودتون رو با کسی مقایسه نکنین. شخصیت و توانایی یادگیری خود رو همونجوریکه هست، قبول کنین. از اطلاعاتی که در مورد روشای یادگیری و… به شما داده می شه، به شکل عملی و کاربردی استفاده کنین. مثلا همین تکنیک «معطلی ی کوتاه و بلند در یادگیری» نباید فقط در کلام واسه شما خلاصه بشه. از راهکارها ایده بگیرین و متناسب با خودتون اونا رو به کار بگیرین.
 • متعادل رفتار کنین. معطلیای نامبرده رو خیلی کوتاه یا خیلی بلند برگزار نکنین. معطلیای خیلی کوتاه یکی بودن جسم و ذهن رو واسه یادگیری بهم می زنه و معطلیای خیلی بلند باعث فراموشی مهارتای تازه می شه. واسه یادگیری و پیشرفت ی شخصی، تعادل رو فراموش نکنین.

برگرفته از: wikihow